Zoo Brno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zoo Brno
Kůň Převalského v Zoo Brno
Kůň Převalského v Zoo Brno
StátČeskoČesko Česko
MěstoBrno
Datum založení30. srpna 1953
Ředitel(ka)MVDr. Martin Hovorka, Ph.D.
Zaměření chovukopytníci
Počet druhů394[1]
Počet zvířat2260[1]
Vyhledávané druhymedvěd lední, tygr sumaterský, medvěd kamčatský, lev konžský
Rozloha41,3[1] ha
ČlenstvíWAZA, UCSZ, EAZA, EARAZA, IZE, ESB
Souřadnice
Zoo Brno
Zoo Brno
Oficiální webové stránky

Zoo Brno je zoologická zahrada v severozápadní části statutárního města Brna v městské části Brno-Bystrc na svazích Mniší hory.

Spolek pro zřízení zoo v Brně vznikl již v roce 1935, zřizovací listina k vybudování byla ale podepsána až 6. května 1950 a otevřena byla 30. srpna 1953.[2]

Zaměřuje se především na kopytníky, ale chová i další atraktivní zvířata jako lední medvědy, tygry, opice apod. Provozuje ji městská příspěvková organizace Zoo Brno a stanice zájmových činností, jejím ředitelem je Martin Hovorka.[3]

Zoologická zahrada[editovat | editovat zdroj]

Expozice Tygří skály

Zoo Brno se nachází v blízkosti Brněnské přehrady na Mniší hoře na ploše 65 ha. Návštěvníci zde mohou vidět téměř 800 zvířat v 210 druzích.[4]

Mezi největší chovatelské úspěchy zoo patří první odchov mláděte medvěda ledního v Československu v roce 1976 nebo obdobně první odchov šimpanze v roce 1967.

Modernizace zoo v 21. století započala výstavbou pavilonu Tygří skály pro tygry a levharty. Zatímco výběhy jsou koncipovány jako džungle, interiér pavilonu napodobuje skalní jeskyni. Zajímavá je snaha o spojení expozic s domorodými stavbami, například výběh vlků kanadských je doplněn srubem kanadských indiánů kmene Haida, výběh bizonů doplňuje několik týpí prérijních indiánů a výběh koní Převalského mongolská jurta. Dalším počinem v zoo bylo otevření expozice Beringie roku 2010. Jedná se o komplex výběhů medvědů kamčatských, rosomáků a sibiřských ptáků, doplněný rekonstrukcí ruské vesničky. V roce 2014 byla otevřena africká vesnice s expozicí žiraf, lemurů a plameňáků. V současné době se zoo specializuje na chov zvířat z oblastí Evropy, severní Asie a Severní Ameriky.

Expozice[editovat | editovat zdroj]

Zoo Brno má řadu expozic, které využívají kopcovitý terén a lesnatý charakter zoo. Expozice jsou doplněné množstvím různých skal, vodopádů či chýší.

Název Obrázek Popis
Beringie Beringia, ZOO Brno Rozsáhlý expoziční celek Beringie představující zvířata polárních a subpolárních oblastí dostal název podle Beringova průlivu - oblasti mezi Ruskem a Aljaškou. Celá expozice je obohacená u různé umělé skály, vodopády či dřevěné sruby s příkladem života v horských oblastech, expozice navíc prochází hustým, kopcovitým terénem. Můžeme tu najít druhy jako Medvěd kamčatský, Liška polární, Lachtan medvědí, Orel bělohlavý, Medvěd lední, Sob polární, Los evropský, Vlk arktický, Rosomák sibiřský, Sovice sněžní, Bobr kanadský a další...
Tygří skály Tiger's rock, ZOO Brno Velká expozice pro Tygry sumaterské, které lze sledovat z mnoha vyhlídek nebo z restaurace U Tygra. Nedaleko expozice stojí také expozice pro Levharty Cejlonské a Surikaty.
Austrálie Zoo Brno, klokan rudokrký Průchozí výběh Klokanů žlutonohých nese jméno Austrálie. Součástí je i skála vyzdobená napodobeninami skalních maleb původních obyvatel Austrálie – Aborigines.
Pavilon opic Pavilion of apes 3, ZOO Brno Pavilon opic je domovem nejrůznějších druhů opic, zrekonstruovaný v roce 2010 je obýván např. Paviány anubi, Šimpanzi nebo Lemuři.
Jižní Amerika Capybaras, ZOO Brno Jihoamerickou oblast v Zoo Brno tvoří expozice zvířecích obyvatel Jižní a Střední Ameriky. Jsou tu např. Lamy alpaka, Společný výběh kapybar a nandu nebo tapírů jihoamerických a další. Součástí Jižní Ameriky jsou také pavilonu Tropické království a Exotárium. Poblíž napodobeniny indiánské vesnice stojí výběhy Bizony a Jaky domácí.
Mongolsko ZOO Brno13 Equus przewalskii Mongolská oblast představuje faunu východní Asie, tj. druhy jako Kůň Převalského, Velbloud dvouhrbý, Takin, Panda červená a je také doplněna o expozici Zebry

Grévyho. Součástí expozice je ukázka životu v jurtě.

Kalahari Africká vesnice, ZOO Brno, 4 Napodobenina africké vesnice včetně velkého safari výběhu pro žirafy, antilopy, pštrosy, zebry či pakoně a další africká zvířata jako např. jezero s plameňáky. Oblast stojí na vrcholu Mniší hory.
Dětská zoo Zoo Brno 394 Oblíbená část zoo s velkým hřištěm představuje převážně hospodářská zvířata jako koně, kozy, ovce, slepice či králíky.
Exotárium Tropical birds, ZOO Brno Pavilon exotického ptactva, např. papoušků, drápkatých opic, Kynkažu je součástí expozice Jižní Amerika.
Tropické království Tropical kingdom, ZOO Brno Pavilon je rovněž součástí Jižní Ameriky a představuje převážně rybí a ptačí faunu těchto oblastí.

Odchov ledních medvědů[editovat | editovat zdroj]

Prvního ledního medvěda, samečka Kukulína, odchovali v ZOO Brno v roce 1976. Do tří měsíců věku žil v bytě Karla Tilče, tehdejšího veterináře zoo. I po umístění v zoo si udržel vztah s adoptivními rodiči, a Karel Tilč na něm dokonce jezdil.[5] Medvědice Cora, umístěná v zoo od roku 2000, porodila do roku 2017 pět mláďat: 23.11.2017 samečky Billa a Toma, 24.11.2012 samičku Kometu a samečka Nanuka, a 21.11.2015 samičku pojmenovanou Noria.[6][7]

Stálá akvarijní výstava[editovat | editovat zdroj]

Pod brněnskou zoo spadala do roku 2011 i stálá akvarijní výstava umístěná v centru Brna na Radnické ulici, která byla otevřena v roce 1969. I přes omezené prostory v historickém domě nabízela téměř 100 akvárií, v nichž bylo chováno kolem tisíce ryb v přibližně 120 druzích.[8] Součástí výstavy byla i mořská akvária. Kromě ryb zde byli chováni také někteří bezobratlí živočichové (krabi, krevety, koráli aj.), obojživelníci a plazi (zejména želvy).

K 31. červenci 2011 však byla tato výstava pro nevyhovující technický stav výstavních prostor a také z ekonomických důvodů uzavřena a zrušena. Většina živočichů byla umístěna v chovatelském zázemí brněnské zoologické zahrady, jen malá část z nich je v zoo k vidění pro návštěvníky v pavilonu Tropické království.[9][10]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Výroční zpráva UCSZOO za rok 2019 [PDF online]. Unie českých a slovenských zoologických zahrad, 2020 [cit. 2020-08-21]. S. 13. Dostupné online. 
  2. Brněnská zoo slaví šedesátiny, chová přes tisíc zvířat
  3. DRNHOLCOVÁ, Gabriela. Monitor [online]. Český rozhlas Leonardo, 2008-12-21 [cit. 2009-12-27]. Kapitola Chovatelé brněnské zoologické zahrady netrpělivě očekávají několik přírůstků. Čas 15:30 od začátku stopáže. Dostupné online. 
  4. ZOO Brno: Chovaná zvířata [online]. Zoologická zahrada města Brna [cit. 2007-11-14]. Dostupné online. 
  5. Tři měsíce dělala medvědí matku, kvůli kojení si brala plyšový kostým. iDNES.cz [online]. 2013-02-01 [cit. 2017-04-15]. Dostupné online. 
  6. Medvědí slečna z brněnské zoo dostala od tenistky Šafářové jméno Noria. iDNES.cz [online]. 2016-04-16 [cit. 2017-04-15]. Dostupné online. 
  7. BRNO, Zoo. Medvěd lední. Zoo Brno [online]. [cit. 2017-04-15]. Dostupné online. (česky) 
  8. ZOO Brno: Stálá akvarijní výstava [online]. Zoologická zahrada města Brna [cit. 2007-11-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-11-18. 
  9. Tisková zpráva ZOO ke zrušení SAV [online]. Dostupné online. 
  10. Z akvárií není vidět ani desetina. Potřebujeme peníze, říká ředitel [online]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]