Miloslav König

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Miloslav König
Narození15. dubna 1984 (40 let)
Postřelmůvek
Alma materDAMU
ChoťMagdaléna Borová
Partner(ka)Johana Matoušková
Děti3
Významné roleAlois Haupt v Úsvit
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Miloslav König (* 15. dubna 1984 Postřelmůvek) je český herec a zpěvák.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve vesničce Postřelmůvek u Zábřehu na Moravě. Po absolvování gymnázia v Zábřehu nastoupil na pražskou DAMU (a přijat byl hned po první přihlášce). Je rozvedený, se svou bývalou manželkou Magdalénou Borovou má 2 děti, s herečkou Johanou Matouškovou pak dceru Ferdinandu.[1]

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Divadlo[editovat | editovat zdroj]

Během studií hostoval v několika pražských divadlech. Ztvárnil vedlejší roli Petrušky v Havlově Pokoušení, které v Národním divadle nastudoval americký režisér Charles Marowitz, uspěl v konkursu na titulní roli v Pavlíčkově muzikálu Obrazu Doriana Graye v divadle Ta Fantastika. V Divadle Na zábradlí byl obsazen do role Chasníka v Gazdině robě, Glagoljeva ve hře Platonov je darebák a neslyšícího Tomáše v autorské inscenaci Alice Nellis Záplavy. Alice Nellis ho následně obsadila do role Mladíka v Českým lvem oceněném filmu Tajnosti. S Magdalénou Borovou připravili pro Divadlo Viola autorskou inscenaci podle povídky Jaromíra Štětiny Století zázraků (derniéra duben 2008). V Divadle v Dlouhé ztvárnil Chirona v Titu Andronicovi, Hippolyta ve Faidře či Zachariase Moirrona v Molièrovi. Od sezony 2007/2008 se stal stálým členem DvD, převzal vedlejší role v divácky úspěšných inscenacích Soudné sestry a Maškaráda čili Fantom opery. V divadle Ta Fantastika byl obsazen na podzim roku 2007 do role Adama v muzikálu Michala Pavlíčka Dáma s kaméliemi.

V roce 2013 nastoupil do angažmá do Divadla Na zábradlí [2]. Byl dvakrát nominován na divadelní Cenu Thálie, poprvé v roce 2013 za hlavní roli v představení El Príncipe Constante (Vytrvalý princ) a podruhé o rok později za role Georgese Duroye ve hře Miláček [3].

Film[editovat | editovat zdroj]

Filmovou kariéru zahájil v roce 2007 rolí ve filmu Alice Nellis Tajnosti. V roce 2010 byl obsazen do hlavní role policisty ve filmu Piko. Po několika seriálových a dabingových rolích byl obsazen do avantgardního filmu režiséra Miroslava Bambuška Lidi krve. Nejnovější rolí je role továrníka Aloise Haupta ve snímku Úsvit.[1]

Volný čas[editovat | editovat zdroj]

Divadlu a hudbě se věnuje i ve svém volném čase. Pravidelně vystupoval v představeních pořádaných v rámci letní Pekařovské pouti, kde je každá inscenace současně premiérou i derniérou. Zpíval v jazzrockové kapele Velmi krátké vlny. Dříve realizoval sólový hudební projekt „Miloslav König“ a je uměleckým šéfem a zároveň kmenovým režisérem Divadla Masopust.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Multimédia[editovat | editovat zdroj]

  • Velmi krátké vlny:
Videoklip "Smetanka lékařská"
Křest cd Vysněné - velmi krátké vlny
Ukázky všech skladeb na velmikratkevlny.cz
  • Dáma s kaméliemi:
odkazy na ukázky v článku "Dáma s kaméliemi (muzikál)"
  • Obraz Doriana Graye:
odkazy na ukázky v článku "Obraz Doriana Graye (muzikál)"

Hudební alba[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b NEJEZCHLEBOVÁ-VRTIŠKOVÁ, Lenka. Nechci se nechat unést vlastním pohodlím, říká hvězda filmu Úsvit, Miloslav König. www.iglanc.cz [online]. [cit. 2023-10-09]. Dostupné online. 
  2. Archivovaná kopie. www.nazabradli.cz [online]. [cit. 2014-10-15]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2014-10-22. 
  3. Archivovaná kopie. www.ceny-thalie.cz [online]. [cit. 2014-10-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-10-20. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]