Turbofolk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Turbofolk je hudební žánr, který vznikl v bývalé Jugoslávii v závěru osmdesátých let. Vycházel z tradičního balkánského folklóru (zejména milostných písní sevdalinka), který spojoval s moderními styly jako disco nebo eurodance, využíval elektrické kytary nebo syntezátory.

Turbofolk vycházel z tradic novokomponované národní hudby, která byla populární především na jugoslávském venkově v 60.-90. letech 20. století.

Označení stylu vymyslel zpěvák Rambo Amadeus (vlastním jménem Antonije Pušić). Hlavními představitelkami byly Lepa Brena, Ceca (vl. jm. Svetlana Veličkovićová) a Sneki (vl. jm. Snežana Babićová). V první polovině 90. let vytvořil turbofolk svéráznou kulturu, k níž patřila pirátská rádia vysílající z paneláků v Novém Bělehradu, sexuálně vyzývavá image představitelek a prvky velkosrbského nacionalismu v době, kdy bylo na zemi v důsledku války uvaleno mezinárodní embargo.[1] V roce 1989 došlo v Jugoslávii (především v jižních republikách) k úspěchu turbofolku. Písně vznikaly velmi často s politickými motivy, vyzdvihovaly některé politiky a jiné odsuzovaly.[zdroj?]

K tomu přispěl mediálně sledovaný sňatek Cecy s Željko Ražnatovićem zvaným Arkan, představitelem bělehradského podsvětí a vůdcem paravojenských jednotek známých jako Tygři. Proto je mimo Srbsko (především v Chorvatsku) turbofolk odmítaný a vysmívaný[zdroj?], i když jeho prvky absorbovaly další žánry, jako bulharská čalga.

Zpěváci a zpěvačky turbofolku[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.bbc.co.uk/czech/worldnews/story/2005/01/050111_serbia_music_pckg.shtml

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]