Hvízdák eurasijský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Hvízdák eurasijský

alternativní popis obrázku chybí
Samec (nahoře) a samice hvízdáka eurasijského
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ptáci (Aves)
Podtřída: letci (Neognathae)
Řád: vrubozobí (Anseriformes)
Čeleď: kachnovití (Anatidae)
Rod: kachna (Anas)
Binomické jméno
Anas penelope
Linné, 1758
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hvízdák eurasijský (Anas penelope, původně Mareca penelope) je středně velká plovací kachna z čeledi kachnovitých, jeden ze tří druhů hvízdáků.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Hvízdák eurasijský je nápadný, asi 42 - 50 cm velký pták s rozpětím křídel 71 - 80 cm a hmotností mezi 400 - 1090 g. Samec ve svatebním šatě je naprosto nezaměnitelný. Má šedé boky a hřbet, černé letky a bílé zrcátka viditelné zvláště za letu, tmavý ocas, bílé břicho, růžovou hruď a kaštanově zbarvenou hlavu se světlým, dobře viditelným pruhem na čele a temeni a šedým zobákem. V prostém šatě se velmi podobá hnědočerné samici s oranžovým odstínem na bocích, hrudi a břiše.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Hnízdí v severní Evropě a Asii. Na zimu podniká dlouhé výpravy směrem na jih - zimuje ve Středomoří, severní Africe, Malé a jižní Asii a v Japonsku. Globální populace tohoto druhu je stále poměrně početná - čítá 2 800 - 3 300 000 jedinců, kteří žijí na ploše velké asi 10 000 000 km2.[1] Společně s blízce příbuzným hvízdákem americkým, který výjimečně zaletuje do střední Evropy, je jediným druhem hvízdáka, který se vyskytuje na území České republiky. Každoročně na českém území přitom zimuje 10 - 50 jedinců.[2] Novější pozorování ukazují na podstatně vyšší počty (cca 70 - 170).[3] Je možné je pozorovat i na vodních tocích ve městské zástavbě.[4]

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Hvízdák eurasijský preferuje velké vodní plochy a promáčené louky s vyšší vegetací. Mimo hnízdění je velmi společenský a často žije i v početných hejnech. Živí se především vodními i suchozemskými rostlinami. Všechny druhy hvízdáků patří mezi hlučné druhy. Samec se velmi často ozývá hvízdavým „huíu“, samice zase hlasitým „kar kar“.

Hnízdí výhradně na zemi a do hnízda, které si staví v hustém porostu, ročně klade 7 - 11 nažloutlých vajec, na kterých sedí pouze samice po dobu 22 - 23 dní.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eurasian Wigeon na anglické Wikipedii.

  1. http://www.iucnredlist.org/search/details.php/47182/all
  2. Dungel J., Hudec, K. (2001): Atlas ptáků České a Slovenské republiky; str. 44. Academia, Praha. ISBN 978-80-200-0927-2
  3. Monitoring struktury zimující populace hvízdáka euroasijského, Petr Musil, FŽP ČZU, Praha, 2013
  4. birds.cz hvízdák eurasijský

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]