Husice rezavá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxHusice rezavá
alternativní popis obrázku chybí
Pár husic rezavých
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída ptáci (Aves)
Podtřída letci (Neognathae)
Řád vrubozobí (Anseriformes)
Čeleď kachnovití (Anatidae)
Rod husice (Tadorna)
Binomické jméno
Tadorna ferruginea
Pallas, 1764
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Husice rezavá (Tadorna ferruginea) je středně velký druh ptáka z řádu vrubozobých. Patří do skupiny husic, což jsou vrubozobí ptáci příbuzní kachnám, kteří ve svém chování i stavbě těla spojují vlastnosti hus a kachen.

Husice rezavá v letu
Tadorna ferruginea

Dorůstá stejné velikosti jako blízce příbuzná a známější husice liščí, délka jejího těla činí asi 58–70 cm. Je jasně oranžovohnědě zbarvená, se světle béžovou nebo smetanovou hlavou. Ocas a kostřec jsou černé. Letky jsou černé a zelenavě lesklé. Samec se od samice liší úzkým černým obojkem kolem krku.

Husice rezavá obývá stepní oblasti Eurasie od Ukrajiny přes jižní Sibiř, Střední Asii a Írán až do Indie a Číny. Na většině území je tažným druhem, pouze v Indii je stálá. Od 19. století byla mnohkrát pozorována v západní a střední Evropě, jedná se však vesměs o jedince uniklé ze zajetí. Nepravidelně se po celý rok vyskytuje na území České republiky.[2][3] Uměle je chována například v Zoo Jihlava, Zoo Olomouc, Zoo Hluboká a nebo v Zoologické zahradě Tábor. Na slovensku je chována v Zoo Bratislava a Zoo Bojnice.

Hnízdí v norách, podobně jako husice liščí, někdy zahnízdí i v budkách, dutinách stromů nebo ve skalních rozsedlinách. Hnízdní v dubnu až květnu, snůška činí 8–14 krémově zbarvených vajec, po 28 až 30 dnech inkubace se z nich líhnou hnědobíle strakatá housata, vodí je oba rodiče.

V Indii a v Tibetu patří mezi posvátné ptáky hinduistů a buddhistů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2019.3. 10. prosince 2019. Dostupné online. [cit. 2020-01-17]
  2. SVENSSON, Lars, a kol. Ptáci Evropy, severní Afriky a Blízkého východu. 2. vyd. Praha: Ševčík, 2012. ISBN 978-80-7291-224-7. 
  3. Přehled pozorování husice rezavé z území ČR na stránkách FK ČSO (citováno 2013-03-05)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]