V tomto článku je použita zastaralá šablona "Infobox kunta". Náhradou za ni má být šablona "Infobox - sídlo světa", tou by se měla nahradit.

Jyväskylä

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jyväskylä / Tavastehus
Znak obce Jyväskylä / Tavastehus   Jyväskylä / Tavastehus na mapě Finska
Obyvatel: 129 425 (31. 5. 2010)[1]
Souřadnice:
Rozloha: 1 466,46 km²
  z toho voda: 295,29 km²
Rok založení: 1837
Provincie: Střední Finsko
Website: jyvaskyla.fi
Pohled na město
Jyvaskyla university bridge August
Viitatorni

Jyväskylä (IPA: /'jyʋæsˌkylæ/) je město v provincii Střední Finsko, 140 km severovýchodně od Tampere a 270 km severně od Helsinek, na severním konci jezera Päijänne. S 129 425 obyvateli (31. 5. 2010) je to sedmé největší město Finska[1]. Jeho rozloha je 136,9 km², z čehož je 31 km² vody. Díky velkému počtu škol je město známo jako „Finské Athény“. Mnoho budov v Jyväskylä bylo navrženo Alvarem Aaltem. Město každoročně hostí motoristickou soutěž Neste Oil Rally Finland, dříve známou pod názvem „Rally tisíce jezer“.

Ve městě je 15% nezaměstnanost. Díky velké univerzitě, kde studují hlavně dívky, je zde mezi mladými značná nerovnováha mezi pohlavími.[zdroj?] Během posledních let město získalo nelichotivou pověst města zločinu a sociálních problémů. Zejména násilí je zde znatelně častější, než je finský průměr.[zdroj?]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jyväskylä byla založena 22. března 1837 carem Mikulášem I. a byla vlastně postavena na „zelené louce“. Původní město bylo postaveno mezi jezerem Jyväs, které je spojeno s jezerem Päijänne a Jyväskyläským vrchem. Sestávalo z většiny dnešního centra města s charakteristickým pravoúhlým systémem ulic. Během 20. století bylo město několikrát rozšířeno.

Školství[editovat | editovat zdroj]

Jyväskylä je proslulá svým školstvím. Drží v něm několik historických prvenství.

  • První finskojazyčné gymnázium (1858).
  • První finskojazyčná škola pro učitele (1863)
  • První finskojazyčná škola pro děvčata (1864)
  • První finská letní univerzita (1914)

Díky těmto prvenstvím a velkému počtu škol je město známo jako „Finské Athény“. Původní škola pro učitele se v roce 1937 změnila na Vysokou školu pedagogickou a později v roce 1966 na Jyväskyläskou univerzitu, která se stala jednou z nejpopulárnějších ve Finsku. Studuje na ní přes 15 000 studentů. Mimo mnoho jiných oborů, je to jediná finská vysoká škola, kde se vychovávají učitelé sportu a trenéři.

Další drobné informace[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Kuntien asukasluvut aakkosjärjestyksessä

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]