Přeskočit na obsah

Vodnjan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vodnjan
Letecký pohled na Vodnjan
Letecký pohled na Vodnjan
Poloha
Souřadnice
Časové pásmo+1
StátChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
RegionIstrie
ŽupaIstrijská
Administrativní děleníBarbariga, Gajana, Galižana, Peroj, Vodnjan
Vodnjan
Vodnjan
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel6 119 (2011)
Správa
StatusMěsto
StarostaEdi Pastrovicchio
Oficiální webwww.vodnjan.hr
PSČ52 215 Vodnjan
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vodnjan (vyslovováno [vodňan], italsky Dignano) je město v Chorvatsku v Istrijské župě. Je vzdáleno asi 6 km severně od Puly.

Město je známé také díky tomu, že se zde nacházela v minulosti pevnost. Ta byla roku 1808 stržena a kámen z jejích zdí byl použit na dlažbu místních ulic. Město bylo až do první světové války součástí Rakousko-Uherska, v roce 1918 bylo připojeno k Itálii, a to i přesto, že obyvatelstvo Vodnjanu bylo národnostně smíšené. Od roku 1945 byl součástí Jugoslávie a po roce 1991 Republiky Chorvatsko.

V roce 2001 žilo ve městě 3 406 obyvatel, v opčině pak v roce 2011 žilo 6 119 obyvatel. Celkem 858 obyvatel ve Vodnjanu vyznává islám, tedy celkem 14,02 % obyvatel, díky čemuž je Vodnjan město s nejrozšířenější muslimskou komunitou v rámci svého obyvatelstva v Chorvatsku. Místní muslimové se hlásí především k bosňácké národnosti.

Z hospodářského hlediska se místní obyvatelstvo věnuje především zemědělství. Zastoupeno je hlavně pěstování oliv, výroba olivového oleje, dále potom chov dobytka a pěstování vinné révy a výroba viína.

K městu patří vesnice Barbariga, Gajana, Galižana a Peroj. Samotný Vodnjan leží ve vnitrozemí, u moře leží vesnice Barbariga a Peroj.

Vodnjanem prochází železniční trať Divača–Pula (hlavní trať na poloostrově Istrie). Nádraží je umístěno východně od středu města.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vodnjan na chorvatské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]