Den bez aut

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Den bez aut v karlínské ulici Křižíkova v Praze, 2018

Den bez aut je mezinárodní a panevropský den, který se slaví každoročně 22. září (někde ale v neděli kolem tohoto data). Akce má poukázat na přijatelnější způsoby dopravy a podpořit omezování městského automobilismu. Do akce Den bez aut bylo k roku 2005 zapojeno kolem 1400 měst.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Prvopočátky ideje Dne bez aut lze nalézt již na konci padesátých let dvacátého století, kdy si lidé začali uvědomovat, že automobilismus významně snižuje kvalitu života ve městě. S tím souvisí například kniha Jane Jakobsové o městském plánování The Death and Life of Great American Cities z roku 1961. V roce 1974 během ropné krize probíhaly ve Švýcarsku čtyři neděle bez aut. Podobnou akci uspořádala Německá demokratická republika v roce 1981 a postupně následovaly i další města a akce.

Zásadní Den bez aut proběhl 22. září 1998 ve Francii. Postupně se z něj stala evropská (rok 2000) a od roku 2001 mezinárodní iniciativa Evropské komise. Od roku 2002 je tento Den bez aut součástí Evropského týdne mobility (ETM), který probíhá od 16. do 22. září.

V Česku[editovat | editovat zdroj]

Na českém území se uskutečnil první Den bez aut 15. listopadu 1991 jako reakce na výzvu nizozemské organizace European Youth Forest Action[1]. Od roku 1995 pořádá Den bez aut organizace Děti Země.

V Praze jsou při příležitosti Dne bez aut pořádány například cyklojízdy. Jde o policejně povolené akce, kdy na několik desítek minut uzavřenými ulicemi projíždějí tisíce cyklistů a demonstrují tak svůj názor a přání o lidštějším městě bez přemíry aut. V Praze cyklojízdy organizuje spolek AutoMat, která usiluje o ekologičtější druhy dopravy ve městech a především o snížení podílu individuální automobilové dopravy v Praze ve prospěch šetrnějších druhů dopravy. Některé ulice se v tento den mění v pěší zóny. Například 20. září 2009 se cyklojízdy zúčastnilo přibližně pět tisíc lidí, v roce 2012 cca 2000 lidí.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Crawford, J. H. Carfree Cities. International Books, 2002.
  • Hart, Stanley I. & Alvin L. Spivak. The Elephant in the Bedroom: Automobile Dependence & Denial : Impacts on the Economy and Environment. Hope Publishing House, 1993.
  • Jakobs, Jane. The Death and Life of Great American Cities. Vintage, 1961.
  • Marshall, Alex. How Cities Work : Suburbs, Sprawl, and the Roads Not Taken. University of Texas Press, 2001.
  1. Londýnský Tower Bridge ucpaly karimatky – město slavilo Den bez aut. Radio Wave [online]. 2019-09-23 [cit. 2019-09-24]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]