Sisak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sisak
Sisak
Pevnost Sisak
Pevnost Sisak
Sisak – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 100 m n. m.
stát: Chorvatsko Chorvatsko
župa: Sisacko-moslavinská
Sisak
Red pog.png
Sisak
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 423 km²
počet obyvatel: 59 236 (2001)
hustota zalidnění: 124 obyv. / km²
správa
starosta: Dinko Pintarić
oficiální web: http://www.sisak.hr
telefonní předvolba: {+385} 044
PSČ: 44 000
označení vozidel: SK

Sisak je město ve středním Chorvatsku. Má 45 992 obyvatel a je správním střediskem župy Sisak - Moslavina. Město leží přesně na soutoku řek Kupa a Sáva, jihovýchodně od hlavního města Záhřebu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V dnešním Sisaku žijí lidé už 2 500 let, poloha na soutoku těchto dvou řek z něj časem udělala významné město. V dobách Římské říše nesl název Siscia. V této době zde byl téměř zavražděn svatý Quirinus, který je dodnes patronem města.

Nejznámější Sisacká stavba, pevnost, zde stojí už od 16. století a dnes je hojně navštěvována turisty. Dnes z ní je muzeum, a je také připomínkou vítězství nad Turky, v roce 1593. V této bitvě utrpěli Osmané poprvé na evropské půdě tak velkou porážku. Z pozdějších dob jsou tu pak památky barokní (Mali Kaptol), klasicistní (Velki Kaptol, Stari most), dnes jsou také navštěvovány turisty.

Během 2. světové války, v době ustašovského Chorvatska se zde nacházela dětská část koncentračního tábora Jasenovac, jednoho z největších chorvatských koncentračních táborů, popravováni tu byli zejména Srbové, Židé a Romové.

Charakter města[editovat | editovat zdroj]

Hlavními odvětvími, ve městě zastoupenými je zemědělství a metalurgie, zpracovávání kůže a výroba potravin. Nedaleko těžená ropa se upravuje v místní rafinerii. Nachází se tu také fakulta metalurgie Záhřebské vysoké školy. Sisak má také mnoho horkých minerálních pramenů, které mají teplotu od 42 do 52 °C. Na obou místních řekách se rybaří, nedaleko je také přírodní park Lonjsko polje.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]