Kaštel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny na stránce Kaštel (rozcestník).
Možná hledáte: kastel – označení různých typů pevností či opevnění.
Kaštel Horná Lehota v okrese Dolný Kubín

Kaštel (též kaštěl, slov. kaštieľ, z lat. castellum) je označení pro venkovské sídlo nižší šlechty na Slovensku a v některých dalších zemích.

Tento typ stavby je na Slovensku velmi častý, v Česku se naproti tomu nevyskytuje. Kaštely bývaly původně opevněné, později byl kladen větší důraz na pohodlí a reprezentaci majitele. Prvotní kaštěl tak může být označován jako tvrz zatímco pozdější jako zámek. Nejméně je dochovaných gotických kaštelů, nejčastější jsou kaštely renesanční a klasicistní. V některých dalších zemích střední Evropy se lze s kaštely setkat ve smyslu malých pevností.

Dochované kaštely jsou například v obcích Strážky a Humenné (oba renesanční), reprezentativní lovecký kaštel v Betliaru, barokně a klasicistně upravený, Diviaky, Divín (pozdněrenesanční kaštel s rozlehlým opevněním s rohovými bastiony), Halič (okres Lučenec) (renesančně-barokní), Svätý Anton (dř. Antol), barokně-klasicistní kaštel, jehož stavba (do přestavby) symbolizovala kalendářní rok (4 brány, 12 komínů, 52 místností, 365 oken), vodní kaštel v Bytči (Bytčanský zámek, 1571), místo procesu s Alžbětou Báthoryovou v roce 1611.

Skromnější sídlo než kaštel, zpravidla venkovské, je kúria.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kaštieľ na slovenské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]