Bystrá nad Jizerou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bystrá nad Jizerou
Lokalita
Status obec
LAU (obec) CZ0514 577049
Kraj (NUTS 3) Liberecký (CZ051)
Okres (LAU 1) Semily (CZ0514)
Obec s rozšířenou působností a pověřená obec Semily
Historická země Čechy
Katastrální území Bystrá nad Jizerou
Katastrální výměra 5,61 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 116 (2017)[1] (e)
Nadmořská výška 468 m n. m.
PSČ 512 05 až 513 01
Zákl. sídelní jednotky 1
Části obce 1
Katastrální území 1
Adresa obecního úřadu Bystrá nad Jizerou 14
51301 Semily
Starosta Lukáš Nesvadba
Oficiální web: www.bystranadjizerou.cz
Email: bystra_nad_jizerou@iol.cz
Bystrá nad Jizerou
Bystrá nad Jizerou
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Podkrkonošská obec Bystrá nad Jizerou se nachází ve výšce 468 m nad mořem, její rozloha je 562 ha. Z bysterských kopců a strání je výhled na hřebeny Krkonoš, dále na Ještěd, Kozákov a Strážník. Bystrá nad Jizerou je členem svazku obcí Mikroregion Pojizeří, územně spadá do okresu Semily a Libereckého kraje. Do nejbližšího regionálního centra, města Semily, je vzdálenost 8 km, do krajského centra Liberce 42 km a do Prahy 116 km. Žije zde 116[1] obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o obci Bystrá nad Jizerou pochází z roku 1320, nejvíce obyvatel (621) žilo v obci v druhé polovině 19. století.

V obci lze nalézt řadu typických podkrkonoškých chalup z 19. století, mnohé z nich jsou stále obydlené místními občany, další slouží jako rekreační objekty. V roce 1907 byla v obci postavena první hasičská zbrojnice (po slavnostním znovuotevření na sjezdu rodáků a přátel v roce 2008 slouží k umístění expozice připomínající historii bysterského Sboru dobrovolných hasičů) a po první světové válce postavila tělovýchovná jednota pomník padlých, u kterého se každoročně konají pietní akty.

V obci se narodil otec první mistryně světa v šachu žen Věry Menčíkové František Menčík.

Život v obci[editovat | editovat zdroj]

O společenské dění v obci se starají dva aktivní spolky, Sbor dobrovolných hasičů (založen roku 1893) a Tělovýchovná jednota (založena roku 1983), které ve spolupráci s obecním úřadem připravují kulturní akce jako jsou plesy, dětský karneval, dětský den, divadelní představení, pálení čarodějnic, fotbalové soutěže, hasičské soutěže, různé sportovní soutěže a podobně. Zdejší občané si během 70. let 20. století svépomocí postavili kulturní dům, který je přirozeným centrem společenského života v obci. Dále obecní úřad pořádá vítání občánků a návštěvy spojené s gratulacemi při oslavách kulatých narozenin místních občanů.

Památky, geologické a mineralogické zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Přímo v obci se nachází zajímavost – dřevěný most věšadlového typu z roku 1922, který je kulturní památkou zapsanou v ústředním seznamu památek ČR. Tento most přes řeku Jizeru je jediným mostem tohoto typu v Evropě[zdroj?].

V blízkém okolí Bystré se nachází mnoho zajímavostí a turistických cílů, jako jsou Bozkovské jeskyně, Český ráj a nepříliš vzdálené Krkonoše. Mezi Mříčnou, Peřimovem a Bystrou se táhne melafyrový vrch Strážník, známý výskytem hvězdovce. Na západním výběžku Strážníku v oblasti „Na Jírově skalí“ je evropská rarita – melafyrové skalní město[zdroj?]. Skály spadají stupňovitě do údolí až dvacetimetrovými stěnami ověnčenými kamennými moři.

Zdejší horniny, bazaltické andezity, jsou doprovázeny výskytem minerálů v melafyrových mandlovcích. Nacházejí se zde minerály jako olivín, amfibol, aragonit, delessit, dolomit melafyru, hematit, onyx, achát, karneol, kalcit, ametyst, phillipsit.[2]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2017. Praha. 28. dubna 2017. Dostupné online. [cit. 2017-05-04]
  2. Bystrá n. Jizerou [online]. Geopark Český ráj, [cit. 2017-01-27]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]