Přeskočit na obsah

Zemun

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zemun
Zemun – znak
znak
Zemun – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška82 m n. m.
StátSrbskoSrbsko Srbsko
Zemun
Zemun
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha153,6 km²
Počet obyvatel161 596
Hustota zalidnění1 052,3 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.zemun.rs
Telefonní předvolba011
PSČ11080
Označení vozidelBG
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zemun (srbskou cyrilicí Земун, německy Semlin, maďarsky Zimony) je jednou z městských částí Bělehradu, hlavního města Srbska.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Rozkládá se na samém severozápadě Bělehradu, na břehu Dunaje za Novým Bělehradem. Zemun je znám jako ta část Bělehradu, která je v naprostém kontrastu ke zbytku města, neboť se jedná o maloměsto inkorporované do milionové metropole. Zemun se nachází v jihovýchodním cípu historického území Sremu na pravém břehu Dunaje, nedaleko od ústí Sávy.

Územně, historicky, politicky, kulturně a ekonomicky, stejně jako z dopravního hlediska je vázán na Bělehrad, jehož formální součástí je od roku 1934. Je významným průmyslovým centrem v Srbsku; nacházejí se tu závody na zpracování kovů, textilu, kůže a výroby obuvi, chemicko-farmaceutické, jakož i dřevozpracující. Zemun je také dopravní a říční křižovatkou.

V současné době se rozšiřuje směrem na západ a jihozápad, kde se spojuje v jeden urbanický celek s Novým Bělehradem. Hranici mezi výškovými budovami Nového Bělehradu a rakousko-uherskou zástavbou města Zemunu tvoří ulice Žarka Miladinovića a Marka Madžagalja.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zemun byl původně součástí Rakousko-Uherska jako uherské město (Zimony). Díky své blízkosti k Bělehradu získal již v dobách existence Rakousko-Uherska značný význam. Byla sem zavedena železniční trať. Za první světové války zde docházelo ke střetům mezi Rakousko-Uherskem a Srbskem.

V moderní době byl také znám podle místního tzv. zemunského klanu, který bývá obviňován z řady zločineckých aktivit v zemi.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Zemun v popředí,
zbytek Bělehradu v pozadí

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]