Cirk La Putyka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cirk La Putyka
Chybí zde svobodný obrázek
Vznik 30. září 2009
Další informace
Adresa Šumavská 1048/21, Praha, 120 00, Česko
Oficiální web Oficiální web
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cirk La Putyka je český divadelní soubor, který se profesionálně věnuje žánru „nový cirkus“. Ve své tvorbě se snaží překračovat hranice mezi akrobacií, moderním tancem, loutkovým divadlem, koncertem a sportem. Vytváří vlastní specifickou poetiku a svůj pohled na tento žánr. Pro Cirk La Putyka je důležitá nejen profesionalita v jednotlivých divadelních žánrech a cirkusových číslech, ale i téma, příběh a sdělení.

Současný umělecký soubor tvoří šestnáct členů z řad herců, muzikantů, akrobatů, tanečníků, sportovců přičemž každý z nich představuje špičku ve svém oboru a každý z nich má přesah do několika dalších žánrů. Soubor byl založen v roce 2009. Jeho uměleckým ředitelem a principálem je herec a performer Rostislav Novák. Celý realizační tým je stabilní a od vzniku souboru se nezměnil.

V současné době má Cirk La Putyka na repertoáru čtyři představení (viz níže) a pro rok 2012 připravuje další projekty. První z nich už vznikl v režii Maksima Komara (Circo Aereo) z Finska, dále pak se připravuje projekt Les Funerables v režii Petra Vodičky. Na prosinec 2012 je plánována premiéra projektu na téma "handicap a risk" s pracovním názvem "Risk".

Cirk La Putyka spolupracuje se známými zahraničními soubory a umělci, jako je například Daniel Gulko, Bonaventura Gacon, The Race Horse Company, Ieto, Vladimir Puzanov, Cirque de Soleil nebo Francouzská Národní cirkusová škola. Cirk La Putyka se účastní tuzemských i mezinárodních festivalů a přehlídek: EXPO – Shanghai, festival Divadelná Nitra, Letní Letná, Dny Prahy v Sarajevu, získali pozvání na festival v Tampere, Terrassa Noves Tendéncies ve Španělsku, festival Tini Tinou v Kambodži, Tokiu. V roce 2011 se zúčastnil FRINGE Festivalu v Edinburghu. V roce 2012 se účastnili Sydney festivalu v Austrálii, Janvier dans les étoiles ve Francii a dalších. V červnu a červenci 2012 probíhal projekt ChapiteauX. V Praze na Špejcharu vznikl areál, ve kterém probíhala nejen představení Cirku La Putyka, ale i vystoupení spřátelených umělců - jak divadelní, tak hudební. 29.7.2012 proběhla derniéra představení La putyka. Ve spolupráci se švédským souborem Cirkus Cirkör, francouzským Cahin Caha a festivalem Letní Letná chystá cirkusově-kabaretní show, která bude uvedena sedmkrát mezi 19. a 26. srpnem 2012 právě v rámci 9. ročníku festivalu Letní Letná (Mezinárodního Festivalu nového cirkusu a divadla). V průběhu jara a léta 2013 se Cirk La Putyka chystá projekt ChapiteauX zopakovat.

Představení[editovat | editovat zdroj]

La Putyka[editovat | editovat zdroj]

Inscenace La Putyka kombinuje akrobacii, tanec, loutky a sportovní výkony v originálním pojetí nového cirkusu, jenž nahlíží na atmosféru české putyky skelným pohledem střízlivého půllitru. Objevuje hospodskou fantazii a změněnou realitu, kdy na chvíli přestávají platit fyzikální zákony a diváci jsou svědky nečekaných akrobatických, hudebních i pohybových jevů. Co se honí v hlavách hospodských štamgastů, to předvádějí mistři ČR v akrobatických skocích na trampolíně, profesionální tanečníci nebo mistr bojového umění wu-shu. Originální pojetí inscenace vychází z českých reálií hospodského života.

„La Putyka je hospodský nový cirkus,” přibližuje svůj projekt Rostislav Novák. Představení je doprovázeno živou hudbou tria Vojtěch Dyk, Jakub Prachař a Jan Maxián, která není pouhým doprovodem, ale samostatnou jednotkou, jenž dodává „šťávu“ pohybovým akcím.

Premiéra projektu se uskutečnila 21. dubna 2009 v pražském prostoru La Fabrika. Představení trvá 75 minut a je bez přestávky.

Derniéra projektu se uskutečnila 29. července 2012 v rámci projektu ChapiteauX.

UP'END'DOWN[editovat | editovat zdroj]

Projekt souboru Cirk La Putyka UP´END´DOWN žánrově navazuje na představení La Putyka, avšak s jedním velikým rozdílem. S cirkusovými disciplínami (teeter board, šály, lana, strapsy), které se v do novém projektu objevují, se nikdo herců, tanečníků a sportovců až do začátku zkoušení nesetkal. Jedná se o příběh člověka, který žije jen se svými vzpomínkami. Žije se svými vzlety a pády, není však schopen se od nich odpoutat a žít uvolněně a svobodně. UP´END´DOWN je pohled skrze naše fantazie na cestu mezi narozením a smrtí, mezi cestou ze země do nebe a naopak. Křižovatka mezi ulicemi, mezi nebem a zemí, narozením a smrtí, vzpomínkou a přítomností, úsměvem a slzami, vzletem i pádem.

Premiéra projektu se uskutečnila 19. prosince 2010 v pražském prostoru La Fabrika. Představení trvá 75 minut a je bez přestávky.

A Cirkus Bude!?[editovat | editovat zdroj]

Představení Cirku La Putyka a Divadla Minor na motivy pohádek Miloše Macourka. Na abiturientském večírku po třiceti letech si bývalí spolužáci oživí vzpomínky ze školních lavic. A pamatujete, jak jste mě zavřeli do tabule? A víš, jak nás tahali pořád za uši? A jak jsme si postavili sněhuláka! Zdá se, že ve třídě dobrodružství číhá ze všech koutů. Fantazijní motivy nemilosrdně prostupují školní výuku… Pohybové představení ve stylu „nového cirkusu“ kombinující prvky akrobacie, tance a loutkoherectví.

Premiéra projektu proběhla 25. září 2011 v divadle Minor. Představení trvá 2x55 minut s jednou přestávkou.

Les Funerables[editovat | editovat zdroj]

Autorské klaunské představení vznikající v režii Petra Vodičky.

Když vám někdo bude tvrdit, že lidé, kteří pracují v pohřební službě, jsou divní, věřte mu. Jsou divní a jsou to muži na svém místě. Jenže to místo se ale náhle ocitne v ohrožení, a to by byl i konec oněch zvláštních mužů bez úsměvu, kteří pracují na hranici života a smrti. Něco se musí stát! Pohřební služba bojuje o přežití!

Slapstick Sonata[editovat | editovat zdroj]

Česko-finský projekt v režii Maxima Komara z finského Circo Aero kombinující filmovou grotesku a Mozartovy sonaty.

Představení v sobě spojuje Mozartovy sonáty s groteskní komedií éry němého filmu a vytváří doslovnou kombinaci vrcholného umění a populární kultury. Vizuální poezie se v něm potkává s absurdní fyzickou komedií a současným cirkusovým projevem. Vzdušná akrobacie, pády, klaunské skopičiny, tanec, živá hudba a teatrální prvky, to vše se spojuje ve volně plynoucí proud odkazů na žánry od klasické opery po grotesku.

Premiéra projektu proběhla 22. února 2012 na Nové scéně Národního divadla, následující představení jsou hrána v divadle La Fabrika.

LA REVI aneb Národní cirkus[editovat | editovat zdroj]

Co si představit, když se řekne "národní cirkus"? Tygry, slony? My nabízíme české tance, české zpěvy a česká zvířata. Uvidíte výběr z toho nejvýtečnějšího, co lze v České republice v dnešní době sehnat. Inspirováno českou zemí a jejími tradicemi. Cirkus v národě, národ v cirkuse.

Risk[editovat | editovat zdroj]

Projekt na téma handicap a risk, tento námět napadl principála a režiséra Rosťu Nováka. Premiéra se koná 19. ledna 2013 v divadle La Fabrika. Jde o show, ve které se představí kromě šesti domácích performerů i zahraniční účinkující, a to ze Švédska, Finska a Francii. Bude to v historii cirkusu poprvé. Risk vznikl v rámci projektu Lacrimae, což je dlouhodobá spolupráce švédského Cirkusu Cirkör, Cirku La Putyka a francouzského Cahin Caha.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

  • Cena Sazky a divadelních novin 2009
  • Cena festivalu Skupova Plzeň 2010 - hudba, režie, herecký výkon
  • Reprezentace české umělecké scény na EXPO 2010
  • Nominace na ceny Alfréda Radoka 2010 ve 3 kategoriích
  • Divadelní inscenace roku 2009
  • Cena festivalu ...příští vlna/next wave...
  • Cena divadelních novin 2010
  • první místo v kategorii Jiný umělecký počin roku 2009 na serveru i-divadlo za hudbu k inscenaci La Putyka
  • čtvrté místo v kategorii Jiný umělecký počin roku 2011 na serveru i-divadlo hudba k inscenaci UP'END'DOWN
  • principál Rostislav Novák ml. - Osobnost roku 2011 serveru i-divadlo

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]