Přepravník osob

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přepravník osob na terénním Unimogu
Vozidlo ruské výroby
Terénní přepravník osob
Přepravník společnosti Severočeské doly a. s.
Další významy jsou uvedeny na stránce Osobní přepravník.

Skříňový přepravník osob je autobus tvořený specializovanou skříňovou nástavbou pro přepravu osob umístěnou na podvozku nákladního automobilu. V ruštině je označováno jako „vachtovyj avtobus“ (rusky вахтовый автобус, „вахтовка“, вахта = směna, šichta, služba).

Konstrukce vozidla[editovat | editovat zdroj]

Přepravníky osob jsou postaveny na univerzálním podvozku nákladního automobilu s kompletní kabinou řidiče dosazením skříňové nástavby vybavené pro převoz osob. Nástavba je samostatná, oddělená od kabiny řidiče. Průchod mezi kabinou řidiče a skříňovou nástavbou nebývá zřízen. Nástavba je vybavena okny, samostatným vnitřním osvětlením a topením, případně klimatizací. Příbuznými typy nástaveb jsou různé pojízdné dílny, nebo specializované vojenské nástavby. Komfort pro cestující je minimální.

Využití přepravníku osob[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k minimálnímu poskytovaném komfortu je vhodný pro účelovou přepravu na krátké vzdálenosti. Konkrétně na rozvoz pracovníků na rozlehlých pracovištích pod širým nebem. Jde o velká staveniště, zemědělské práce, kamenolomy nebo povrchové doly. Často se tato vozidla staví na podvozcích terénních automobilů. S těmito automobily se lze setkat také jako se zásahovými automobily různých policejních, přepadových a antiteroristických jednotek.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Vlk František; Koncepce motorových vozidel; Vlastním nákladem 2000; ISBN 80-238-5276-0

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Galerie přepravníků osob již neexistujícího výrobce LIAZ

Související články[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Truck bus na anglické Wikipedii.