Soudné sestry

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Soudné sestry
Autor Terry Pratchett
Původní název Wyrd Sisters
Překladatel Jan Kantůrek
Obálku navrhl Josh Kirby
Země Spojené království Spojené království
Jazyk angličtina
Cyklus Úžasná Zeměplocha
6. kniha - 2. kniha o čarodějkách
Námět Shakespeare, zvláště Macbeth a Hamlet
Žánry Komická fantasy
Vydavatel Victor Gollancz Ltd.
Datum vydání 1988
Česky vydáno 1995
Počet stran 330
ISBN 80-85609-68-1
Předchozí a následující díl
Magický prazdroj Pyramidy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Soudné sestry (anglicky Wyrd Sisters) je humoristická fantasy kniha Terryho Pratchetta, šestá ze série Zeměplocha. Podle knihy byla Stephenem Briggsem sepsána i stejnojmenná divadelní hra, uvedená například v Divadle v Dlouhé.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Příběh, ne nepodobný Macbethovi a Hamletovi, se točí okolo tří čarodějek: Bábi Zlopočasné, Stařenky Oggové, stařešiny rozsáhlého klanu Oggů a majitelky nejhorší kočky na světě (Silvera, kocour Silver je odkazem na kapitána Silvera z Ostrova pokladů), a Magráty Česnekové, věřící v nefunkční okultní předměty, Margráta je nejmladší čarodějkou a zamiluje se do královského šaška.

Z krále Lancre Verence se stane duch, poté, co ho zavraždí jeho bratranec Lord Felmet. Jenže Felmetova krutovláda se třem místním čarodějkám nelíbí a znovu se snaží dostat na trůn pravého krále, Verencova syna Tomjana. (Toho po vraždě Verence ukryjí v kočovné divadelní společnosti trpaslíka Mášrechta a Vínozpěva i s královskou korunou.) Protože ale neví, jak by se zbavily vévody Felmeta a jeho manželky, posunou čas, po vzoru legendární Černé Alissy, v Lancre o patnáct let dopředu (neboli „uspí“ království, jako v Šípkové růžence), aby mohl mladý Tomjan vznést požadavky na trůn.

Kočovná divadelní společnost, i s Tomjanem, přijíždí na Lancre a zahrají hru, jež rekonstruuje Felmetovy činy. Situace se vyhrotí, vévoda Felmet umírá a stává se z něj duch, Vévodkyně je zatčena a rozumný a skromný Tomjan se stává králem, avšak svou roli nakonec odmítá a králem se stává šašek Verence. Na závěr Stařenka Oggová Magrátě přiznává, že Verence ve skutečnosti není králův syn (královnin ano), ale bude jistě moudrým králem.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]