La Fabrika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
La Fabrika
Praha - Holešovice, Komunardů 30; Divadlo La Fabrika
Praha - Holešovice, Komunardů 30; Divadlo La Fabrika
Základní informace
Stát Česká republika
Místo Praha
Typ divadla otevřený prostor
Zaměření koncerty
výstavy
filmové projekce
multimediální expozice
performance
přednášky
workshopy
aj.
Vznik 2007
Scény Studio 1.
Studio 2. - Slévárna
Budova
Přestavby 2003-2007
2007-2012
Osobnosti
Ředitel Richard Balous
Další informace
La Fabrika
La Fabrika
La Fabrika, Praha
Souřadnice
Adresa Divadlo La Fabrika
Komunardů 1001/30
Praha 7, Holešovice
170 00  Praha 7
Oficiální web www.lafabrika.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

La Fabrika je kulturní prostor, sídlící v pražských Holešovicích. Vznikl ze dvou propojených továrních objektů z počátku dvacátého století, umístěných mezi ulicemi Dělnická, Komunardů a Přístavní, podle návrhů ateliéru KAVA. Industriální původ propůjčil La Fabrice zvláštní půvab a originalitu. V současné době je toto středisko víceúčelovým prostorem, ve kterém probíhají kromě divadla koncerty, výstavy, filmové projekce, multimediální expozice, performance, přednášky, workshopy, různá společenská setkání, akrobatická vystoupení, vyžadující netradiční prostorové řešení. Z herců působících v La Fabrice jmenujme např. Tatiana Vilhelmová, Anna Polívková, Martha Issová, Vojtěch Dyk, Jakub Prachař či soubory 420 PEOPLE, HOLEKTIV, SPOLUHRA a další.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Divadlo La Fabrika bylo vybudováno ze soukromých finančních prostředků. Během tří let postupné rekonstrukce, vznikla ze staré budovy odsouzené k zchátrání provizorní scéna, která začala umělecky pracovat dřív, než byla zcela dokončena. Svůj plný provoz zahájila La Fabrika až na podzim roku 2007 otevřením Studia 1.

Bývalá slévárna Bendelmayer v roce 2005 před přestavbou a připojením k areálu La Fabrika

Hlavní prostor scény tvoří dva interiéry. Studio 1, které bylo přebudováno z haly Richterových strojních závodů a Karel Bendelmayer, slévárna umělecké litiny. Slévárna fungovala jako součást koncernu ČKD až do 80. let 20. století, avšak na slavnostní otevření si musela počkat až do roku 2012. Než byla přestavěna, byla využívána jako zkušebna.

Název divadla vznikl spojením slov "La", jež dostalo divadlo podle newyorského fenomenálního divadla La Mama a "Fabrika" pro původ budovy, ze které bylo divadlo vybudováno. Touha majitele a ředitele divadla Richarda Balouse po uměleckém prostoru, kde budou tvořit převážně mladí umělci, se stala skutečností a divadlo si za dobu své existence získalo silnou převahu mladého publika.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Do povědomí veřejnosti se divadlo zapsalo inscenacemi La Putyka a Kultovní představení, jež se doposud podílejí na jeho oblíbenosti u mladého publika. Tyto představení významně ovlivnily vývoj divadla a jeho návštěvnost. Projekt La Putyka reprezentoval české divadlo na světové výstavě Expo 2010 v Šanghaji, získal prestižní ocenění za inscenaci roku a cenu za nejlepší hudbu. V případě Kultovního představení se dá hovořit o novém divadelním žánru, který propojuje základní dějovou linku s hudbou a volně se vyvíjí v závislosti na kulturním dění a improvizaci s diváky.

Interiér[editovat | editovat zdroj]

V předsálí divadla, je návštěvníkům k dispozici dlouhý prostorný bar a malé jeviště s klavírem, kde po představení hudebníci a herci improvizují.

Repertoár[editovat | editovat zdroj]

Divadlo La Fabrika uvedlo či stále uvádí následující inscenace a koncerty:

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]