Přeskočit na obsah

Skirové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mince Odoakera z Ravenny. Odoaker byl italský král, snad skirského původu

Skirové byli východogermánský kmen sídlící mezi řekami Dunaj a Tisa od 2. století př. n. l. do 5. století n. l. V 5. století byli spojenci kočovného kmene Hunů.

Z písemných pramenů je znám král Edeko, jehož původ není jistý. Snad byl z kmene Hunů či Durynků a až uzavřením manželství s dcerou vlivného člena kmene Skirů se s kmenem spříznil.[1] V roce 449 se stal členem Attilovy družiny. V roce 469 spolu s dalšími germánskými kmeny vedl bitvu u Bolie, proti ostrogótskému vůdci Theodemirovi. Germánská koalice utrpěla porážku. Edeko v bitvě zahynul. O Skirech se po skončení této bitvy dochovalo velmi málo informací. Výjimkou jsou informace o synovi Edeka Odoakerovi, prvním neřímském panovníkovi Itálie po rozpadu západořímské říše, který byl poloskirského původu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HEATHER, Peter. The Fall of the Roman Empire: A New History of Rome and the Barbarians. [s.l.]: OUP USA, 5. listopadu 2009. 576 s. Dostupné online. ISBN 978-0195325416. Kapitola The wall of the Hunnic Empire, s. 357–358. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]