V tomto článku je použita zastaralá šablona "Infobox kunta". Náhradou za ni má být šablona "Infobox - sídlo světa", tou by se měla nahradit.

Joensuu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Joensuu
Znak obce Joensuu   Joensuu na mapě Finska
Obyvatel: 73 871 (31. 1. 2012)
Souřadnice:
Rozloha: 1 704 km²
  z toho voda: 870 km²
Rok založení: 1848
Provincie: Severní Karélie
Website: joensuu.fi

Joensuu (v překladu „Ústí řeky“) je hlavní město provincie Severní Karélie ležící ve východním Finsku. Město bylo založeno v roce 1848 ruským carem Mikulášem I. a v současnosti v něm žije přibližně 74 000 obyvatel. Město je charakteristické přírůstkem obyvatelstva. Na této charakteristice se podílí zejména administrativní změny. V roce 2005 se Joensuu sloučila se sousedními obcemi Kiihtelysvaara a Tuupovaara, v roce 2009 dále s obcemi Eno a Pyhäselkä. Vzdálenost od Helsinek je přibližně 440 km, od ruských hranic přibližně 80 km.

Ve městě se nachází kampus Východofinské univerzity (finsky Itä-Suomen yliopisto), která vznikla sloučením Joensuuské a Kuopioské univerzity v roce 2010. Také díky přítomnosti této univerzity je Joensuu populačně velmi mladé město, téměř 20 000 obyvatel jsou žáci a studenti.

Joensuu bývá přezdíváno „Hlavní město Evropy v lesnictví“, neboť zdejší univerzita a další instituce se specializují na lesnictví, které bylo a je významným průmyslovým odvětvím tohoto regionu. V Joensuu sídlí Evropský lesnický institut.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město Joensuu založené carem Mikulášem I. je regionálním centrem a hlavním městem Severní karélie. V průběhu 19. století bylo město střediskem výroby a obchodu. Vodní doprava nabyla na významu stavbou kanálu Saimaa. Který následně umožnil čilý obchod mezi regiony Severní Karélie, Petrohradem a Střední Evropou. Ke konci 19. století bylo Joensuu jedním z největších přístavních měst ve Finsku.

Univerzita v Joensuu[editovat | editovat zdroj]

Univerzita v Joensuu byla založena v roce 1969 a v současné době nabízí studium na osmi fakultách: pedagogická fakulta, lesnická fakulta, fakulta humanitních věd, právnická fakulta, ekonomická a obchodní administrativní fakulta, fakulta sociálních věd a regionálních věd, přírodovědecká a teologická fakulta. Vedle hlavního univerzitního kampusu, který je umístěn v centru města je vedlejší kampus umístěn v blízké Savonlinně, ve kterém sídlí katedry učitelských věd a centrum turistických studií.

Hlavní oblasti vzdělání a výzkumu jsou v oblasti vzdělání a lidského rozvoje, lesnictví a přírodního prostředí, informačních technologiích, přeshraniční studia a Rusko.

Univerzita má přibližně 10 000 studentů a také velmi dobré mezinárodní vztahy s jinými univerzitami po celém světě.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Joensuuská radnice z roku 1914 od architekta Eliela Saarinena

Sportovní hala v Joensuu (Joensuun Areena) je největší dřevěnou stavbou ve Finsku.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]