Přeskočit na obsah

Vlk arktický

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxVlk arktický
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádšelmy (Carnivora)
Čeleďpsovití (Canidae)
Rodvlk (Canis)
Druhvlk obecný (Canis lupus)
Trinomické jméno
Canis lupus arctos
Pocock, 1935
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vlk arktický (Canis lupus arctos) je poddruh vlka obecného, který žije na kanadském severu, především na Ostrovech královny Alžběty, kde teplota klesá až pod −50 °C.[1]

Délka těla samce je 90–150 cm, samice 90–120 cm, váží od 40 do 60 kg. Druh je pohlavně dimorfní, samec je výrazně větší a těžší nežli samice.

Jeho potravou jsou převážně velcí savci (pižmoň severní, sob polární, tuleni a další) nebo malí savci, například zajíci polární. První vždycky žere „alfa“ pár, který vede smečku, pak její zbytek a až nakonec mláďata.

Pouze alfa vlci se smí v celé smečce pářit, nemusí to však platit nezbytně. Rozmnožování probíhá na konci března a začátkem dubna. Samec pohlavně dospěje ve třech letech, samice již ve dvou. Březost trvá asi 63 dní, v jednom vrhu je 4 až 6 mláďat. Druh se dožívá přibližně 7–10 let, ale v zajetí se může dožít až 20 let.

Chov v českých ZOO

[editovat | editovat zdroj]

Vlka arktického v současnosti (2023) chová Zoo Brno a Zoo Tábor.

  1. MECH, L. David; CLUFF, H. Dean. Movements of Wolves at the Northern Extreme of the Species' Range, Including during Four Months of Darkness. PLoS ONE. Roč. 6, čís. 10. Dostupné online [cit. 2018-04-25]. DOI 10.1371/journal.pone.0025328. (anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]