Milan Martić

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Milan Martić
Milan Martic ICTY.png
Narození 18. listopadu 1954 (65 let)
Žagrović
Národnost Srbové
Politická strana Serbian Party of Socialists
Funkce prezident
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Milan Martić (v srbské cyrilici Милан Мартић; 18. listopadu 1954, Žargović, Jugoslávie) je válečný zločinec, bývalý politik Republiky srbská krajina během Chorvatské války za nezávislost. V letech 19941995 zastával post prezidenta mezinárodně neuznané republiky. Byl odsouzen Mezinárodním tribunálem v Haagu v roce 2007 za válečné zločiny.

Martić vystudoval vyšší policejní školu v Záhřebu a poté pracoval jako policista ve městě Šibenik (dnes Chorvatsko). Později byl policejním inspektorem v Kninu. Ještě před vypuknutím války se stal ředitelem policejní stanice v témže městě.

V roce 1990 stanul v čele srbských ozbrojených sil na území Srby obývaných částí Chorvatska (tzv. Vojenské hranice). Tyto síly byly známy také pod názvem Martićeva policie.

V letech 1991 až do srpna 1995 zastával Martić několik různých postů ve vládě Republiky Srbská Krajina; byl ministrem obrany, zástupcem velitele teritoriální obrany, ministr vnitra a v roce 1994 se stal prezidentem RSK.

V roce 2002 se vydal mezinárodnímu tribunálu v Haagu, který jej již dříve obžaloval z válečných zločinů.

V roce 2007 byl odsouzen na 35 let vězení[1]; v roce 2008 byl v odvolacím řízení tento rozsudek potvrzen. Výkon trestu si odpykává ve vězení v Estonsku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Milan Martić na srbské Wikipedii.