Sanski Most

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sanski Most
Sanski Most – znak
znak
Sanski Most – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška252 m n. m.
StátBosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina
EntitaFederace Bosny a Hercegoviny
KantonUnsko-sanský
Sanski Most
Sanski Most
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha781 km²
Počet obyvatel47 359 (2013)
Hustota zalidnění60,6 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.sanskimost.gov.ba
Telefonní předvolba37
PSČ79260
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sanski Most (v srbské cyrilici Сански Мост) je město v Bosně a Hercegovině. Nachází se na západě země, poblíž města Prijedor. Administrativně je součástí Federace Bosny a Hercegoviny, Unsko-sanského kantonu.

Přezdívané je grad na devet rijeka neboli město devíti řek – do Sany se zde vlévá ještě 8 menších přítoků (Sanica, Dabar, Bliha, Japra, Zdena, Majdanska Rijeka, Sasinka a Kozica).

Město obklopují horské hřebeny Grmec, Mulez a Behramaginica. Nejvýznamnějšími stavbami ve městě je velká mešita a most přes řeku. V blízkosti města se nachází také památník Šušnjar, který připomíná oběti za druhé světové války.

Většinu obyvatel Sanského Mostu v současné době tvoří Bosňáci, po válce v 90. letech většina Chorvatů a Srbů město opustila. Po dlouhou dobu během války bylo město obsazeno jednotkami Vojsk Republiky srbské. V souladu s Daytonskou dohodou bylo začleněno do Federace Bosny a Hercegoviny.

Na území obce (općiny) Sanski Most se nachází celkem sedm základních škol, dále tři školy střední, gymnázium a střední zemědělská škola Sanus Futurum.

Městem v minulosti (do roku 1975) procházela úzkorozchodná železnice z Prijedoru dále na jih země. Do současné doby je jako kulturní památka dochována budova původního nádraží. V současné době je jediné dopravní spojení se městem k dispozici silniční, a to ze směrů Ključ, Bosanska Krupa a Prijedor.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]