Kaštel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce Kaštel (rozcestník).
Možná hledáte: kastel – označení různých typů pevností či opevnění.
Kaštel Horná Lehota v okrese Dolný Kubín

Kaštel (též kaštěl, slov. kaštieľ, z lat. castellum) je označení pro venkovské sídlo střední a vyšší šlechty na Slovensku a v některých dalších zemích [kde?][zdroj?].

Tento typ stavby je na Slovensku velmi častý, v Česku se tyto[zdroj?] stavby nazývají zámky, popřípadě tvrze. I když se často jedná o malé stavby a v České republice jsou mnohdy[zdroj?] nesprávně[zdroj?] označovány množně[zdroj?] jako zámečky, jedná se nezřídka o velmi rozsáhlé objekty. Kaštely bývaly původně opevněné, později byl kladen větší důraz na pohodlí a reprezentaci majitele. Prvotní kaštěl tak může být označován jako tvrz, zatímco pozdější jako zámek. Nejméně je dochovaných gotických kaštelů, nejčastější jsou kaštely renesanční a klasicistní. V některých dalších zemích střední Evropy se lze s kaštely setkat ve smyslu malých pevností.

Dochované kaštely jsou například v obcích Strážky a Humenné (oba renesanční), reprezentativní lovecký kaštel v Betliaru, barokně a klasicistně upravený, Diviaky, Divín (pozdně renesanční kaštel s rozlehlým opevněním s rohovými bastiony), Halič (okres Lučenec) (renesančně-barokní), Svätý Anton (dř. Antol), barokně-klasicistní kaštel, jehož stavba (do přestavby) symbolizovala kalendářní rok (4 brány, 12 komínů, 52 místností, 365 oken), vodní kaštel v Bytči (Bytčanský zámek, 1571), místo procesu s Alžbětou Báthoryovou v roce 1611.

Kromě kaštělů jsou na Slovensku ještě skromnější sídla, zpravidla venkovská, nazývaná kúria. Posledním typem šlechtických sídel je hrad. Někdy se uvádí ještě jeden druh sídel, jímž je zámok. V odborné literatuře se považuje[kdo?] za přesně nestanovené synonymum pro hrad na Slovensku. Zřejmě vlivem působení češtiny v období společného státu se mezi českou, ale i slovenskou laickou veřejností rozšířil mylný[zdroj?] názor, že slovenské slovo „zámok“ je synonymem pro české slovo „zámek“.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Daniel Kollár, Jaroslav Nešpor: Hrady a zámky – Kultúrne krásy Slovenska, Dajama, 2008
  • M. Plaček, M. Bóna: Encyklopedie slovenských hradů, Libri, Praha, 2007

Související články[editovat | editovat zdroj]