Přeskočit na obsah

Pozemní lanová dráha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lanovka na Petřín, výhybna
Lanová dráha ve Švýcarsku
Lanová dráha na Montmartre v Paříži

Pozemní lanová dráha (pozemní lanovka) je šikmá kolejová dráha, jejíž vozidla jsou poháněna pomocí tažných lan. Slouží k dopravě, je-li třeba překonat velké stoupání. Často i lanovka sama je turistickým lákadlem a jízda lanovkou je považována za nevšední zážitek. Kromě pozemní lanovky existují ještě visuté lanovky, jejichž kabiny nebo sedačky jsou zavěšeny na lanech.

Lanová dráha má vždy nejméně dvě stanice, horní a dolní. Některé lanové dráhy mohou mít po cestě i další stanice (Petřínská lanovka například zastávku Nebozízek v horní polovině trasy).

U lanové dráhy obvykle stoupání nebývá větší než 45 ° (1 000 ). Některá zařízení však jsou na pomezí mezi lanovkou a výtahem, například lanová dráha spojující dvě budovy pražského hotelu NH (původně Mövenpick) na Smíchově.

Na pozemní lanovce bývají obvykle dva vozy pohybující se po kolejích každý v opačném směru. Trať může být buď v celé délce dvojkolejná, nebo ve většině délky jednokolejná a k vyhnutí je uprostřed délky výhybna s dvěma Abtovými výhybkami.

Jiným způsobem, jak umožnit kolejovému vozidlu jízdu po strmější dráze, je ozubnicová dráha.

Existují i pozemní lanové dráhy s více či méně rovinatou trasou. Jedná se především o systémy z kategorii People Mover s automatickým provozem a krátkými intervaly, které se nacházejí třeba v turistických oblastech s omezením automobilové dopravy, například v italské Perugii nebo v Benátkách.

Uspořádání trati

[editovat | editovat zdroj]

Uspořádání lanových drah má v zásadě tři typy:

  • dvě samostatné souběžné koleje - spíše pro kratší lanové dráhy
  • tříkolejnicové uspořádání s výhybnou - uspořádání používané před vynálezem Abtovy výhybky
  • jednokolejná trať s výhybnou

Pozemní lanová dráha na lesní dráze Comandau - Covasna je ve spodní polovině jednokolejná, v horní tříkolejnicová. Zvláštností je použití výhybky s pohyblivými jazyky na spodním konci výhybny.

Některé pozemní lanovky

[editovat | editovat zdroj]

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]