Grandhotel Pupp

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Grandhotel Pupp
Pupp.jpg
Základní informace
Typ luxusní hotel
Adresa Mírové náměstí 2, Karlovy Vary
Lokalita lázně Karlovy Vary
Počet pokojů 228
Typy pokojů jednolůžkové (31), dvoulůžkové (151), suity (38), apartmá (8)
Cenová kategorie
Zeměpisné souřadnice
Vybavení hotelu
Grandrestaurant
bary
Café Pupp
lázeňské centrum Pupp Royal Spa
kasino
butiková zóna
Vybavení pokojů
minibar
trezor
satelitní televize
připojení k internetu
rozhlas
telefon
příslušenství
Rejstřík památek 28677/4-4163 (PkMnMISSezObr)

Grandhotel Pupp je pětihvězdičkový hotel v lázeňské zóně Karlových Varů s 228 pokoji.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie hotelu sahá až do roku 1701, kdy byl postaven Salle de l’Assemblée tzv. Saský sál na objednávku starosty Deimla. Později ho nahradil v úřadě starosty Andreas Becher. Ten dal postavit takzvaný Český sál, který stál v místech dnešního Zrcadlového sálu a Grandrestaurantu.

V roce 1760 přišel pracovat do Karlových Varů k místnímu cukráři Mitterbachovi, cukrář Jan Jiří Pop, rodák z Veltrus. V roce 1770 se oženil s Miterbachovou dcerou Františkou. Františka v roce 1770 odkoupila od vdovy po starostovi Andreasovi Becherovi třetinu takzvaného Českého sálu. Druhou třetinu odkoupila Františka v roce 1776. Poslední část už v roce 1776 dokoupil její manžel Jan Jiří Pop, který se začal podepisovat pod jménem Johann Georg Pupp. Mimo jiné dal vysadit před tzv. Českým sálem stromovou alej z 12 řad lip, které později potomci vyměnili za kaštany. Vznikla tak věhlasná alej své doby, kterou pojmenovali Puppovy aleje. V 60. letech 20. století byla alej zrušena a vybudovali tam parkoviště.

Potomci později odkoupili zbytek okolních pozemků kromě pozemku rodiny Deimlů, na němž stál Dům Boží oko. Během let 1896 - 1913 vídeňští architekti Fellner a Helmer přestavěli objekty na jeden velký komplex budov. Až těsně před 2. světovou válkou uspěla rodina Puppů odkoupit Dům Boží oko. Po 2. světové válce byl hotel znárodněn a v roce 1951 byl přejmenován na: Grandhotel Moskva. Dnešní historizující podoba hotelu pochází z jeho přestavby v letech 1905 - 1907, kterou provedl architektonický ateliér Fellner a Helmer.

Grandhotel na přelomu 19. a 20. století
Grandhotel v roce 1977

Významní hosté[editovat | editovat zdroj]

V Grandhotelu Pupp se za jeho dlouhou historii ubytovaly již tisíce známých osobností, např. skladatelé Johann Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven či Richard Wagner, ruský car Petr Veliký, rakouská císařovna Marie Terezie, anglický král Edward VII., španělský král Juan Carlos, norský král Harald V., herci Michael Douglas, Ornella Muti, Claudia Cardinale či Danny DeVito, dále Otto von Bismarck, Napoleon Bonaparte, Franz Kafka, Giacomo Casanova, Karl Marx, Jurij Gagarin (v roce 1966), Jaromír Jágr, Antonio Banderas, Renée Zellweger, John Malkovich, Ashley Judd, John Travolta a další.

Hotel a film[editovat | editovat zdroj]

V roce 1984 spolupracovali zaměstnanci jako konzultanti k seriálu Rozpaky kuchaře Svatopluka. V Grandhotelu Pupp se v roce 2006 natáčely scény dokonce hned pro dva úspěšné filmy, a to:

Další zde natáčené filmy: Prsten Nastassja Kinski a Michael York, Šanghajští rytíři Jackie Chan a Owen Wilson, La Vie en Rose; a seriály: Philanthropist nebo Missing v blízkosti Grandhotelu Pupp.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]