Bystrá nad Jizerou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bystrá nad Jizerou
Bystra nad jizerou.jpg
Znak obce Bystrá nad JizerouVlajka obce Bystrá nad Jizerou
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU (obec) CZ0514 577049
Kraj (NUTS 3) Liberecký (CZ051)
Okres (LAU 1) Semily (CZ0514)
Obec s rozšířenou působností a pověřená obec Semily
Historická země Čechy
Katastrální území Bystrá nad Jizerou
Katastrální výměra 5,61 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 111 (2019)[1]
Nadmořská výška 468 m n. m.
PSČ 512 05 až 513 01
Zákl. sídelní jednotky 1
Katastrální území 1
Adresa obecního úřadu Bystrá nad Jizerou 14
51301 Semily
Starosta Lukáš Nesvadba
Oficiální web: www.bystranadjizerou.cz
E-mail: bystra_nad_jizerou@iol.cz
Bystrá nad Jizerou
Bystrá nad Jizerou
Geodata (OSM): OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bystrá nad Jizerou (německy Bistra an der Iser) je podkrkonoššská obec, která se nachází ve výšce 468 m nad mořem, její rozloha je 562 ha. Z bysterských kopců a strání je výhled na hřebeny Krkonoš, dále na Ještěd, Kozákov a Strážník. Bystrá nad Jizerou je členem svazku obcí Pojizeří, územně spadá do okresu Semily a Libereckého kraje. Do nejbližšího regionálního centra, města Semily, je vzdálenost 8 km, do krajského centra Liberce 42 km a do Prahy 116 km. Žije zde 111[1] obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o obci Bystrá nad Jizerou pochází z roku 1320, nejvíce obyvatel (621) žilo v obci v druhé polovině 19. století.

V obci lze nalézt řadu typických podkrkonoškých chalup z 19. století, mnohé z nich jsou stále obydlené místními občany, další slouží jako rekreační objekty. V roce 1907 byla v obci postavena první hasičská zbrojnice (po slavnostním znovuotevření na sjezdu rodáků a přátel v roce 2008 slouží k umístění expozice připomínající historii bysterského Sboru dobrovolných hasičů) a po první světové válce postavila tělovýchovná jednota pomník padlých, u kterého se každoročně konají pietní akty.

V obci se narodil otec první mistryně světa v šachu žen Věry Menčíkové František Menčík.

Život v obci[editovat | editovat zdroj]

O společenské dění v obci se starají dva aktivní spolky, Sbor dobrovolných hasičů (založen roku 1893) a Tělovýchovná jednota (založena roku 1983), které ve spolupráci s obecním úřadem připravují kulturní akce jako jsou plesy, dětský karneval, dětský den, divadelní představení, pálení čarodějnic, fotbalové soutěže, hasičské soutěže, různé sportovní soutěže a podobně. Zdejší občané si během 70. let 20. století svépomocí postavili kulturní dům, který je přirozeným centrem společenského života v obci. Dále obecní úřad pořádá vítání občánků a návštěvy spojené s gratulacemi při oslavách kulatých narozenin místních občanů.

Památky, geologické a mineralogické zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Přímo v obci se nachází zajímavost – dřevěný most věšadlového typu z roku 1922, který je kulturní památkou zapsanou v ústředním seznamu památek ČR. Tento most přes řeku Jizeru je jediným mostem tohoto typu v Evropě[zdroj?].

V blízkém okolí Bystré se nachází mnoho zajímavostí a turistických cílů, jako jsou Bozkovské jeskyně, Český ráj a nepříliš vzdálené Krkonoše. Mezi Mříčnou, Peřimovem a Bystrou se táhne melafyrový vrch Strážník, známý výskytem hvězdovce. Na západním výběžku Strážníku v oblasti „Na Jírově skalí“ je evropská rarita – melafyrové skalní město[zdroj?]. Skály spadají stupňovitě do údolí až dvacetimetrovými stěnami ověnčenými kamennými moři.

Zdejší horniny, bazaltické andezity, jsou doprovázeny výskytem minerálů v melafyrových mandlovcích. Nacházejí se zde minerály jako olivín, amfibol, aragonit, delessit, dolomit melafyru, hematit, onyx, achát, karneol, kalcit, ametyst, phillipsit.[2]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2019. Praha. 30. dubna 2019. ISBN 978-80-250-2914-5. Dostupné online. [cit. 2019-05-04]
  2. Bystrá n. Jizerou [online]. Geopark Český ráj [cit. 2017-01-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-06-29. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]