Kaštel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Další významy jsou uvedeny na stránce Kaštel (rozcestník).
Možná hledáte: kastel – označení různých typů pevností či opevnění.
Kaštel Horná Lehota v okrese Dolný Kubín.
Kaštel Kaštilac v obci Kaštel Gomilica v Chorvatském souměstí Kaštela

Kaštel (též kaštěl, slov. kaštieľ, z lat. castellum) je označení pro zpravidla nevelké opevněné venkovské sídlo střední a vyšší šlechty na Slovensku a v některých dalších zemích.[1]

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Kaštely bývaly původně opevněné, později byl kladen větší důraz na pohodlí a reprezentaci majitele. Ranější kaštel tak může být označován jako tvrz, zatímco pozdější již jako zámek.

Co do počtu, nejméně dochovaných kaštelů je z období gotiky, nejčastější jsou kaštely renesanční a klasicistní. V některých dalších zemích střední Evropy se lze s kaštely setkat ve smyslu malých pevností.

Tento typ stavby je velmi častý na Slovensku, v Česku se stavby podobného charakteru nazývají tvrzemi, popřípadě středověkými zámky. Často se jedná o stavby menších rozměrů, mnohdy nesprávně označovaných jako zámečky, jedná se nezřídka o velmi rozsáhlé objekty hradního charakteru.

Dochovanými stavbami tohoto typu jsou například Kaštel ve Strážkach a Humenné (oba renesanční), reprezentativní lovecký kaštel v Betliaru, barokně a klasicistně upravený, Diviaky, pozdně renesanční kaštel s rozlehlým opevněním s rohovými bastiony v obci Divín, renesančně-barokní Haličský zámek, barokně-klasicistní kaštel Svätý Anton (zvaný též Antol), jehož stavba (do přestavby) symbolizovala kalendářní rok (4 brány, 12 komínů, 52 místností, 365 oken), vodní kaštel Bytčanský zámek, kde v roce 1611 probíhal procesu s Alžbětou Báthoryovou.

Další typy[editovat | editovat zdroj]

Kromě kaštělů jsou na Slovensku ještě skromnější sídla, zpravidla venkovská, nazývaná kúrie. Největším typem šlechtických sídel je hrad. Někdy se uvádí ještě jeden druh sídel, jímž je zámok. Slovenský výraz zámok není významově shodný s českým výrazem „zámek“. V odborné literatuře je zámok považován za významově přesně neohraničené synonymum pro hrad na Slovensku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kaštely (Kaštela) | Chorvatsko.cz. www.chorvatsko.cz [online]. [cit. 2023-05-21]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Daniel Kollár, Jaroslav Nešpor: Hrady a zámky – Kultúrne krásy Slovenska, Dajama, 2008
  • M. Plaček, M. Bóna: Encyklopedie slovenských hradů, Libri, Praha, 2007

Související články[editovat | editovat zdroj]