Tábor (Ještědsko-kozákovský hřbet)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o české hoře v Libereckém kraji. O biblické hoře v Izraeli pojednává článek Tábor (hora v Galileji).
Tábor
Tábor od Stéblovic
Tábor od Stéblovic

Vrchol683[1] m n. m.
Prominence205 m ↓ Z od Tuhaně[2]
Izolace11,9 km → Kozákov
SeznamyNejprominentnější hory CZ
Ještědsko-kozákovské hory
PoznámkaTichánkova rozhledna, barokní kostel
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříJeštědsko-kozákovský hřbet / Kozákovský hřbet / Táborský hřbet / Ploužnický hřbet / Chlumská část[3]
Souřadnice
Tábor
Tábor
Horninamelafyr, sedimenty
PovodíOleška, Cidlina
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tábor (683 m n. m.) je vrch nacházející se 3 km jižně od Lomnice nad Popelkou na území města Lomnice nad Popelkou (katastrální území Chlum pod Táborem) v okrese Semily. Původně byl tento vrch nazýván Chlum, dnešní pojmenování vzniklo podle zdejších táborů lidu v husitské době. Tábor je vyhledávaným poutním místem. Na vrcholu se nalézá barokní kostel Proměnění Páně vystavěný v roce 1704 s Křížovou cestou a Tichánkova rozhledna.

Popis vrchu[editovat | editovat zdroj]

Kostel Proměnění Páně na vrchu Tábor


Je to nesouměrný krátký strukturní hřbet směru východ–západ, budovaný ve vrcholové části permskými bazaltandezity (melafyry), na svazích karbonskými a permskými slepenci, arkózami, pískovci a jílovci. Směrem k severu se sklánějí mírnější svahy (7–15°), kryté rozptýlenou balvanovou sutí. Při úpatí příkřejších (až 35°) a vyšších jižních svahů jsou asymetrické strukturní bazaltandezitové hřbety. V sedle mezi Táborem a sousedním vrcholem Ředicí pramení řeka Cidlina. Vrch je převážně zalesněn smrkovými a dubovými porosty.[4]

Geomorfologické zařazení[editovat | editovat zdroj]

Vrch náleží do celku Ještědsko-kozákovský hřbet, podcelku Kozákovský hřbet, okrsku Táborský hřbet, podokrsku Ploužnický hřbet a Chlumské části.[3]

Rozhledna[editovat | editovat zdroj]

Tichánkova rozhledna na vrchu Tábor

Vrch Tábor se může se pochlubit dlouhou tradicí vyhlídkových staveb. První dřevěná rozhledna dosahující úctyhodné výšky 22 m byla postavena už v letech 18881897. V roce 1911 byla zpřístupněna elegantní cihlová rozhledna, vysoká 35 metrů. Je právem označována za jednu z nejkrásnějších v Čechách. Výstavbu rozhledny organizoval pan Josef Tichánek, děd české herečky Věry Tichánkové. V 90. letech 20. století se rozhledna stala soukromým majetkem a to se podepsalo na jejím stavu. Od té doby v podstatě chátrala. Od začátku 21. století, kdy se objevili noví majitelé, se začalo blýskat na lepší časy. Záměr majitelů o obnovení vyhlášeného poutního místa s rozhlednou vyústil v rozsáhlou rekonstrukci.

Rekonstrukce[editovat | editovat zdroj]

V roce 2006 proběhla rozsáhlá rekonstrukce vyhlídkové věže a přilehlého penzionu. Střecha rozhledny byla pomocí těžké techniky sejmuta dolů a kompletně opravena. Taktéž návštěvnický ochoz byl zcela vyměněn, protože původní betonový byl v dezolátním stavu a neumožňoval přístup veřejnosti. Nynější ochoz je z oceli. Z důvodu již dřívějšího osazení věže telekomunikační technikou, při rekonstrukci nad vyhlídkovým ochozem vznikl ještě jeden, technický ochoz. K němu náleží technologická místnost s přístupem na půdu a nejvrchnější ochoz, který je téměř na špici střechy. Rekonstrukce rozhledny byla provedena podle návrhu Ing. Sobotky a Ing. Vacka. Na věž vede dřevěné schodiště, které má 173 schodů.

U rozhledny, na místě bývalé turistické chaty, stojí rekonstruovaná restaurace, penzion a turistický bufet. Město Lomnice nad Popelkou zřídilo na vrchu Tábor sezónní informační středisko.[5]

Alainova věž[editovat | editovat zdroj]

Allainova věž v roce 2016

Alainova věž se nachází 1 kilometr pod vrcholem Táboru. Věž byla vystavena v roce 1862 v novogotickém stylu. Jedná se o historickou střílnu, později používanou jako silo. V posledních letech prošla důkladnou rekonstrukcí. V roce 2015 byly přistavěny schody a věž se změnila na turistickou rozhlednu.

Okolí[editovat | editovat zdroj]

Rozhledna poskytuje nádherné výhledy. Je možné spatřit několik desítek rozhleden vrchů v okolí, např. Kozákov, Zebín, Trosky, Černou horu, Zvičinu, Ještěd, Bezděz a mnohé další. Po modré turistické značce je možné se od rozhledny vydat k Allainově věži, 13 metrů vysoké kamenné rozhledně. V současné době probíhá její rekonstrukce. Na západním svahu je přírodní památka Jezírko pod Táborem.

Přístupnost[editovat | editovat zdroj]

V současné době je rozhledna celoročně přístupná. Nejbližší autobusová zastávka je v Lomnici nad Popelkou (cca 2 km), na železniční trati č. 064 z Libuně do Staré Paky je nejblíže asi 1,3 km vzdálená zastávka Kyje u Jičína, z níž vede na vrchol Tábora červená turistická značka. Z Ploužnice, další zastávky na téže trati, vede na Tábor rovněž červeně značená cesta a zároveň i cyklotrasa č. 4142. Parkování je možné přímo u penzionu. V zimě se přístupové cesty udržují pouze pluhováním, nicméně jsou většinou sjízdné.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Výška Tábora na Mapě ČÚZK
  2. Ultrakopce na Ultratisicovky.cz
  3. a b BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 
  4. DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter, a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. 2. vyd. Brno: AOPK ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. 
  5. Tichánkova rozhledna na vrchu Tábor [online]. portalsemily.c [cit. 2014-03-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-03-10. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]