Husa indická

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Husa indická

Husa indická
Husa indická
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ptáci (Aves)
Podtřída: letci (Neognathae)
Řád: vrubozobí (Anseriformes)
Čeleď: kachnovití (Anatidae)
Rod: husa (Anser)
Binomické jméno
Anser indicus
(Latham, 1790)

Husa indická (Anser indicus) nebo husa tibetská, je velký vrubozobý pták z čeledi kachnovití.

Opis[editovat | editovat zdroj]

Hejno hus indických

Nezaměnitelná, 70 - 80 cm velká husa s rozpětím křídel kolem 150 cm. Má světle šedé tělo s černými konci křídel, tmavou skvrnou na bocích, černým pruhem na vrchní straně hrdla, bílou hlavou s dvěma příčnými černými proužky v týle a jasně oranžovým zobákem a končetinami. Samec i samice jsou zbarveny stejně, mladí ptáci se podobají dospělcům, ale postrádají charakteristické černé proužky v týle.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rozmnožuje se ve střední Asii v blízkosti velkých horských jezer. [1] Populace je odhadována na 52 - 60 000 jedinců, kteří žijí na ploše větší jak 10 000 000 km2.[2] [3] Na zimu migruje v početných hejnech do jižní a jihovýchodní Asie, především do Indie, Myanmaru a na území severního Pákistánu.

V mnoha evropských státech včetně Česka se po celý rok občas vyskytují na větších jezerech, rybnících a mokřinách jednotlivé kusy, případně i malá hejnka, která ulétla z chovů. Introdukována byla do jižního Švédska a Kanady.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Stejně jako ostatní druhy hus se živí okusem zelených částí rostlin. Jejímu přirozenými predátory jsou především lišky a orli. Hnízdí v početných, často i několika sto členných hejnech. Klade 4 až 8 bílých vajec, na kterých sedí průměrně 28 až 30 dní.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Bar-headed Goose na anglické Wikipedii a Gęś tybetańska na polské Wikipedii.

  1. BBC: Anser indicus
  2. IUCN: Anser indicus
  3. Birdlife: Anser indicus