Husice rezavá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Husice rezavá

Pár husic rezavých
Pár husic rezavých
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ptáci (Aves)
Podtřída: letci (Neognathae)
Řád: vrubozobí (Anseriformes)
Čeleď: kachnovití (Anatidae)
Rod: husice (Tadorna)
Binomické jméno
Tadorna ferruginea
Pallas, 1764

Husice rezavá (Tadorna ferruginea) je středně velký druh ptáka z řádu vrubozobých. Jako ostatní husice v sobě spojuje vlastnosti hus a kachen, i když je příbuznější kachnám.

Husice rezavá v letu

Dorůstá stejné velikosti jako známější husice liščí, délka jejího těla činí asi 58–70 cm. Je jasně oranžovohnědě zbarvená, se světle skořicově béžovou nebo smetanovou hlavou a černým ocasem a kostřcem. Letky jsou černé a částečně zelenavě lesklé. Samec má úzký černý proužek kolem krku, který samice zcela postrádá.

Husice rezavá obývá stepní oblasti Eurasie od Ukrajiny přes jižní Sibiř, Střední Asii a Írán až do Indie a Číny. Na většině území je tažným druhem, pouze v Indii je stálá. Většina pozorování ze západní a střední Evropy zahrnuje jedince uniklé ze zajetí, kde se běžně chová. Nepravidelně se po celý rok objevuje na území České republiky.[1][2]

Hnízdí v norách, podobně jako husice liščí, avšak někdy také v budkách, dutinách stromů nebo ve skalních rozsedlinách. Hnízdní v dubnu až květnu, snůška činí 8–14 krémově zabarvených vajec, po 28–30 dnech inkubace se z nich líhnou hnědobíle strakatá housata, která vodí oba rodiče.

V Indii a v Tibetu patří mezi posvátné ptáky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SVENSSON, Lars, a kol. Ptáci Evropy, severní Afriky a Blízkého východu. 2. vyd. Praha : Ševčík, 2012. ISBN 978-80-7291-224-7.  
  2. Přehled pozorování husice rezavé z území ČR na stránkách FK ČSO (citováno 2013-03-05)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]