Peřej

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Peřeje Green Wall na řece Illinois v USA, obtížnost WW V
Peřeje na řece Kyrdynga v Rusku obtížnost pravděpodobně WW II-III (za vyšší vody)

Peřej je pojmenování pro místo v řece, kde proudící voda překonává přírodní kamenné překážky, zejména balvany a prahy. Rozlišují se tři druhy peřejí - vlastní peřej, katarakt a kaskáda. Větší peřeje ztěžují vodáckou sjízdnost řeky; úseky s peřejemi se označují stupni obtížnosti WW I (nejlehčí) až WW VI (nejtěžší).

Ve vlastní peřeji voda přepadá přes kameny mezi nimiž se vytváří tzv. jazyk, kterým je peřej sjízdná. Voda zde získává charakteristický zpěněný bělavý vzhled. Příklady peřejí v České republice jsou např. Stvořidla na Sázavě, Paraplíčko na Jizeře, Železňák na Vltavě, Ďáblův chřtán na Bystřici, Sv. Martin na Doubravce aj.

Katarakt je rozsáhlá a široká peřej na velké řece (např. nilské katarakty). Kaskáda stojí na pomezí mezi peřejí a vodopádem (např. kaskáda na Ostravici, Loučovická kaskáda na Vltavě). Jednoduše lze říci, že útvar, který má větší délku než výšku, nazveme kaskádou, útvar, který má větší výšku, než délku, nazveme vodopádem.

Kaskády a peřeje jsou obvykle zbytkem původních vodopádů. Příkladem může být Vysoký vodopád na Studeném potoce v Hrubém Jeseníku, který byl původně tvořen jedním 45 m vysokým stupněm. Při povodni v roce 1880 byl však rozrušen v soustavu kaskád. Erozí říčního dna se vodopád postupně mění ve vodní proud. Peřeje vznikají tam, kde vrstvy nebo pruhy tvrdší horniny probíhají napříč vodním korytem.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]