Mírný pás

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rozšíření mírného pásu

Mírný pás (také nazývaný temperátní pás) je prostředním z podnebných pásů Země. Je ohraničen přechodnými pásy subtropickým a subpolárním. Charakteristickým znakem je vyváženost, kdy doba vegetačního klidu (zima) trvá obdobně dlouho jako období, po které je vegetace zelená (léto). Tato období se střídají přibližně každý půlrok.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Pro podnebí mírného pásu je charakteristické převládání vzduchu mírných šířek a výrazné přemísťování vzduchových hmot. Intenzivní cyklonální činnost způsobuje v průběhu roku výrazné změny počasí vlivem příchodu tropických nebo arktických vzduchových hmot. V mírném pásu se pravidelně střídají čtyři roční období (jaro, léto, podzim, zima). Oproti tropickému pásu jsou srážky výrazně nižší. V letním období se zvyšuje výpar. Bilance záření je na pevnině v zimním období záporná. Slunce je v letních měsících poměrně vysoko, a proto bývá toto období teplé, v zimě je nízko nad obzorem, což způsobuje mrazy.

Kontinentální typ mírného pásu ovlivňují kontinentální vzduchové hmoty, které se výrazně liší v průběhu ročních období. V zimě jsou studené s vysokou relativní vlhkostí, v létě teplé s nízkou relativní vlhkostí. Teplota vzduchu se výrazně mění v průběhu roku (výkyvy o 50 až 60 °C) a také během dne (výkyvy o 20 až 30 °C). Centrální části kontinentů jsou charakteristické ochlazováním povrchu a následným vznikem anticyklón, vlivem kterých klesají teploty k -30 až -40 °C. V létě je nejvyšší množství vodní páry v ovzduší, z čehož vyplývá vysoké množství srážek, částečně přizpůsobené reliéfu (rozdíly mezi návětrnými a závětrnými svahy). Průměrné roční srážky se pohybují v rozmezí 300 až 600 mm.

Oceánský typ mírného pásu má o polovinu vyšší bilanci záření než kontinentální typ, oceán tak otepluje vzduch. Cyklonální činnost je rovnoměrně rozložena do celého roku, z čehož vyplývají vyšší a rovnoměrně rozložené srážky v průběhu roku. Rozdíly teplot mezi zimou a létem jsou nižší než v kontinentálním typu, zimy mírnější a léta chladnější.

Mírné podnebí východních pobřeží pevnin má charakteristický monzunový ráz. Léto je deštivé a chladné, zatímco zima je studená a suchá. Roční srážky se pohybují mezi 500 a 700 mm, na návětrných svazích hor pak dosahují až 2000 mm. Podnebí ovlivňují v létě cyklóny od jihovýchodu a v zimě kontinentální anticyklóny.

Mírné podnebí západních pobřeží ovlivňuje pravidelná cyklonální činnost a mořský vzduch mírných šířek. Zima je z tohoto důvodu mírná s kladnými teplotami vzduchu a léto chladné s teplotami vzduchu do 20 °C. Srážky jsou pravidelně rozložené do celého roku a jejich roční úhrn činí 600 až 700 mm, návětrné svahy mohou dosahovat hodnot až 2000 mm. Nejdeštivějšími obdobími bývají podzim a zima.

Typickými biomy pro mírný pás jsou jehličnaté lesy, smíšené a listnaté lesy, lesostepi, stepi a okrajově také pouště.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rozšíření mírného pásu na severní polokouli je vymezeno přibližně 40. a 60. rovnoběžkou. V Severní Americe se nachází v pásu podél hranice Spojených států a Kanady. Západní a střední Evropa leží celá v mírném pásu, dále pak většina východní Evropy a okrajové části severní, jižní a jihovýchodní Evropy. Z Evropy přechází pás přes západní a střední Asii až na její východ. Na jižní polokouli se na pevnině vyskytuje jen velmi omezeně, a to na jihu Jižní Ameriky a na jižním cípu Austrálie, v Tasmánii a na Novém Zélandu.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • FARSKÝ, Ivan; MATĚJČEK, Tomáš. Vybrané kapitoly z fyzické geografie. 1. vyd. Ústí nad Labem: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, 2008. 119 s. 
  • NETOPIL, Rostislav, a kol. Fyzická geografie I. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1984. 273 s. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]