Vrstva (geologie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
KT hranice mezi vrstvami

Vrstva je odborný termín z geologie, kterým se označuje deskovité těleso tvořené horninou či ledem, jenž je přibližně v horizontální poloze vůči nadložní a spodní vrstvě. Při pohledu na několik vrstev je možno mezi nimi lépe či hůře rozlišit přechod, kdy dochází ke změně v jejich složení. Sled vrstev se nazývá souvrství.

Vrstvy mohou být tvořeny jak sedimentárními horninami, tak i metamorfními a magmatickými.

U sedimentárních vrstev je možné na jejich základě určovat stáří hornin, jelikož jejich vznik je spojen s pravidlem superpozice, kdy starší vrstvy jsou více vespod a mladší jsou nad nimi. V některých případech se stává, že díky erozi během ukládání jsou některé vrstvy odneseny a později překryty novými, což udělá časovou mezeru ve vrstvách. V takovém případě se hovoří o hyátu.

Charakteristiky[editovat | editovat zdroj]

Vrstvy od permu do jury v náhorní plošině v Coloradu, oblast jihovýchodního Utahu, demonstruje principy stratigrafie. Tyto vrstvy tvoří většinu slavných prominentních horninových formací ve velkých chráněných územích jako je Capitol Reef National Park a Canyonlands National Park. Shora nadol: oblé světlohnědé pokrytí Navajo Sandstone, vrstvená rudá Kayenta Formation, srázovitý, vertikálně spojený rudý Wingate Sandstone, svahovitá nafialovělá Chinle Formation, vrstevnatá světlečervená Moenkopi Formation a bílý vrstevnatý pískovec Cutler Formation. Obrázek z Glen Canyon National Recreation Area, Utah.

Každá vrstva je obecně jedna z množstva paralelních vrstev, které leží jedna na druhé, uloženy přírodními sílami. Mohou se šířit přes stovky čtverečních kilometrů povrchu Země. Vrstvy možno obvykle sledovat jako pásy různě sfarbeného nebo strukturovaného materiálu odkrytého na útesech, cestních stavbách, lomech a na břehu řek. Jednotlivé pásy se mohou lišit ve tloušťce od několika milimetrů po několik kilometrů nebo víc. Každý pás reprezentuje specifický způsob usazování: říční naplavenina, plážový písek, úhelná bažina, písečná duna, lávové koryto, atd.