Aukštaitija

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Aukštaitija
Aukštaitija – znak
znak
Aukštaitija – vlajka
vlajka
Geografie
Hlavní městoPanevėžys
Souřadnice
Správa regionu
StátLitvaLitva Litva
Nadřazený celekLitvaLitva Litva
Mezinárodní identifikace
Označení vozidelLT
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aukštaitija je region na severovýchodě Litvy. Největším městem je Panevėžys. Na území regionu leží moderní administrativní jednotky Vilniuský kraj, Kaunaský kraj, Šiauliaiský kraj, Panevėžyský kraj a Utenský kraj. Aukštaitija také částečně zasahuje do Lotyšska a Běloruska. Je plošně největší z tradičních regionů Litvy. Významnými řekami jsou Nevėžis a Žeimena. Jižní část těží ze spádovosti do velkých měst Kaunasu a Vilniusu, kdežto severní část Aukštaitije se vylidňuje.[1]

Název znamená „horní země“, je doložen již roku 1322 v listině knížete Gediminase v podobě terra Eustoythen.[2] Oblast byla od jedenáctého století jádrem formování litevského státu.[3] Oproti zbytku Litvy je zde vyšší podíl ruskojazyčného obyvatelstva. Pro tento etnografický region jsou typické lidové písně sutartinės a aukštatitijský dialekt litevštiny. Místní kuchyni dominují pokrmy z ryb, knedlíky, koblihy, pivo a ovocné víno.[4]

Lesnatá a jezernatá krajina o rozloze 406 km² v okolí města Ignalina je od roku 1974 chráněna jako Národní park Aukštaitijos.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.truelithuania.com/aukstaitija-northeastern-lithuania-239
  2. https://www.heraldry-wiki.com/heraldrywiki/index.php?title=Auk%C5%A1taitija
  3. Archivovaná kopie. www.visitlithuania.net [online]. [cit. 2019-10-11]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2019-10-11. 
  4. Archivovaná kopie. www.localtaste.lt [online]. [cit. 2019-10-11]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-10-23. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]