V tomto článku je použita zastaralá šablona "Infobox kunta". Náhradou za ni má být šablona "Infobox - sídlo světa", tou by se měla nahradit.

Hämeenlinna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hämeenlinna / Tavastehus
Znak obce Hämeenlinna / Tavastehus   Hämeenlinna / Tavastehus na mapě Finska
Obyvatel: 66 642 (31. 5. 2010)[1]
Souřadnice:
Rozloha: 184,72 km²
  z toho voda: 18,22 km²
Rok založení: 1639
Provincie: Kanta-Häme
Website: hameenlinna.fi
Rodný dům Jeana Sibelia

Hämeenlinna (švédsky Tavastehus, přímým překladem „Hämeský hrad“) je obec a město ve Finsku. Leží v provincii Kanta-Häme. Žije v něm asi 48 000 obyvatel[1]. Leží zhruba na půli cesty mezi Helsinkami (100 km) a Tampere (73 km). Ve městě stojí známý středověký hrad Hämeen linna. Do konce roku 2009 byla sídlem hejtmana kraje Jižní Finsko.

Území města bylo obydleno už v době železné. V 11. století byla celá tehdejší provincie pod vlivem jak Švédska, tak ruského Novgorodu. Území bylo ovládáno z místního hradu či pevnosti. V té době zde vznikla i vesnice, která poskytovala zázemí obyvatelům hradu.

Hämeenlinna byla povýšena na město v roce 1639 krátce poté, co byla na příkaz švédského krále přesunuta o kilometr jižněji na kopec, kde stojí dodnes.

Město je také známo svými školami a akademiemi, kde studovalo mnoho známých Finů. Školy, vláda a armáda určovaly život Hämeenlinny po celou její historii.

V Hämeenlinně se narodil a vyrostl skladatel Jean Sibelius. Maturoval na zdejším gymnáziu v roce 1885. Podobně zde odmaturoval i básník Eino Leino.

Hämeenlinna je jedním z národních městských parků Finska. Nedaleko od centra města leží přírodní park Aulanko.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Město Hämeenlinna je v partnerství s těmito městy:[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Kuntien asukasluvut aakkosjärjestyksessä
  2. Kansainväliset suhteet

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]