Přepravník osob

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Přepravník osob na terénním Unimogu
Vozidlo ruské výroby
Terénní přepravník osob
Přepravník společnosti Severočeské doly a. s.
Další významy jsou uvedeny v článku Osobní přepravník.

Skříňový přepravník osob je autobus tvořený specializovanou skříňovou nástavbou pro přepravu osob umístěnou na podvozku nákladního automobilu. V ruštině je označováno jako „vachtovyj avtobus“ (rusky вахтовый автобус, „вахтовка“, вахта = směna, šichta, služba).

Konstrukce vozidla[editovat | editovat zdroj]

Přepravníky osob jsou postaveny na univerzálním podvozku nákladního automobilu s kompletní kabinou řidiče dosazením skříňové nástavby vybavené pro převoz osob. Nástavba je samostatná, oddělená od kabiny řidiče. Průchod mezi kabinou řidiče a skříňovou nástavbou nebývá zřízen. Nástavba je vybavena okny, samostatným vnitřním osvětlením a topením, případně klimatizací. Příbuznými typy nástaveb jsou různé pojízdné dílny, nebo specializované vojenské nástavby. Komfort pro cestující je minimální.

Využití přepravníku osob[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k minimálnímu poskytovaném komfortu je vhodný pro účelovou přepravu na krátké vzdálenosti. Konkrétně na rozvoz pracovníků na rozlehlých pracovištích pod širým nebem. Jde o velká staveniště, zemědělské práce, kamenolomy nebo povrchové doly. Často se tato vozidla staví na podvozcích terénních automobilů. S těmito automobily se lze setkat také jako se zásahovými automobily různých policejních, přepadových a antiteroristických jednotek.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Vlk František; Koncepce motorových vozidel; Vlastním nákladem 2000; ISBN 80-238-5276-0

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Galerie přepravníků osob již neexistujícího výrobce LIAZ

Související články[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Truck bus na anglické Wikipedii.