Bystrá nad Jizerou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bystrá nad Jizerou
Znak obce Bystrá nad JizerouVlajka obce Bystrá nad Jizerou
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
LAU 2 (obec)CZ0514 577049
Pověřená obecSemily
Obec s rozšířenou působnostíSemily
(správní obvod)
Okres (LAU 1)Semily (CZ0514)
Kraj (NUTS 3)Liberecký (CZ051)
Historická zeměČechy
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel116 (2022)[1]
Rozloha5,62 km²
Katastrální územíBystrá nad Jizerou
Nadmořská výška468 m n. m.
PSČ513 01
Počet domů92 (2021)[2]
Počet částí obce1
Počet k. ú.1
Počet ZSJ1
Kontakt
Adresa obecního úřaduBystrá nad Jizerou 14
513 01 Semily
bystra_nad_jizerou@iol.cz
StarostaLukáš Nesvadba
Oficiální web: www.bystranadjizerou.cz
Bystrá nad Jizerou
Bystrá nad Jizerou
Další údaje
Kód obce577049
Kód části obce16632
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bystrá nad Jizerou (německy Bistra an der Iser) je podkrkonoššská obec, která se nachází ve výšce 468 m nad mořem, její rozloha je 562 ha. Z bysterských kopců a strání je výhled na hřebeny Krkonoš, dále na Ještěd, Kozákov a Strážník. Bystrá nad Jizerou je členem svazku obcí Pojizeří, územně spadá do okresu Semily a Libereckého kraje. Do nejbližšího regionálního centra, města Semily, je vzdálenost 8 km, do krajského centra Liberce 42 km a do Prahy 116 km. Žije zde 116[1] obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o obci Bystrá nad Jizerou pochází z roku 1320, nejvíce obyvatel (621) žilo v obci v druhé polovině 19. století.

V obci lze nalézt řadu typických podkrkonoškých chalup z 19. století, mnohé z nich jsou stále obydlené místními občany, další slouží jako rekreační objekty. V roce 1907 byla v obci postavena první hasičská zbrojnice (po slavnostním znovuotevření na sjezdu rodáků a přátel v roce 2008 slouží k umístění expozice připomínající historii bysterského Sboru dobrovolných hasičů) a po první světové válce postavila tělovýchovná jednota pomník padlých, u kterého se každoročně konají pietní akty.

V obci se narodil otec první mistryně světa v šachu žen Věry Menčíkové František Menčík.

Život v obci[editovat | editovat zdroj]

O společenské dění v obci se starají dva aktivní spolky, Sbor dobrovolných hasičů (založen roku 1893) a Tělovýchovná jednota (založena roku 1983), které ve spolupráci s obecním úřadem připravují kulturní akce jako jsou plesy, dětský karneval, dětský den, divadelní představení, pálení čarodějnic, fotbalové soutěže, hasičské soutěže, různé sportovní soutěže a podobně. Zdejší občané si během 70. let 20. století svépomocí postavili kulturní dům, který je přirozeným centrem společenského života v obci. Dále obecní úřad pořádá vítání občánků a návštěvy spojené s gratulacemi při oslavách kulatých narozenin místních občanů.

Památky, geologické a mineralogické zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Přímo v obci se nachází zajímavost – dřevěný most věšadlového typu z roku 1922, který je kulturní památkou zapsanou v ústředním seznamu památek ČR. Tento most přes řeku Jizeru je jediným mostem tohoto typu v Evropě[zdroj?].

V blízkém okolí Bystré se nachází mnoho zajímavostí a turistických cílů, jako jsou Bozkovské jeskyně, Český ráj a nepříliš vzdálené Krkonoše. Mezi Mříčnou, Peřimovem a Bystrou se táhne melafyrový vrch Strážník, známý výskytem hvězdovce. Na západním výběžku Strážníku v oblasti „Na Jírově skalí“ je evropská rarita – melafyrové skalní město[zdroj?]. Skály spadají stupňovitě do údolí až dvacetimetrovými stěnami ověnčenými kamennými moři.

Zdejší horniny, bazaltické andezity, jsou doprovázeny výskytem minerálů v melafyrových mandlovcích. Nacházejí se zde minerály jako olivín, amfibol, aragonit, delessit, dolomit melafyru, hematit, onyx, achát, karneol, kalcit, ametyst, phillipsit.[3]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2022. Praha. 29. dubna 2022. Dostupné online. [cit. 2022-05-02]
  2. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18]
  3. Bystrá n. Jizerou [online]. Geopark Český ráj [cit. 2017-01-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-06-29. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]