Aleš Jaluška

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Aleš Jaluška
Narození6. září 1947 (75 let)
Praha
Povoláníkněz, farář, překladatel, publicista, vězeňský kaplan a vysokoškolský učitel
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Aleš Jaluška (* 6. září 1947 Praha) je kněz Církve československé husitské, dlouholetý kaplan věznice ve Valdicích a překladatel z hebrejštiny.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Jaluškův otec byl komunista, voják z povolání.[1] Jaluška se vyučil elektrikářem, v 18 letech nastoupil na vojenskou školu. Později se rozhodoval mezi medicínou a teologií. Nakonec si vybral teologii, ačkoli v té době nebyl věřícím člověkem.[2]

Po studiu byl poslán do vesnice Držkov u Tanvaldu, kde zůstal 15 let. V té době se oženil, jeho manželka je farářka Ochranovského seniorátu Českobratrské církve evangelické. Později se stal farářem v Lomnici nad Popelkou.

Před Vánoci v roce 1989, když se na faře asi 20 lidí živě bavilo o politické situaci, zaslechl při této hladině hluku v rádiu větu, že ve Valdicích je vzpoura vězňů. „Věděl jsem, že je ta věta určená pro mě," popisuje tehdejší okamžik.[2] Napoprvé ho ale od bran věznice vyhodili, což jej však utvrdilo ve snaze dostat se dovnitř. Na „pátý nebo šestý“ pokus se mu to také podařilo.

Ve Valdicích působil po 24 let, svou práci zde ukončil v závěru roku 2013.[3] Plánuje, že se bude věnovat českému překladu některého z traktátů talmudu.[2]

Ve volbách do Evropského parlamentu v květnu 2019 kandidoval jako nestraník na 16. místě kandidátky hnutí ESO, ale nebyl zvolen.[4]

Za celou dobu farářování jsem se naučil dvě věci. Za prvé, když ti Pán Bůh zavolá, tak ten telefon zvedni. A za druhé, nečurej proti božímu větru, protože to je hloupost.
— Aleš Jaluška[2]

Horolezectví[editovat | editovat zdroj]

Jaluškovou celoživotní zálibou je horolezectví. Slezl obávanou severní stěnu Eigeru, má za sebou čtyři himálajské expedice.[1] Každý rok na Štědrý den slouží bohoslužbu na hřbitově horolezců na Hrubé Skále.

Když mě někdo vyhodí oknem, slaním dovnitř komínem.
— Aleš Jaluška[2]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

  • Cena hejtmana Libereckého kraje[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b „Svatý ďábel“ vězeňský kněz Aleš Jaluška. Xantypa. 12. 2001. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-06.  Archivováno 6. 3. 2016 na Wayback Machine.
  2. a b c d e Zločin je hluboce lidský čin, říká bývalý vězeňský kaplan Aleš Jaluška. iDNES.cz [online]. 2014-03-20. Dostupné online. 
  3. Mezi vrahy jsou i slušní lidé, říká vězeňský kaplan Aleš Jaluška. Radiožurnál [online]. 2013-12-23. Dostupné online. 
  4. Volby do Evropského parlamentu konané na území České republiky ve dnech 24.05. – 25.05.2019, Jmenné seznamy, Strana: Evropa společně, Výběr: všichni platní kandidáti dle poř. čísla, Výběr kandidátní listiny (strany) [online]. Český statistický úřad, 2019 [cit. 2019-04-21]. Dostupné online. 
  5. Kněz-dobrodruh poslouchal zločince a vrahy ve Valdicích dvacet let. iDNES.cz [online]. 2013-11-17. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]