Husice rezavá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Husice rezavá

alternativní popis obrázku chybí
Pár husic rezavých
Stupeň ohrožení podle IUCN
Málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ptáci (Aves)
Podtřída: letci (Neognathae)
Řád: vrubozobí (Anseriformes)
Čeleď: kachnovití (Anatidae)
Rod: husice (Tadorna)
Binomické jméno
Tadorna ferruginea
Pallas, 1764
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Husice rezavá (Tadorna ferruginea) je středně velký druh ptáka z řádu vrubozobých. Patří do skupiny husic, což jsou vrubozobí ptáci příbuzní kachnám, kteří ve svém chování i stavbě těla spojují vlastnosti hus a kachen.

Husice rezavá v letu

Dorůstá stejné velikosti jako blízce příbuzná a známější husice liščí, délka jejího těla činí asi 58–70 cm. Je jasně oranžovohnědě zbarvená, se světle béžovou nebo smetanovou hlavou. Ocas a kostřec jsou černé. Letky jsou černé a zelenavě lesklé. Samec se od samice liší úzkým černým obojkem kolem krku.

Husice rezavá obývá stepní oblasti Eurasie od Ukrajiny přes jižní Sibiř, Střední Asii a Írán až do Indie a Číny. Na většině území je tažným druhem, pouze v Indii je stálá. Od 19. století byla mnohkrát pozorována v západní a střední Evropě, jedná se však vesměs o jedince uniklé ze zajetí. Nepravidelně se po celý rok vyskytuje na území České republiky.[2][3] Uměle je chována například v Zoo Jihlava, Zoo Olomouc, Zoo Hluboká a nebo v Zoologické zahradě Tábor.

Hnízdí v norách, podobně jako husice liščí, někdy zahnízdí i v budkách, dutinách stromů nebo ve skalních rozsedlinách. Hnízdní v dubnu až květnu, snůška činí 8–14 krémově zbarvených vajec, po 28 až 30 dnech inkubace se z nich líhnou hnědobíle strakatá housata, vodí je oba rodiče.

V Indii a v Tibetu patří mezi posvátné ptáky hinduistů a buddhistů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2016-12-11]
  2. SVENSSON, Lars, a kol. Ptáci Evropy, severní Afriky a Blízkého východu. 2. vyd. Praha : Ševčík, 2012. ISBN 978-80-7291-224-7.  
  3. Přehled pozorování husice rezavé z území ČR na stránkách FK ČSO (citováno 2013-03-05)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]