Severina Vučković

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Severina Vučković
Severina.jpg
Základní informace
Narození 21. dubna 1972 (46 let)
Split
Žánry pop music, pop-folk, turbofolk a adult contemporary
Povolání zpěvačka, herečka a klavíristka
Vydavatel Dallas Records
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Severina (celým jménem Severina Vučković, po sňatku Kojić) je známá chorvatská zpěvačka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Severina se narodila 21. dubna 1972 ve Splitu. S hudební kariérou začala již v 10 letech, své debutové album nahrála v 17 letech. Na začátku své kariéry uspěla v soutěži chorvatských mladých talentů Demo X. Vystudovala střední hudební školu. Od roku 1991 se věnuje kariéře sólové zpěvačky. Postupně se mezi zařadila mezi nejúspěšnější pop zpěvačky v Chorvatsku (též ovšem i v některých dalších zemích bývalé Jugoslávie, populární hlavně mezi mladšími posluchači. Bývá považována za významnou představitelku balkánského hudebního žánru turbofolk.[1] Celkem vydala 12 alb.

Její mezinárodní kariéra je spojená s účastí v domácím erotickém videu, na kterém je zachycena při divoké souloži s vlivným chorvatským podnikatelem Milanem Lučicem. Toto video způsobilo šok v katolické chorvatské veřejnosti. Do té doby se prezentovala jako symbol spořádané a ideální ženy s křesťanskými kořeny. Pro skandální video bývá označována jako „chorvatská Paris Hilton“.[zdroj?] Navzdory skandálu její popularita vzrostla a postupně pronikla i do zahraničí. Dnes je považována za chorvatský sex symbol. V roce 2006 se zúčastnila se písničkové soutěže Velká cena Eurovize s písní "Moja Štikla".

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ČVORO, Uroš. Turbo-folk music and cultural representations of national identity in former Yugoslavia. Surrey: Ashgate Publishing Limited, 2014. 509 s. ISBN 978-1-4724-2037-4. S. 85-86. (angličtina) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]