Trakai

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Trakai
Ostrovní hrad v roce 2004 po rekonstrukci
Ostrovní hrad v roce 2004 po rekonstrukci
Poloha
Souřadnice 54°38′ s. š., 24°56′ v. d.
Stát Litva Litva
Trakai
Red pog.svg
Trakai
Trakai, Litva
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 11,5 km²
Počet obyvatel 5266 (2010)
Hustota zalidnění 458 obyv./km²
Správa
Vznik 1337
PSČ 21001
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Trakai (polsky Troki, česky Troky) je starobylé okresní město na jihovýchodě Litvy, ležící asi 28 km západně od Vilniusu. Má rozlohu 11,5 km² a 5 266 obyvatel, především Litevců a Poláků. Trakai bylo ve středověku sídlem litevských vládců, nachází se zde jedna z nejvýznamnějších památek v Litvě, vodní hrad Trakai.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stará pošta, dnes správa národního parku

Hrad Trakai, dnešní Senieji Trakai (Staré Trakai), založil velkokníže Gediminas v roce 1321. Roku 1337 se připomíná nové Trakai, v dnešní poloze na poloostrově mezi jezery, 3 km severozápadně od prvního sídla. V novém Trakai byly zbudovány dva hrady, které na přelomu 14. a 15. století používal jako svou oblíbenou rezidenci velkokníže Vytautas. Vytautas také v roce 1397 pozval z Krymu na Trakai jako strážce svého sídla Karaimy, turkickojazyčné etnikum, vyznávající judaismus. Karaimové se od té doby stali součástí dějin města a Trakai v raném novověku jejich hlavním kulturním střediskem. V roce 1409 obdrželo Trakai městská práva podle magdeburského vzoru. V 15. století bylo město rušným střediskem obchodu, kde žili vedle sebe Litevci, Karaimové, Poláci, Tataři, Židé i Rusové. Pozvolný politický úpadek Trakai i Vilniusu přišel po úplném spojení Litvy s Polskem Lublinskou unií roku 1569. I hrad, který naposledy užíval jako letní sídlo král a velkokníže Zikmund I. († 1548), začal chátrat. Těžkou ránu městu a zvláště karaimské komunitě zasadilo Chmelnického povstání a posléze rusko-polské války v 50. a 60. letech 17. století. Dnes zbývá ve městě Karaimů pouze několik desítek. Po třetím dělení Polska roku 1795 připadlo Trakai Rusku, mezi první a druhou světovou válkou bylo součástí Polska a poté začleněno do SSSR v rámci Litevské SSR, dnes nezávislé Litvy. Roku 1991 byl na ochranu historického centra litevské státnosti vyhlášen Trakaiský historický národní park o rozloze 82 km².

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Trakai, ležící uprostřed jezernaté krajiny, je významným střediskem turistického ruchu. Hlavní atrakcí je tzv. ostrovní hrad s historickým muzeem, zrekonstruovaný do podoby z 15. století, dále ve městě stojí zbytky poloostrovního hradu. Dále zde stojí katolický a pravoslavný kostel, množství typických karaimských domů se třemi okny (podle lidové tradice „jedním pro Boha, jedním pro majitele, a jedním pro velkoknížete Vytautase“), Karaimské etnografické muzeum a karaimská synagoga, zvaná kenesa. Každým rokem v srpnu se ve městě koná festival klasické hudby.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Město Znak Stát
Alanya   Turecko Turecko
Bernburg Wappen Bernburg (Saale).png Německo Německo
Giżycko POL Giżycko COA.svg Polsko Polsko
Góra   Polsko Polsko
Malbork POL Malbork COA.svg Polsko Polsko
Nowy Sącz POL Nowy Sącz COA.svg Polsko Polsko
Rheine DE Rheine COA.svg Německo Německo
Szydłowiec POL Szydłowiec COA.svg Polsko Polsko

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]