Glina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Glina
Glina
Glina Municipality.PNG
Poloha
Souřadnice
Stát ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
Glina
Glina
Správa
Oficiální web www.grad-glina.hr
PSČ 44400
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Glina je město ve středním Chorvatsku, ležící jihozápadně od Petrinji a Sisaku. Žije zde 3116 obyvatel (samosprávná oblast 9868; údaje ze sčítání lidu 2001), z toho je 68,01 % Chorvatů, 28,66 % Srbů a 3,33 % ostatních. V obci je registrováno 4012 bytů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Během druhé světové války bylo v noci z 29. na 30. srpna 1941 v ulicích a místním ortodoxním kostele povražděno kvůli "špinavému křesťanství".[1] téměř 2000 nevinných Srbů Jediným, kdo přežil, byl Ljuban Jednak, který o této tragické události pojednává ve svém testamentu.[2] Tento zrůdný zločin proti lidskosti spáchalo chorvatské nacistické hnutí Ustaše.

Během jugoslávských válek byla Glina násilně součástí Republiky Srbská Krajina. Roku 1991 měla samosprávná oblast Glina 23040 obyvatel, z nichž byli 34,9% Chorvatů a 60,7% Srbů. Glina se stala srbskou baštou v době jejich vyhlášení tzv. Krajiny, padly zde první výstřely vojenského konfliktu devadesátých let minulého století a v této lokalitě byl Srby provozován koncentrační tábor, kde byly vězněny osoby, hlásící se ke katolické či muslimské víře (jednalo se hlavně o Chorvaty). Srbové v této době zde systematicky zničili katolické kostely, po většině z nich zbyla pouze louka. Stejně tak se stalo přímo v Glině. Ušetřeny nebyly ani kapličky a mnohé chorvatské hroby.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.chuckbaldwinlive.com/massacre.html
  2. http://www.srbi-u-hrvatskoj.com/istorija12.htm

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]