Alfred ve dvoře

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alfred ve dvoře
Chybí zde svobodný obrázek
Stát ČeskoČesko Česko
Další informace
Ulice Františka Křížka
Oficiální web Oficiální web
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Divadlo Alfred ve dvoře založil mim, režisér, choreograf, herec a pedagog Ctibor Turba v roce 1997 v Praze. Jedná se o experimentální divadlo nového typu, které nemá svůj vlastní herecký soubor ani stálý repertoár, své prostory propůjčuje (ad hoc) různým uměleckým souborům, které přesahují rámec běžného divadla zejména z oblasti nonverbálního, pohybového a vizuálního divadla, poskytuje tak tvůrčí zázemí netradičním divadelním umělcům.

Divadlo sídlí v Praze 7 v ulici Františka Křížka 36 na okraji Holešovic (poblíž hranice Bubenče a Letné nedaleko od Veletržního paláce a Akademie výtvarných umění).

Občanské sdružení Motus[editovat | editovat zdroj]

Od listopadu 2001 divadlo provozuje občanské sdružení Motus. Od roku 2004 do roku 2008 byl Motus iniciátorem a hlavním organizátorem divadelního festivalu Malá inventura, který od roku 2009 organizuje sdružení Nová síť. V roce 2004 sdružení iniciovalo založení organizace Nová síť, které slouží k cirkulaci a výměně divadelních projektů. Motus byl také jedním z původních organizátorů akce Den bez aut projektu Auto*Mat.

K umělcům, kteří zde vytvořili své projekty patří skupina Stage Code, Nora Sopková, Adéla Stodolová, Barbora Látalová, Veronika Švábová, Halka Třešňáková, Ondřej Lipovský, Alena Dittrichová, Vojta Švejda, Ridina Ahmedová, Howard Lotker a divadlo HoME, Petr Lorenc a Městské divadlo Krepsko, Petr Krušelnický a Helene Kvint (Divadlo Antena) a mnoho dalších.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1997 Divadlo mimů Alfred ve dvoře vybudoval mim, choreograf, režisér a pedagog prof. Ctibor Turba, během dvou let jeho existence zde vzniklo 11 představení, která byla uvedena na mnoha zahraničních festivalech, v divadle hostovala řada zahraničních souborů. V březnu 2001 se prof. Ctibor Turba rozhodl vzdát uměleckého a organizačního vedení divadla a jeho prostor pronajal občanskému sdružení Motus.

Budova divadla[editovat | editovat zdroj]

Autory budovy jsou akad. arch. Jindřich Smetana a Ing. arch. Tomáš Kulík. Stavba byla realizována v říjnu 1996 - březnu 1997. Divadlo Alfred ve dvoře je jedním z mála nově postavených divadel, která ve 20. století v Praze vznikla na zelené louce. Budova má charakter zahradního divadelního pavilonu. Koncept stupňovitě řazených portálů, propojených prosklenými pásy, vyjadřuje optimální geometrii vnitřního prostoru a také koresponduje s parkovou úpravou dvora. Alfred ve dvoře je jediné divadlo, jehož stavbu po roce 1989 podpořilo Hlavní město Praha a realizoval ji Metrostav a.s.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]