Dejvické divadlo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dejvické divadlo
StátČeskoČesko Česko
Další informace
Souřadnice
UliceZelená
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Dejvické divadlo
Dejvické divadlo

Dejvické divadlo je pražské divadlo. Sídlí v Zelené ulici v Praze-Dejvicích, přibližně 700 m severně od stanice metra Dejvická. Vzniklo v roce 1992 a od roku 1993 má status profesionální scény.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První soubor (1992–1996)[editovat | editovat zdroj]

První představení se v Dejvickém divadle odehrálo 14. října 1992. Svou školní inscenaci hry Matěje Kopeckého Johanes doktor Faust uvedl nastupující herecký soubor, který do Dejvického divadla přišel během studia alternativního a loutkového divadla DAMU pod vedením pedagoga a režiséra Jana Borny. Ten se stal od roku 1993 uměleckým šéfem. Tehdy bylo DD součástí Obvodního kulturního domu Prahy 6, později Spektra K – sdružení kulturních zařízení Prahy 6. Statut profesionálního divadla získalo v roce 1993.

Původní herecký soubor působil v Dejvickém divadle čtyři sezony. Během této doby zde vznikly inscenace Jakuba Krofty (Spoonriverská antologie), Arnošta Goldflama (koláž z textů Daniila Charmse, romanticko-tragicko-heroická opera Kvas krále Vondry XXVI.. a adaptace textů Richarda Weinera Rovnováha), Jana Borny (Dobrodružství dona Quijota, Mrożkovo Tango a dvě pohádky To je nápad! a Zpívej, klaune?). K nejvýznamnějším počinům této éry bezesporu patří inscenace J. A. Pitínského Sestra Úzkost z textů Jana Čepa a Jakuba Demla, která v roce 1995 získala Radokovu cenu jako Inscenace roku a Dejvické divadlo se stalo poprvé Divadlem roku. V září 1996 tento soubor přešel společně se svým uměleckým šéfem Janem Bornou do nově vzniklého Divadla v Dlouhé a na jeho místo nastoupil soubor nový.

Druhý soubor (1996–dodnes)[editovat | editovat zdroj]

S novým souborem přišel režisér Miroslav Krobot, který ukončil šestileté angažmá v Národním divadle a stal se uměleckým šéfem Dejvického divadla.

Základ nového souboru tvořil původně opět celý ročník ALD DAMU, který do nového působiště přenesl i některá svá absolventská představení (Lysistrate – režie Lucie Bělohradská, Anatomie gagu – režie Miroslav Krobot) a jeho první inscenace byly také ještě původně školní (retromuzikál Kennedyho děti a pohádka Dvanáct měsíčků – oboje režie Miroslav Krobot). Postupně se soubor začal zásadně proměňovat. Někteří původní členové odešli a řada jiných postupně přicházela, převážně z nejrenomovanějších pražských a mimopražských scén. Soubor už netvořili výlučně herci stejného věku, ale doplnila jej velmi silná skupina tehdejších třicátníků (Ivan Trojan, Lukáš Hlavica, David Novotný, Martin Myšička, Igor Chmela), později nastoupili do angažmá další mladší členové (Lenka Krobotová, Tatiana Vilhelmová, Simona Babčáková, Jaroslav Plesl, Pavel Šimčík, Martha Issová, Václav Neužil). Kromě toho na konkrétní role byli oslovováni hosté (Lilian Malkina, Alois Švehlík, Radek Holub, Jitka Smutná, Jiří Macháček, Nina Divíšková, Jiří Bartoška, Jiří Ornest, Linda Rybová, Klára Lidová, Tomáš Pavelka, Zdeněk Dolanský, Monika Trávníčková Maláčová nebo Hanuš Bor).

S proměnou souboru vznikl prostor pro odklon od do té doby převládajících autorských kolektivních jevištních kreací k repertoáru, který klade důraz na práci s hercem a ctí jeho individualitu. Na programu se objevují stále častěji díla vycházející z tvorby světových dramatických i prozaických autorů, ale také hry současných autorů domácích i zahraničních. V roce 1998 byl Ivan Trojan nominován za roli Hejtmana v Revizorovi (režie Sergej Fedotov) na Cenu Thálie. Tuto cenu pak o dva roky později získal za titulní roli v adaptaci románu I. A. Gončarova Oblomov (režie Miroslav Krobot).

V roce 2008 mělo DD na repertoáru deset inscenací. Kromě zmíněného Oblomova to byly Zelenkovy Příběhy obyčejného šílenství, hra roku 2001 (režie Petr Zelenka, za roli Otce získal Miroslav Krobot Radokovu cenu Talent roku), dále Dostojevského Bratři Karamazovi (režie Lukáš Hlavica), hra kanadské autorky M. J. Gibsonové [sic] (režie Lukáš Hlavica), druhá hra Petra Zelenky Teremin (v režii autora) s Ivanem Trojanem v titulní roli, dále Shakespearův Hamlet v režii Miroslava Krobota, dramatizace románu Johanna Wolfganga Goetha Spříznění volbou v režii Jana Antonína Pitínského, komedie současného maďarského dramatika Zoltána Egressyho Šťovík, pečené brambory v režii Lídy Engelové, inscenace režiséra Jiřího Havelky Černá díra. V sezoně 2007/2008 měly premiéru dvě inscenace, adaptace románu F. M. Dostojevského Idiot (adaptace a režie Miroslav Krobot) a hra Patricka Barlowa 39 stupňů (režie David Ondříček). V sezoně 2008/2009 měly premiéry čtyři inscenace – Dračí doupě Viliama Klimáčka v režii Karla Františka Tománka, Debris Dennise Kellyho v režii Miroslava Krobota, Hlasy Davida Jařaba v autorově režii a režijní debut Martina Myšičky s hrou Joea Penhalla Krajina se zbraní.

V sezoně 2009/2010 uvedlo Dejvické divadlo dvě nové inscenace, první z nich je divadelní adaptace filmového scénáře Akiho Kaurismäkiho Muž bez minulosti (adaptace a režie M. Krobot, premiéra 21. ledna 2010) a 15. dubna měl premiéru autorský projekt režisérky Petry Tejnorové, dramaturga K. F. Tománka a ostatních tvůrců pod názvem Modrovous/suovordoM. Na sezonu 2010/2011 připravilo DD dvě inscenace, první z nich, hra britského dramatika Patricka Marbera Dealer's Choice, v režii Jiřího Pokorného měla premiéru v prosinci 2010 a druhá, Wanted Welzl (autor Karel F. Tománek, režie Jiří Havelka) v březnu 2011. První inscenace sezony 2011/2012 – divadelní adaptace povídek z knihy Irvina Welshe Acid House nazvaná Ucpanej systém (adaptace Daniel Majling, režie Michal Vajdička) měla premiéru 20. února 2012. Následovala původní hra Miroslava Krobota Brian (v autorově režii, premiéra 19. května 2012). První premiérou sezony 2012/2013 byla 1. prosince 2012 hra Petra Zelenky Dabing Street (režie Petr Zelenka), 21. března 2013 měl premiéru Racek Antona Pavloviče Čechova v režii Michala Vajdičky. První premiérou XXII. sezony DD bylo inscenované čtení her ze soutěže o Cenu Ferdinanda Vaňka (Klub osamělých srdcí F. V. a Kolotoč Bankrot, 17. listopadu 2013). Hra Karla Františka Tománka Kafka ’24 v režii Jana Mikuláška měla premiéru 5. března 2014. V sezoně 2014/2015 měly premiéru dva tituly: Kakadu Karla Františka Tománka a Jiřího Havelky (režie Jiří Havelka) a hra Davida Doubta Zásek v režii Ivana Trojana. V sezoně 2015/2016 Dejvické divadlo uvedlo Shakespearovu Zimní pohádku v režii Ondreje Spišáka a hru Daniela Doubta Vzkříšení v režii Michala Vajdičky. Zatím poslední inscenací Dejvického divadla je Interview (autor Theodor Holman, režie Martin Myšička).

Ve dnech 5. až 7. listopadu 2016 odehrál soubor Dejvického divadla tři představení v londýnském divadle Greenwood Theatre. Byly uvedeny hry Teremin, Ucpanej systém a Zimní pohádka. Představení proběhla v rámci dvacátého ročníku akce Made in Prague, kterou pořádá české kulturní centrum ve spolupráci s Ministerstvem kultury České republiky.[1] K 1. lednu 2017 byl novým uměleckým šéfem divadla jmenován Martin Myšička.[2][3] Dne 3. října 2018 se představení Ucpanej systém zúčastnil autor literární předlohy, skotský spisovatel Irvine Welsh.

Transformace Dejvického divadla na o. p. s.[editovat | editovat zdroj]

V červenci 2004 byla příspěvková organizace Dejvické divadlo transformována na obecně prospěšnou společnost, jejímž zakladatelem se stala Městská část Praha 6. Zároveň byla uzavřena čtyřletá smlouva o financování divadla touto městskou částí s každoročně snižující se částkou. Tento finanční deficit byl dokryt čtyřletým grantem Hlavního města Praha. V červenci 2008 došlo k dalšímu rozvolnění vztahu DD a Městská část Praha 6 tím, že řídící orgány divadla (správní a dozorčí radu), které byly doposud jmenovány zakladatelem, nyní volí umělecký soubor DD. Dejvické divadlo jako obecně prospěšná společnost je tím závislé na vícezdrojovém financování v rámci grantových systémů (MČ P6, HMP, MKČR) s narůstajícím zásadním podílem hlavního města Prahy.

Vedení[editovat | editovat zdroj]

Nejvyššími orgány obecně prospěšné společnosti jsou správní a dozorčí rada. Ředitelkou Dejvického divadla do 31. srpna 2019 byla paní Eva Kejkrtová Měřičková. Od 1. září 2019 se novou ředitelkou stala paní Blanka Cichon.[4]

Správní rada[editovat | editovat zdroj]

V červnu 2018 proběhly řádné a v září 2018 doplňovací volby do správní rady Dejvického divadla. Od září 2018 půdobí rada ve složení:

 • Ing. Jaroslava Trnková, CSc. stavební inženýrka, členka ZMČ Praha 6 (předsedkyně)
 • Mgr. Tomáš Engel, divadelní odborník
 • Ing. Renata Němcová Pixová, ředitelka útvaru Skupinová komunikace ČSOB
 • Mgr. BcA. Viktor Košut, divadelní odborník
 • Mgr. Ondřej Kolář, starosta MČ Praha 6
 • Jiří Stránský, spisovatel

Dozorčí rada[editovat | editovat zdroj]

 • Předseda: Ing. René Pekárek, CSc., elektroinženýr, zástupce starosty MČ Praha 6
 • Místopředseda: Karel Král, divadelní publicista
 • Člen: MgA. Lukáš Průdek, ředitel Jihočeského divadla[5]

Herci[editovat | editovat zdroj]

Dejvické divadlo na soustředění v roce 2016

Seznam herců k červnu 2023:

Bývalí členové souboru[editovat | editovat zdroj]

 • 2002–2013 Tatiana Vilhelmová, po odchodu ze souboru Dejvického divadla zde do roku 2017 vystupovala jako host.[7]
 • 1998–2016 David Novotný, po odchodu ze souboru Dejvického divadla zde do roku 2022 vystupoval jako host
 • 2002–2023 Simona Babčáková, po odchodu ze souboru Dejvického divadla zde nadále vystupuje jako host
 • 2015–2023 Veronika Khek Kubařová, po odchodu ze souboru Dejvického divadla zde nadále vystupuje jako host

Hosté[editovat | editovat zdroj]

Jako hosté zde vystupovali nebo vystupují také: Lilian Malkina, Alois Švehlík, Radek Holub, Jitka Smutná, Jiří Macháček, Jiří Bartoška, Nina Divíšková, Vanda Hybnerová, Stanislav Zindulka, Jiří Bábek, Pavla Beretová, Petr Vršek, Martin Pechlát, Jiří Konvalinka, Richard Fiala, Lada Jelínková, Barbora Poláková, Michaela Bendová, Tatiana Vilhelmová, Matěj Hádek, Vladimír Polívka, Jenovéfa Boková.

Inscenace[editovat | editovat zdroj]

Fotografie z představení Petra Zelenky Teremin
Podrobnější informace naleznete v článku Seznam inscenací Dejvického divadla.

Pět svíček za Václava Havla[editovat | editovat zdroj]

Ve dnech 4. října až 17. prosince 2016 proběhlo pět večerů při příležitosti 80. narozenin Václava Havla v rámci projektu MČ Praha 6 Pocta V. H.:[8]

Filmy[editovat | editovat zdroj]

Dvě divadelní hry byly zpracovány i jako celovečerní film:

Televizní seriály[editovat | editovat zdroj]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Publikace o divadle[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. 20. ročník festivalu Made in Prague [online]. České centrum, Londýn [cit. 2016-12-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-12-21. 
 2. Z postu uměleckého šéfa Dejvického divadla odejde Michal Vajdička, režíroval hru Ucpanej systém [online]. art.ihned.c, 2016-09-27 [cit. 2017-01-05]. Dostupné online. 
 3. Martin Myšička [online]. Dejvické divadlo [cit. 2017-01-05]. Dostupné online. 
 4. Blanka Cichon - Lidé - Dejvické divadlo, Praha 6. www.dejvickedivadlo.cz [online]. [cit. 2019-09-24]. Dostupné online. 
 5. a b c SUKOVÁ, Eva. Tisková zpráva Dejvického divadla k sezoně 2018/2019 [online]. Dejvické divadlo, 2018-09-11 [cit. 2018-09-12]. 
 6. Dejvické divadlo - lidé : Tomáš Jeřábek [online]. Dejvické divadlo [cit. 2018-01-10]. Dostupné online. 
 7. Výroční zpráva Dejvického divadla, o.p.s. za rok 2013
 8. Pět svíček za Václava Havla [online]. Dejvické divadlo [cit. 2016-10-07]. Dostupné online. 
 9. Příběhy obyčejného šílenství [online]. Česko-Slovenská filmová databáze [cit. 2021-07-24]. Dostupné online. 
 10. Karamazovi [online]. Česko-Slovenská filmová databáze [cit. 2021-07-24]. Dostupné online. 
 11. Čtvrtá hvězda na stránkách České televize
 12. Dabing Street [online]. Česká televize [cit. 2018-09-02]. Dostupné online. 
 13. Zkáza Dejvického divadla [online]. Evolution Films [cit. 2018-09-02]. Dostupné online. 
 14. -stk-. Zkáza Dejvického divadla půjde na ČT v jarní sezóně [online]. mediaguru.cz, 2018-07-04 [cit. 2018-09-02]. Dostupné online. 
 15. Ceny Alfréda Radoka - oficiální výsledky. www.cenyradoka.cz [online]. [cit. 2013-03-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-11-16. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Fotoalbum Dejvické divadlo 20 let. Praha: Dejvické divadlo, 2012. 267 s. ISBN 978-80-260-2037-0. 
 • VITVAR, Jan H. První hvězda z Dejvic. Respekt. 19. 5. 2014, roč. XXV, čís. 21, s. 50–56. ISSN 0862-6545. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]