Přeskočit na obsah

Šíření tepla prouděním

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Obrázek ukazuje model tepelné konvekce v zemském plášti. Barvy blízké červené představují teplé oblasti kdežto modré chladné oblasti.

Šíření tepla prouděním (konvekcí) je jeden ze způsobů šíření tepla, kdy dochází k proudění hmoty o různé teplotě. Šíření tepla prouděním není možné u pevných látek, uplatňuje se pouze u tekutin (kapalin a plynů), případně u plazmatu. Pohybem hmoty dochází k vzájemnému pohybu jednotlivých částí, které mají odlišnou teplotu a tedy různou hustotu vnitřní energie, a tím se přenáší teplo.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Ve srovnání s vedením tepla může být šíření tepla prouděním rychlejší.

Samovolné proudění teplejších částí tekutého systému obvykle stoupá vzhůru, protože hustota kapalin a plynů s teplotou zpravidla klesá.

Příklad[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Termická konvekce.

V zemské atmosféře obvykle hustota kapalin nebo plynů klesá s narůstající teplotou. V gravitačním poli tedy ohřáté vrstvy kapaliny nebo plynu stoupají, zatímco ty chladnější klesají dolů. Dochází tak ke vzniku proudění, při kterém se přemísťují celé části kapaliny i se svou vnitřní energií.

Popsaný jev se využívá např. při ohřívání kapaliny zdola, ochlazování seshora, využívá se pro cirkulaci vody v ústředním topení. Má také velký vliv na koloběh vody v přírodě.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]