Přeskočit na obsah

Divadlo Komedie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Divadlo Komedie
Průčelí budovy, kde sídlí divadlo Komedie
Průčelí budovy, kde sídlí divadlo Komedie
StátČeskoČesko Česko
MístoPraha
Typ divadlaprofesionální divadlo
Zaměřeníčinohra
Budova
Stylfunkcionalismus
Další informace
AdresaDivadlo Komedie
Jungmannova 15/1
Praha 1, Nové Město
110 00  Praha 1
UliceJungmannova
Oficiální webhttp://www.divadlokomedie.eu/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Divadlo Komedie je divadlo patřící pod Městská divadla pražská. Nachází se v Praze 1 na Novém Městě v Jungmannově ulici.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Divadlo Komedie, vstup do divadla z pasáže Vlasty Buriana
soubor Divadla Komedie, 2015

Mezi třicátými a čtyřicátými léty vedl divadlo herec Vlasta Burian. Od roku 1950 patřilo pod nově založená Městská divadla pražská spolu s divadly Komorním a ABC. V sedmdesátých letech v jeho budově sídlilo Divadlo Jiřího Wolkera, poté bylo uzavřeno a rekonstruováno.

K jeho znovuotevření došlo v sezoně 1991/92, která přinesla umělecké osamostatnění jednotlivých scén MDP a divadlo dále působilo pod názvem Divadlo Ká. Nové vedení Městských divadel pražských v čele s ředitelem Janem Vedralem  a uměleckým šéfem Petrem Paloušem (a následně Jaroslavem Gillarem) zvolilo pro název divadla počáteční písmeno předchozích úspěšných scén MDP (Komedie a Komorní) a repertoárem navázalo na tradici Komorního divadla, které se profilovalo jako dramaturgicky náročné a inscenačně průbojné. Od července 1994 stanuli ve vedení Divadla Komedie  (1994–2002) Michal Dočekal (jako umělecký šéf) a režisér Jan Nebeský. Divadlo přešlo ke svému dřívějšímu názvu a svojí nekonvenční dramaturgií se zařadilo k divácky vyhledávaným osobitým pražským scénám. Dramaturgie vynikala především netradičním pojetím klasických divadelních textů. V roce 1996 scéna získala titul divadlo roku.

V roce 2002 odešel Michal Dočekal do Národního divadla a následným konkurzem na nového provozovatele skončila na dalších bezmála dvacet let éra Divadla Komedie v rámci uskupení Městských divadel pražských.

Pražské komorní divadlo[editovat | editovat zdroj]

Po vypsání konkurzu na obsazení Divadla Komedie zvítězil projekt Pražského komorního divadla. Ředitelem divadla byl režisér Dušan David Pařízek a uměleckým šéfem režisér David Jařab. Pod jejich uměleckým vedením se opět podařilo vybudovat jednu z nejprogresívnějších českých divadelních scén. Repertoár divadla se opíral především o divadelní texty uvedené v české či světové premiéře a soustředil se na okruh představitelů německého a rakouského dramatu (Thomas Bernhard, Werner Schwab nebo Elfriede Jelinek). Divadlo získalo opakovaně titul divadlo roku a jeho umělecká činnost byla hojně oceňována doma i v zahraničí. Nakonec bylo v roce 2011 nuceno ukončit svoji činnost z důvodu neudělení odpovídající výše grantu.

Divadlo Company[editovat | editovat zdroj]

Následovalo výběrové řízení, ve kterém vyhrálo sdružení Divadlo Company.cz (ředitel Vojtěch Štěpánek a umělečtí šéfové Eva Bergerová a Jan Novotný), které v dubnu 2016 odešlo z prostor Divadla Komedie do sálu Divadla Na Prádle. Důvodem odchodu bylo též neudělení odpovídajících finančních prostředků. Umělecký tým Divadla Company.cz  zde realizoval svůj projekt Centra východní dramatiky, přičemž se dramaturgicky zaměřoval na inscenování zcela nových či dosud neobjevených autorů z východních zemí.

Od února 2017 byl sál Divadla Komedie propůjčen souboru Divadla Na zábradlí, neboť na jeho domovské scéně probíhala rekonstrukce.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Od sezóny 2018/2019 je divadlo Komedie opět součástí Městských divadel pražských a skladbou programu míří zejména k mladému publiku.

Umístění[editovat | editovat zdroj]

Divadlo sídlí ve funkcionalistickém paláci z roku 1930 od architekta Josefa Říhy člena ČŠK Riegel, v němž se dříve nacházela Báňská a hutní společnost[1], v projektu budovy se rovnou uvažovalo s prostory k pronájmu pro divadlo a klubovnu s šermírnou ČŠK Riegel, na konci bloku ulic Jungmannova a Vladislavova v Pasáži Vlasty Buriana, mezi tramvajovými zastávkami Lazarská a Vodičkova.[2]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Divadlo získalo několik ocenění, v letech 2007 a 2009 se dočkalo označení divadlo roku.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Prostor Divadla Komedie Archivováno 21. 12. 2008 na Wayback Machine., oficiální stránky Divadla Komedie
  2. Kde nás najdete, oficiální stránky Divadla Komedie
  3. O Divadle Komedie, oficiální stránky Pražského komorního divadla s.r.o.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]