Kostel svatého Mikuláše (Stari Grad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Crkva sv. Nikole u Starom Gradu
Church of St. Nicholas, Stari Grad (9461).jpg
Místo
StátChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
ObecStari Grad
Souřadnice
Kostel svatého Mikuláše ve Starém Gradu
Kostel svatého Mikuláše
ve Starém Gradu
Základní informace
Církevřímskokatolická
DiecézeDiecéze Hvar
Specifikace
Stavební materiálkámen
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Mikuláše (chorvatsky Crkva sv. Nikole u Starom Gradu nebo Crkva sv. Mikule u Starom Gradu[1]) je kostel, který se nachází na chorvatském ostrově Hvar, ve městě Stari Grad.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel je poprvé zmiňován ve 14. století jako "ecclesia sancti Nicolai Civitatis Veteris". Nejstarší část kostela je románská z přelomu 12. a 13 století. Kostel byl postaven v roce 1485 na předělu gotického a renesančního slohu a byl dostavěn v 16. století. Svatý Mikuláš je patronem námořníků a proto je společenství námořníků spojeno s tímto kostelem. Jsou tu umístěny jejich votivní dary: modely plachetnic a obrazy lodí v bouři.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o jednolodní kamenný kostel s obdélníkovou apsidou. Na západním průčelí je renesanční portál s lunetou, a nad ním je goticko-renesanční rozeta. Ve vrcholu štítu je zvonice. Boční portál se nachází na severní straně.

Zařízení kostela[editovat | editovat zdroj]

Hlavní oltář kostela.

Na hlavním oltáři je trojice barokních soch: sv. Mikuláš, sv. Ondřejsv. Antonín Opat ze zlaceného dřeva, dílo benátského sochaře Antonia Pori z roku 1614. Je zde také deset dřevěných soch apoštolů, práce benátského řezbáře Francesca Ciabaty ze 17. století. Podle legendy dvě zbývající sochy apoštolů vyměnili námořníci při své cestě z Itálie za jídlo a víno, když kvůli špatnému počasí nemohli opustit Mali Lošinj. Tento soubor soch byl do roku 1864 umístěn v farním kostele sv. Štěpána.

V kostele se dále nacházejí oltář svatého Jeronýma, oltář zvěstování Panně Marii a oltář svatého Kříže (zvaný také oltář svaté Reparáty). Je zde i sarkofág s ostatky neznámé římské křesťanky - mučednice.

Vedle oltáře je otvor, který spojuje kostel s malým kamenným prostorem přistavěným na jižní straně kostela. V této místnosti se nechala v roce 1559 zazdít 25letá poustevnice Lukrica z ostrova Brač. Žila zde dalších 35 let a po své smrti zde byla pohřbena.

Cypřiš před kostelem byl zasazen v roce 1865.

Další[editovat | editovat zdroj]

Každý rok v předvečer svátku svatého Mikuláše je před kostelem obřadně spálen starý dřevěný člun jako oběť za spásu námořníků plavících se po mořích.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Crkva sv. Mikule u Starom Gradu na chorvatské Wikipedii.

  1. a b Sveti Mikula [online]. Turistička zajednica grada Staroga Grada, 2013-12-05 [cit. 2017-11-25]. Dostupné online. (chorvatsky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Nikola Bižaca, Tonko Maroević, Tomislav Raukar, Vinko Tarbušković, Ambroz Tudor. Crkve i crkvice Staroga Grada. Ilustrace Paweł Jaroszewski. Stari Grad: Župski ured Sv. Stjepana, 2009. 216 s. Dostupné online. ISBN 9535542508. (chorvatsky, anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]