Stromboli

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o italské sopce. Další významy jsou uvedeny na stránce Stromboli (rozcestník).
Stromboli
Stromboli, celkový pohled
Stromboli, celkový pohled

Vrchol 924 m n. m.
Prominence 924 m (Středozemní moře)
Poloha
Světadíl Evropa
Státy Itálie Itálie
Pohoří ostrov Stromboli
Souřadnice
Stromboli
Stromboli
Typ Stratovulkán
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Poloha ostrova Stromboli

Stromboli (12,2 km²) je malý ostrov ležící v Tyrhénském moři tvořený stejnojmennou, stále aktivní sopkou.[1] Ostrov je součástí Liparských ostrovů patřících k Itálii. Základna sopky leží 2 100 m pod mořskou hladinou, nejvyšším bodem ostrova je vrchol Vancori – 924 m n. m. Tato sopka dala jméno strombolskému typu vulkanické erupce.

Ostrov[editovat | editovat zdroj]

Ostrov je od nejstarších dob znám jako přírodní maják označující severovýchodní okraj Liparských ostrovů. Název dostal od starých Řeků podle svého pravidelného kuželovitého tvaru (Στρογγυλη, Strongylé tzn. „Okrouhlý“).

Na ostrově se nacházejí dvě vesniceStromboli na severovýchodě a Ginostra na jihozápadě. V roce 1991 zde žilo 361 stálých obyvatel. Celý ostrov včetně obou těchto vesnic náleží administrativně k městu Lipari.

Tradičním zdrojem obživy místních obyvatel byl rybolov a pěstování vína (zejména odrůdy Malvasia), dnes je hlavním zdrojem příjmů turistický ruch.

Sopečná činnost[editovat | editovat zdroj]

Stromboli je stratovulkán; sopečně aktivní není nejvyšší vrchol hory, ale krátery na severozápadním úbočí nad svahem Sciara del Fuoco. Větší sopečné erupce byly zaznamenány v letech 1919 a 1930.

V roce 2002 začalo zvýšení sopečné aktivity 29. prosince výtokem žhavé lávy. Následujícího dne hornina, uvolněná sopečnou aktivitou ze svahu Sciara del Fuoco, způsobila vlnobití, které poškodilo vesnici Stromboli. 5. května 2003 při silné explozi sopka vychrlila sopečné plyny spolu s kameny, které poškodily několik domů ve vesnici Ginostra. Erupce postupně skončila v červenci 2003.

Sopka je trvale činná i mezi obdobími zvýšené aktivity. Výtrysky lávy je v té době možné pozorovat dvakrát až třikrát za hodinu. Přístup na sopku je upraven nařízením starosty města Lipari (na fotografii v angličtině).

Sopka znovu zvýšila činnost 27. února 2007. 5. března 2007 došlo k masivní paroxysmální erupci z vrcholového kráteru. 30. března 2007 se vytvořila tři lávová ramena, která vytékala z místa na úpatí hory asi 420 metrů nad mořem. 2. dubna téhož roku aktivita ustala.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Jméno sopky nese asteroid hlavního pásu (26761) Stromboli.

Sopka se objevila ve vědeckofanstastickém románu Julese Verna Cesta do středu Země, kde se jeho hlavní hrdinové cestující v hlubinách Země dostanou jejím vedlejším kráterem na zemský povrch.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. AUTORSKÝ KOLEKTIV. Itálie. Praha: Olympia, 1990. ISBN 80-7033-101-1. Kapitola Liparské ostrovy, s. 62. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]