Vnitrozemí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Vnitrozemí je geografická oblast zemského povrchu, která neobsahuje pobřeží zálivu, moře či oceánu. Opakem vnitrozemí jsou přímořské oblasti. Za vnitrozemí se mohou považovat oblasti, ve kterých již není patrný vliv moře či oceánu (prostřednictvím například jeho fauny, flóry, mořských proudů, (mikro)klimatu, salinity vodních par…). Význam pojmu vnitrozemí také přestupuje do přídavného jména vnitrozemské (podnebí, klima, počasí, rostliny, státy). Přibližným synonymem je slovo pevnina, vnitrozemím se však rozumí pevnina bez pobřežní oblasti.

Slovo vnitrozemí se též používá jako opak k pojmu pohraničí, nebo ve významu tuzemsko, tedy pro označení celého území daného státu nebo země. V takovém případě se tedy nevztahuje k zemi jakožto pevnině (kontitentu, ostrovu), ale k zemi jako státoprávnímu nebo etnografickému útvaru. Například vnitrozemským platebním či obchodním stykem se myslí styk v rámci jednoho státu. Ke vžitému adjektivu „vnitrostátní“ totiž neexistuje přesný substantivní ekvivalent.

Vnitrozemské státy[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Vnitrozemský stát.

Vnitrozemský stát je stát, který nemá pobřeží vedoucí do světového oceánu (např. Turkmenistán s pobřežím Kaspického moře mezi ně nepatří). Existují však vnitrozemské státy (Etiopie, Bolívie) s oblastmi natolik blízkými moři či oceánu, že tyto oblasti lze označit jako přímořské, nikoli vnitrozemské.

The World Factbook uvádí 44 zemí a států, které jsou vnitrozemské. Jsou to: Afghánistán, Andorra, Arménie, Rakousko, Ázerbájdžán, Bělorusko, Bhútán, Bolívie, Botswana, Burkina Faso, Burundi, Čad, Česko, Etiopie, Vatikán, Maďarsko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Laos, Lesotho, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Malawi, Mali, Moldavsko, Mongolsko, Nepál, Niger, Paraguay, Rwanda, San Marino, Severní Makedonie, Srbsko, Slovensko, Středoafrická republika, Svazijsko, Švýcarsko, Tádžikistán, Turkmenistán, Uganda, Uzbekistán, Západní břeh Jordánu, Zambie, Zimbabwe.

Existují dva státy, které jsou dvojnásobně vnitrozemské (tj. sousedí opět pouze s vnitrozemskými státy). Jsou to: Lichtejštensko a Uzbekistán.