Myšáci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxMyšáci
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádmyšáci (Coliiformes)
Murie, 1872
Čeleďmyšákovití (Coliidae)
Swainson, 1837
Sesterská skupina
Eucavitaves
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Myšáci (Coliiformes) jsou malým řádem ptáků, jehož zástupci se vyskytují pouze v subsaharské Africe.

Jméno myšáci dostali podle způsobu, jakým hledají potravu – pobíhají po zemi nebo šplhají po keřích a při pohybu vegetací vypadají jako hlodavci. Rovněž jejich velmi jemné peří připomíná spíše myší srst než peří jiných ptáků.

Popis[editovat | editovat zdroj]

  • Velikost: 30–34 cm (2/3 je ocásek)
  • Hmotnost: 45–55 gramů

Myšáci jsou menší ptáci připomínající pěvce, nejsou s nimi však příbuzní. Bývají šedě nebo hnědě zbarvení a mají velmi dlouhý ocásek, tvořený pouhými deseti ocasními pery. Obě pohlaví se mohou chlubit chocholkou na hlavě.

Mají také jedinečným způsobem utvářené nohy – vnější prsty mohou otáčet tak, že směřují dopředu (spolu s ostatními prsty, nohy pak slouží pro zavěšení) nebo dozadu (pro uchopení).

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Jsou to sociální ptáci, žijící v hejnech. Jako jedni z mála ptáků vyžadují tělesný kontakt a členové hejna proto sedávají vedle sebe, těsně nahloučení. Především při nocování vytvářejí těsné "hrozny", čítající i několik desítek ptáků. Myšáci hnízdí na stromech. Samička snáší většinou 2–4 vejce, mláďata jsou krmivá. Myšáci jsou býložraví, živí se pupeny, listy nebo plody. Potravu si hledají na zemi nebo na stromech. Na ovocných plantážích mohou škodit.

Paleontologie[editovat | editovat zdroj]

V Anglii byla nalezena zkamenělina myšáka pocházející z období eocénu (před 55 až 45 miliony let). Myšáci tedy bývali mnohem rozšířenější než dnes, v současnosti se vyskytují v šesti druzích jen v subsaharské Africe. Myšákovití byli v období paleogénu zřejmě podstatně více rozšíření a ekologicky úspěšní, patřili možná také k prvním formám "moderních" ptáků, kteří se objevili relativně krátce po vymírání na konci křídy před 66 miliony let.[1]

Systém myšáků[editovat | editovat zdroj]

Čeleď: myšákovití (Coliidae)

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]