Přírodní divadlo Divoká Šárka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přírodní divadlo Divoká Šárka
Divadlo Divoká Šárka 1.JPG
StátČeskoČesko Česko
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Areál bývalého přírodního divadla s připraveným jevištěm v Divoké Šárce dne 2. 9. 2006

Přírodní divadlo v Divoké Šárce byl rozsáhlý přírodní amfiteátr o kapacitě až 10 000 diváků v Divoké Šárce v Praze. Od roku 2005 jsou zde jednou ročně konána operní představení.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Během představení

Amfiteátr vznikl před první světovou válkou, a to zejména zásluhou pěvce Emila Pollerta. Letní scéna Národního divadla byla založena v roce 1913 (16.5.1913 první představení) a prakticky se zde hrálo s výjimkou válečného omezení v letech 1914–1918 až do roku 1922 (6.6.1922 poslední), kdy z ekonomických důvodů byl projekt zastaven. Souborem Národního divadla zde byla provozována divadelní představení, mj. opera Prodaná nevěsta. Roku 1924 divadlo zaniklo.

Letní scéna Národního divadla v Šárce měla výbornou akustiku díky tehdy nezalesněným svahům údolí, některé kulisy byly zděné, údajně v Prodané nevěstě hrálo i 600 komparsistů a také ovce a kozy místních chovatelů. Tento projekt byl inspirací pro letní divadla na dalších místech v Čechách, Moravě a na Slovensku. Například v Praze v Krči, v Brně, Plzni, Piešťanech atd.

Později, v rámci protipovodňových opatření v Šárce, zde byly vysázeny lesní porosty, přímo v hledišti byl založen ovocný sad. Přestože tento sad je z větší části soukromý (cca 1/6 je vlastnictvím hlavního města Prahy) s ohledem na kulturní památku magistrát zajišťuje jeho postupné vyčištění a obnovu (práce realizuje Hnutí Brontosaurus), kdy jsou zde ponechávány usychající dřeviny jako významný biotop vzácného hmyzu (krasci apod.).

Citát[editovat | editovat zdroj]

Nejnádhernějším divadlem v přírodě byla ovšem představení na zvlášť k tomu zřízeném divadle v Divoké Šárce v létě r. 1913, kde za režie Jar. Kvapila a ve výpravě Karla Štapfera sehrán byl s velkým úspěchem F. A. Šubertův bouřlivý a podmanivý "Jan Výrava" s vynikajícími členy činoherního souboru Národního divadla (Želenský, Deyl, Schlaghamer, Matějovský, Nasková, Hübnerová, Laudová, Vrchlická, Odstrčilová a j.) a s mohutným, režisérsky skvěle ovládaným komparsem selského lidu a vojska. Prostředí hry a krajinná scenerie uprostřed vysokých strání a skal, s využitím rozlehlého romantického terénu byly tu nejsvůdnější podívanou.
— Karel Engelmüller[1]

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V roce 2005 a 2006 byla bývalá existence divadla připomenuta opětovným provedením opery Prodaná nevěsta. Od té doby zde jednou ročně, první neděli v září, probíhá představení některé klasické české opery. Zatím to byla Prodaná nevěsta (2005 a 2006) a Rusalka (2007 a 2008). Roku 2009 byla uvedena opera Jakobín. Počet návštěvníků byl odhadován na rekordních 14 000 lidí. O rok později 2010 byla uvedena opera Libuše, kde hlavní roli ztvárnila Eva Urbanová.[2] Následujícího roku (2011) mohli diváci zhlédnout Dalibora a o rok později (2012) i Hubičku. V roce 2013 byla opět provedena Prodaná nevěsta (100 výročí letní scény) za rekordní návštěvnosti odhadované na 17 000 diváků; v roce 2014 byla provedena opera A. Dvořáka Čert a Káča (odhadnuta návštěvnost přes 17 000 diváků); v roce 2015 byla opět provedena Dvořákova Rusalka; v roce 2016 Smetanova opera Dvě Vdovy; v roce 2017 opět Dvořákův Jakobín; v roce 2018 opětovné provedení Smetanovy Prodané Nevěsty; v roce 2019 Mozartův Don Giovanni, který je v plánu i na rok 2020.

Vstupy na operu jsou bezplatné, diváci sedí na přinesených dekách. I přesto (nebo možná právě proto) je zájem veliký. Letní opery v Divoké Šárce zajišťují nadšenci z Národního divadla a z Originálního hudebního divadla Praha za podpory městské části Praha 6 a dalších významných institucí a podnikatelského sektoru. Letní divadlo nebude obnoveno do původní podoby. Jednak z ekonomických důvodů a také proto, že jeho provoz by významně poškodil dnes výjimečné přírodní prostředí Divoké Šárky, narušil její rekreační hodnoty a hrubě narušil nejen v Praze ojedinělý biotop přírodní rezervace Divoká Šárka.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Karel Engelmüller: Z letopisů českého divadelnictví – Kniha první: úvahy, dojmy a vzpomínky, Jos. R. Vilímek, Praha, 1946, str. 213
  2. http://www.novinky.cz/kultura/210534-v-prazske-sarce-se-uskutecnilo-ojedinele-predstaveni-opery-libuse.html

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Karel Engelmüller: Z letopisů českého divadelnictví – Kniha první: úvahy, dojmy a vzpomínky, Jos. R. Vilímek, Praha, 1946, str. 213, obr. 88, 89
  • Divadlo v Šárce. Příprava vydání Alois Lapáček. [Praha]: Fencl, [1914]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]