Biržai

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Biržai
Lithuania Birże Radziwiłł Castle.jpg
Biržai – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 53 m n. m.
Stát LitvaLitva Litva
Biržai
Biržai
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 10 146 (2020)
Správa
Oficiální web www.birzai.lt
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Biržai (polsky Birże) je město v regionu Aukštaitija na severu Litvy, v němž žije přibližně 10 tisíc obyvatel. Je správním centrem stejnojmenného okresu v Panevėžyském kraji.

O původu názvu existují dvě teorie: podle jedné pochází ze slova beržas („bříza“, podle okolní lesů), podle druhé z biržė („hranice“, podle blízkosti k Lotyšsku). První písemná zmínka pochází z roku 1455. Roku 1575 vznikla Širvėna, nejstarší umělá vodní nádrž na Litvě. Roku 1589 se stalo Biržai městem podle magdeburského práva. Radziwiłłové zde vybudovali pevnost, později přestavěnou na renesančně–barokní zámek. V roce 1701 zde byla podepsána Biržaiská smlouva o společném postupu Polsko-litevské unie a Ruska proti Švédům. Biržai patřilo k centrům litevské protestantské menšiny, žili zde také Lipkové a Židé. V srpnu 1941 bylo 2400 místních Židů zavražděno v nedalekém lese nacistickými jednotkami.[1] Původní město bylo za druhé světové války téměř kompletně zničeno, poválečná obnova se nesla ve stylu sovětské architektury.

Město je známé především díky pivovarnické tradici.[2] Existují zde také podniky zabývající se výrobou stavebních materiálů a zpracováním lnu. V okolí se nachází Biržaiský regionální park, vyznačující se množstvím krasových závrtů.[3] Na břehu jezera Kirkilai byla v roce 2015 postavena modernistická rozhledna ve tvaru člunu postaveného na výšku.

Ve městě se narodila atletka Austra Skujytė.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kehila Links Dostupné online
  2. Visit Biržai Dostupné online[nedostupný zdroj]
  3. Inetrreg Lithuania-Latvia Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]