People mover

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z People Mover)
Skočit na: Navigace, Hledání
Innovia Monorail 300, São Paulo, Brazílie

Pod pojmem people mover nebo taky osobní dopravník se rozumí technicky nekonvenční systémy veřejné osobní dopravy bez řídicího personálu ve vozidle. Používá se i zkratka APM (automated people mover). Systémy s vozidly s obsaditelnosti méně než cca 10 osob, které jedou podle potřeby na znamení nejsou zařazeny do kategorie people mover, avšak jsou označeny jako personal rapid transit (PRT).

Technické podoby[editovat | editovat zdroj]

People mover je především koncepce provozu a řídicí a zabezpečovací techniky. Proto se vyskytují z hlediska technologie vozidel a dopravní cesty zcela různorodá řešení:

Společným prvkem všech systémů people mover je zcela mimoúrovňové vedení trasy na estakádách nebo v tunelech, případně oplocení úrovňových úseků za účelem vyloučení kolizí s jinými vozidly, osoby či zvířaty.

Uplatnění[editovat | editovat zdroj]

Systémy people mover se používají při větších dopravních proudech na krátké vzdálenosti, kde je největší přínos krátkých intervalů. Nejčastěji jsou proto k nalezení na velkých letištích, ale i v turistických oblastech a centrech měst. Pod názvem Dráha podpěrných bodů existuje koncepce systému automatizované veřejné dopravy na venkově, která se vyznačuje minimalistickou dopravní cestou, aby dodržovala přiměřené náklady systému i při menší poptávce.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]