Den bez aut

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Soubor:AutofreiWolfurt.jpg
Den bez aut v Německu

Den bez aut je mezinárodní a panevropský den, který se slaví každoročně 22. září (někde ale v neděli kolem tohoto data). Akce má poukázat na přijatelnější způsoby dopravy a podpořit omezování městského automobilismu. Do akce Den bez aut bylo k roku 2005 zapojeno kolem 1400 měst.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Prvopočátky ideje Dne bez aut lze nalézt již na konci padesátých let dvacátého století, kdy si lidé začali uvědomovat, že automobilismus významně snižuje kvalitu života ve městě. S tím souvisí například kniha Jane Jakobsové o městském plánování The Death and Life of Great American Cities z roku 1961. V roce 1974 během ropné krize probíhaly ve Švýcarsku čtyři neděle bez aut. Podobnou akci uspořádala Německá demokratická republika v roce 1981 a postupně následovaly i další města a akce.

Zásadní Den bez aut proběhl 22. září 1998 ve Francii. Postupně se z něj stala evropská (rok 2000) a od roku 2001 mezinárodní iniciativa Evropské komise. Od roku 2002 je tento Den bez aut součástí Evropského týdne mobility (ETM), který probíhá od 16. do 22. září.

V Česku[editovat | editovat zdroj]

Den bez aut v karlínské ulici Křižíkova v Praze, 2018
Citylight lákající na pražské Dny bez aut 2020

Na českém území se uskutečnil první Den bez aut 15. listopadu 1991 jako reakce na výzvu nizozemské organizace European Youth Forest Action[1]. Od roku 1995 pořádá Den bez aut organizace Děti Země.

V Praze jsou při příležitosti Dne bez aut pořádány například cyklojízdy. Jde o policejně povolené akce, kdy na několik desítek minut uzavřenými ulicemi projíždějí tisíce cyklistů a demonstrují tak svůj názor a přání o lidštějším městě bez přemíry aut. V Praze cyklojízdy organizuje spolek AutoMat, která usiluje o ekologičtější druhy dopravy ve městech a především o vyhnání individuální automobilové dopravy z Prahy. Některé ulice se v tento den mění v pěší zóny. Například 20. září 2009 se cyklojízdy zúčastnilo přibližně pět tisíc lidí, v roce 2012 cca 2000 lidí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Crawford, J. H. Carfree Cities. International Books, 2002.
  • Hart, Stanley I. & Alvin L. Spivak. The Elephant in the Bedroom: Automobile Dependence & Denial : Impacts on the Economy and Environment. Hope Publishing House, 1993.
  • Jakobs, Jane. The Death and Life of Great American Cities. Vintage, 1961.
  • Marshall, Alex. How Cities Work : Suburbs, Sprawl, and the Roads Not Taken. University of Texas Press, 2001.
  1. Londýnský Tower Bridge ucpaly karimatky – město slavilo Den bez aut. Radio Wave [online]. 2019-09-23 [cit. 2019-09-24]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]