Zoologická zahrada Tábor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zoologická zahrada Tábor
Zoo Tábor-Větrovy, tygr 01.jpg
Stát Česká republikaČeská republika Česká republika
Město Tábor
Datum založení 13. května 2015
Ředitel(ka) Evžen Korec
Zaměření chovu Ochrana ohrožených druhů
Počet druhů 70
Vyhledávané druhy lev, tygr, opice, papoušek, vlk, nosál
Rozloha 9-10 ha
Souřadnice
Zoologická zahrada Tábor
Zoologická zahrada Tábor
Oficiální webové stránky

Zoo Tábor – celým názvem Zoologická zahrada Tábor, a. s. – byla založena v květnu 2015. Jde o jednu z nejmladších zoologických zahrad v České republice. Svojí rozlohou, která dosahuje téměř 10 hektarů je největší zoo na jihu Čech.[1] Zoo se nachází v obci Větrovy – na jihovýchodním okraji města Tábor. Ředitelem zahrady je od května 2015 Evžen Korec, majitel a generální ředitel pražské developerské společnosti Ekospol.[2]

Historie a současnost[editovat | editovat zdroj]

Předešlá zahrada s názvem Zoologická zahrada Tábor-Větrovy vznikla v červenci roku 2011. Po finančních problémech skončila svoji činnost po čtyřech letech na jaře roku 2015. Navázala na ni Zoologická zahrada Tábor, a. s., ačkoli jinak je zcela novou společností s novým majitelem.

Zoologická zahrada Tábor byla znovuotevřena 30. června 2015.[3] Za první měsíc ji navštívilo 25 tisíc lidí.[4] Za celý rok 2016 přišlo do táborské zoologické zahrady přes 70 tisíc lidí. 

Návštěvníci si mohou prohlédnout přes 300 zvířat více než sedmdesáti druhů zvířat, zhruba čtvrtinu přitom tvoří ohrožené druhy. V provozu je také restaurace, která se nachází přímo v areálu zoo.

Ohrožené druhy zvířat[editovat | editovat zdroj]

Zoologická zahrada Tábor se věnuje především ochraně ohrožených druhů. Již v současné době disponuje několika druhy zvířat, které patří podle mezinárodní úmluvy CITES mezi ohrožené (tygr ussurijský, medvěd baribal, medvěd hnědý, vlk arktický, makak jávský, tamarín žlutoruký, ara zelenokřídlá, kakadu molucký, amazoňan žlutokrký, čírka sibiřská, berneška rudokrká, puštík bradatý, sovice sněžní nebo výr velký).

Zoologické zahradě Tábor se daří odchovávat mláďata nejen ohrožených druhů. Mezi poslední přírůstky zahrady patří čtyři štěňata vlka arktického.[5]

Reintrodukce zubra evropského[editovat | editovat zdroj]

Zoologická zahrada Tábor se na počátku roku 2016 rozhodla založit chov zubrů evropských a připojit se tak k celoevropským snahám zachránit tento živočišný druh, který kdysi hojně obýval i území dnešní ČR. Od konce února do začátku května 2016 zahrada vybudovala zcela nový půlhektarový výběh. ZOO Tábor se rozhodla chovat geneticky nejcennější takzvanou nížinou linii zubra evropského, která je nejvhodnější pro vypouštění do volné přírody. Dvě krávy tříletou Usjanu a pětiletou Uselinu, ZOO Tábor pro svůk projekt získala ze ZOO Norimberk a dvě roční krávy (Norma a Norisa) ze soukromého chovu Insel Usedom Wisentgehege v severním Německu. Během května 2016 byly všechny čtyři samice transportovány do Tábora. Chovný býk jménem Poczekaj přicestoval na konci listopadu 2016 ze soukromého chovu v Niepolomicích ležících poblíž polského Krakowa.

Chovné stádo bylo pečlivě sestaveno ve spolupráci s českými koordinátory chovů zubrů Mgr. Daliborem Dostálem a Mgr. Miloslavem Jirků, Ph.D. z České krajiny o. p., Biologického centra AV ČR a polskými koordinátory EBSB (Plemenné knihy zubrů evropských).

Primárním cílem táborské zoologické zahrady je odchov mláďat, která budou vypouštěna na vhodné lokality v rámci českých projektů návratu zubrů do volné přírody.

Kniha o záchraně Zoo Tábor[editovat | editovat zdroj]

V roce 2016 vyšla kniha Jak jsem zachránil zoo v Táboře autorů Evžena Korce a Filipa Sušanky, která popisuje záchranu této zoologické zahrady a stovek v ní chovaných zvířat.[6]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ZOO Tábor. www.visittabor.eu [online]. [cit. 2017-07-16]. Dostupné online. (česky) 
  2. ORHOLZ, Pavel. Táborskou zoo zachrání úspěšný developer [online]. Právo. Dostupné online. 
  3. Táborská zoo obnoví pod novým majitelem provoz 30. června [online]. 24.04.2015. Dostupné online. 
  4. ROMAN, Šperňák. Tisíce lidí i nová mláďata. Zoo v Táboře hlásí úspěšný restart. 5plus2. 14.8.2015, čís. 30. 
  5. GÁLIS, Radek. ZOO Tábor je bohatší o májová mláďata [online]. 18.5.2015. Dostupné online. 
  6. A.S., Mladá fronta. Zápletka jako z filmu: Koupili jsme ZOO - Finance.cz. profit.finance.cz [online]. [cit. 2017-07-04]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]