Tábor (Ještědsko-kozákovský hřbet)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o české hoře v Libereckém kraji. O biblické hoře v Izraeli pojednává článek Tábor (hora v Galileji).
Tábor
Tábor od Stéblovic

Vrchol 678 m n. m.
Prominence 200 m ↓ Z od Tuhaně[1]
Izolace 11,9 km → Kozákov
Seznamy Nejprominentnější hory CZ
Ještědsko-kozákovské hory
Poznámka Tichánkova rozhledna, barokní kostel
Poloha
Státy Česko Česko
Pohoří Ještědsko-kozákovský hřbet / Kozákovský hřbet / Táborský hřbet / Ploužnický hřbet / Chlumská část[2]
Souřadnice
Tábor
Tábor
Hornina melafyr, sedimenty
Povodí Oleška, Cidlina
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tábor (678 m n. m.) je vrch nacházející se 3 km jižně od Lomnice nad Popelkou na území města Lomnice nad Popelkou (katastrální území Chlum pod Táborem) v okrese Semily. Původně byl tento vrch nazýván Chlum, dnešní pojmenování vzniklo podle zdejších táborů lidu v husitské době. Tábor je vyhledávaným poutním místem. Na vrcholu se nalézá barokní kostel Proměnění Páně vystavěný v roce 1704 s Křížovou cestou a Tichánkova rozhledna.

Popis vrchu[editovat | editovat zdroj]

Kostel Proměnění Páně na vrchu Tábor
Tichánkova rozhledna na vrchu Tábor
Allainova věž

Je to nesouměrný krátký strukturní hřbet směru východ–západ, budovaný ve vrcholové části permskými bazaltandezity (melafyry), na svazích karbonskými a permskými slepenci, arkózami, pískovci a jílovci. Směrem k severu se sklánějí mírnější svahy (7–15°), kryté rozptýlenou balvanovou sutí. Při úpatí příkřejších (až 35°) a vyšších jižních svahů jsou asymetrické strukturní bazaltandezitové hřbety. V sedle mezi Táborem a sousedním vrcholem Ředicí pramení řeka Cidlina. Vrch je převážně zalesněn smrkovými a dubovými porosty.[3]

Geomorfologické zařazení[editovat | editovat zdroj]

Vrch náleží do celku Ještědsko-kozákovský hřbet, podcelku Kozákovský hřbet, okrsku Táborský hřbet, podokrsku Ploužnický hřbet a Chlumské části.[2]

Rozhledna[editovat | editovat zdroj]

Vrch Tábor se může se pochlubit dlouhou tradicí vyhlídkových staveb. První dřevěná rozhledna dosahující úctyhodné výšky 22 m byla postavena už v letech 18881897. V roce 1911 byla zpřístupněna elegantní cihlová rozhledna, vysoká 35 metrů. Je právem označována za jednu z nejkrásnějších v Čechách. Výstavbu rozhledny organizoval pan Josef Tichánek, děd české herečky Věry Tichánkové. V 90. letech 20. století se rozhledna stala soukromým majetkem a to se podepsalo na jejím stavu. Od té doby v podstatě chátrala. Od začátku 21. století, kdy se objevili noví majitelé, se začalo blýskat na lepší časy. Záměr majitelů o obnovení vyhlášeného poutního místa s rozhlednou vyústil v rozsáhlou rekonstrukci.

Rekonstrukce[editovat | editovat zdroj]

V roce 2006 proběhla rozsáhlá rekonstrukce vyhlídkové věže a přilehlého penzionu. Střecha rozhledny byla pomocí těžké techniky sejmuta dolů a kompletně opravena. Taktéž návštěvnický ochoz byl zcela vyměněn, protože původní betonový byl v dezolátním stavu a neumožňoval přístup veřejnosti. Nynější ochoz je z oceli. Z důvodu již dřívějšího osazení věže telekomunikační technikou, při rekonstrukci nad vyhlídkovým ochozem vznikl ještě jeden, technický ochoz. K němu náleží technologická místnost s přístupem na půdu a nejvrchnější ochoz, který je téměř na špici střechy. Rekonstrukce rozhledny byla provedena podle návrhu Ing. Sobotky a Ing. Vacka. Na věž vede dřevěné schodiště, které má 173 schodů.

U rozhledny, na místě bývalé turistické chaty, stojí rekonstruovaná restaurace, penzion a turistický bufet. Město Lomnice nad Popelkou zřídilo na vrchu Tábor sezónní informační středisko.[4]

Allainova věž[editovat | editovat zdroj]

Allainova věž se nachází 1 kilometr pod vrcholem Táboru. Věž byla vystavena v roce 1862 v novogotickém stylu. Jedná se o historickou střílnu, později používanou jako silo. V posledních letech prošla důkladnou rekonstrukcí. V roce 2015 byly přistavěny schody a věž se změnila na turistickou rozhlednu.

Okolí[editovat | editovat zdroj]

Rozhledna poskytuje nádherné výhledy. Je možné spatřit několik desítek rozhleden vrchů v okolí, např. Kozákov, Zebín, Trosky, Černou horu, Zvičinu, Ještěd, Bezděz a mnohé další. Po modré turistické značce je možné se od rozhledny vydat k Allainově věži, 13 metrů vysoké kamenné rozhledně. V současné době probíhá její rekonstrukce. Na západním svahu je přírodní památka Jezírko pod Táborem.

Přístupnost[editovat | editovat zdroj]

V současné době je rozhledna celoročně přístupná. Nejbližší autobusová zastávka je v Lomnici nad Popelkou (cca 2 km), na železniční trati č. 064 z Libuně do Staré Paky je nejblíže asi 1,3 km vzdálená zastávka Kyje u Jičína, z níž vede na vrchol Tábora červená turistická značka. Z Ploužnice, další zastávky na téže trati, vede na Tábor rovněž červeně značená cesta a zároveň i cyklotrasa č. 4142. Parkování je možné přímo u penzionu. V zimě se přístupové cesty udržují pouze pluhováním, nicméně jsou většinou sjízdné.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ultrakopce na Ultratisicovky.cz
  2. a b BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 
  3. DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter, a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. 2. vyd. Brno: AOPK ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. 
  4. Tichánkova rozhledna na vrchu Tábor [online]. portalsemily.c [cit. 2014-03-10]. Dostupné online.