Hnutí Brontosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hnutí Brontosaurus
Právní formaspolek
Založeno12. září 1990
AdresaHvězdová 306/10, Brno, 602 00, Česko
IČO00408328
Další informace
Webwww.brontosaurus.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hnutí Brontosaurus je český spolek, jehož kořeny sahají do roku 1974. Působí v oblasti ochrany přírody, práce s mládeží a zážitkové pedagogiky, pořádá pravidelné akce a tábory (pod názvem Prázdniny s Brontosaurem) zejména pro studenty, ale i pro mladší děti či rodiče s dětmi. Má zhruba 1 000[1]–1 200[2] členů a přes 40 základních článků.[3]

Kancelář Hnutí Brontosaurus sídlí v Brně, jednotlivé základní články (ZČ HB) působí po celé republice.[4] Krom klasických základních článků existují i Brontosauří dětské oddíly (BRĎO) a Regionální centra (v současné době v Jeseníku, Praze a Podluží).

Poslání a cíle[editovat | editovat zdroj]

Poslání Hnutí Brontosaurus vystihuje motto organizace: „Chceme svět, ve kterém lidé nejsou lhostejní ke svému okolí, respektují a ctí přírodu a kulturní bohatství a společně o ně pečují“.[5]

Programové cíle Hnutí Brontosaurus[editovat | editovat zdroj]

 • Vychovávat sebe i druhé prací, vlastním příkladem, hrou i bezprostředním kontaktem s přírodou k zodpovědnému přístupu k životu a planetě.
 • Chránit přírodu a hledat cesty k souladu mezi ní a člověkem.
 • Pečovat o kulturní a historické dědictví a rozvíjet jeho odkaz dnešku.
 • Zajímat se o problémy společnosti a s ohledem na dlouhodobá hlediska a názory druhých lidí hledat jejich řešení.
 • Podporovat zdravé snahy usilující o odklon od konzumního způsobu života.
 • Dávat si navzájem radost.
 • V tomto duchu pořádat nápadité pracovní a zážitkové akce.
 • Pomáhat zejména mladým lidem vytvářet kolektivy umožňující pocit sounáležitosti, uznání a seberealizace.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Oslavy 10 let Hnutí Brontosaurus v roce 1984
Oslavy 40 let Hnutí Brontosaurus – Dort pro Brontosaura. Telč, 19.–21. 9. 2014.

Vznik Hnutí Brontosaurus se datuje do roku 1974, který byl na konferenci OSN ve Stockholmu vyhlášen Rokem životního prostředí. Za přispění mladých pracovníků ústavu krajinné ekologie ČSAV a redakce Mladého světalogem Vladimíra Jiránka vznikla v lednu 1974 myšlenka Akce Brontosaurus, zaměřená na pomoc přírodě. Jejím mottem bylo Brontosaurus to nepřežil, protože přerostl své možnosti.“ Ačkoliv dnes víme, že důvod vyhynutí jurského dinosaura byl mnohem složitější, motto se uchytilo.[6] V téže roce se konaly víkendové i prázdninové akce v terénu.

Úspěch Akce Brontosaurus předčil očekávání organizátorů, a roku 1978 byly uspořádány první Prázdniny s Brontosaurem (PSB), prázdninové tábory zaměřené na pobyt v přírodě; vše stále probíhalo pod hlavičkou SSM.

Po sametové revoluci proběhla první konference Hnutí Brontosaurus a vznikla samostatná organizace. V dalších letech probíhala diskuse o dalším směřování Hnutí, která vyústila v rozdělení Hnutí na dvě nové organizace – Hnutí Brontosaurus a Asociaci Brontosaura.

V roce 2004 oslavil Brontosaurus 30 let své existence akcí Dort pro Brontosaura, která proběhla v Telči. Léta 2009 pak proběhla obdobná oslava 35 let v ArcheoskanzenuModré u Velehradu. V září 2014 proběhly oslavy 40 let opět v Telči.[7] Hnutí Brontosaurus je tak nejstarší nepřetržitě působící ekologická organizace v Česku.

Projekty Hnutí Brontosaurus[editovat | editovat zdroj]

Akce příroda[editovat | editovat zdroj]

Akce příroda[8] je dobrovolnický projekt, který spojuje víkendové akce Hnutí Brontosaurus na pomoc přírodě. Navazuje tak na starší Akci Brontosaurus, která se poprvé uskutečnila v roce 1974. Původně šlo o jednorázovou pomoc přírodě. Zájem veřejnosti však byl ohromný a přerostl v samotný vznik Hnutí Brontosaurus.

Akce se pořádají v průběhu celého školního roku, jsou určeny široké veřejnosti a spojují užitečnou práci se zážitkovým programem.

Akce památky[editovat | editovat zdroj]

Akce památky[9] je dobrovolnický projekt, který spojuje víkendové akce Hnutí Brontosaurus na pomoc památkám. Jde o novější počin Hnutí Brontosaurus (vznikl roku 1999[10]), který je věnován kulturnímu dědictví a péči o historicky významné lokality.

Akce se pořádají v průběhu celého školního roku, jsou určeny široké veřejnosti a spojují užitečnou práci se zážitkovým programem.

Brontosauří dětské oddíly[editovat | editovat zdroj]

Brontosauří dětské oddíly[11] si kladou za cíl probouzet v dětech kladný vztah k přírodě. Na pravidelných oddílových schůzkách, výpravách a letních táborech, které vedou kvalifikovaní vedoucí, se mohou děti seznámit s pravidly ochrany přírody skrze zážitkový program.

Ekofór[editovat | editovat zdroj]

Ekofór[12] je soutěž kreslených vtipů s tematikou životného prostředí, která vznikla v roce 1979 a po Listopadu 1989 zanikla. Obnovena byla roku 2004. Výstavy Ekofóru nenajdete ve výstavních síních, ale na letních festivalech, v knihovnách a školách. Cílem akce je vtipnou formou upozornit na problematiku životního prostředí a umožnit kreslířům i návštěvníkům výstav odlišný pohled na prostředí kolem nás.

Máme rádi přírodu[editovat | editovat zdroj]

Máme rádi přírodu[13] je výtvarná, literární a fotografická soutěž s celorepublikovým dosahem, které se ročně účastní stovky dětí z mateřských, základních a i středních škol. Tato soutěž má více než dvacetiletou tradici a obsáhla tak už několik environmentálních témat týkajících se ochrany přírody. Výherní práce je možno vidět na putovních výstavách.

Ekostan[editovat | editovat zdroj]

Ekostan[14] je informační „stan“, který putuje po různých festivalech, veletrzích a dalších velkých akcích v ČR; nabízí pestrou paletu informací o environmentálních tématech. Návštěvníci akce tak mají možnost seznámit se se současnými problémy životního prostředí i s možnostmi jejich řešení. Mimoto tu často probíhají doprovodné akce (besedy, promítání filmů, soutěže, aj.). Chod Ekostanu zajišťuje tým školených dobrovolníků.

Prázdniny s Brontosaurem[editovat | editovat zdroj]

Prázdniny s Brontosaurem[15] je souhrnný název táborů Hnutí Brontosaurus, pořádaných v průběhu letních prázdnin. Akce jsou obvykle určeny pro mladé lidi ve věku 15–26 let. Jejich zaměření je rozdílné, lze mezi nimi najít jak akce pro rodiče s dětmi, tak pracovní, zážitkové či putovní tábory.

Tyto akce probíhají již od roku 1987 a vedou je zkušení dobrovolní organizátoři Hnutí Brontosaurus.

Brontosauři v Himálaji[editovat | editovat zdroj]

Brontosauři v Himálaji[16] je projekt Hnutí Brontosaurus v Malém Tibetu. Ve vesnici Mulbekh pomáhají brontosauři od roku 2006 škole Spring Dales Public School. Staví energeticky soběstačnou školní budovu, shání peníze na její provoz a podporují studenty. Každé léto ve škole vyučuje skupina českých dobrovolníků. Aktivity Hnutí Brontosaurus v Malém Tibetu veřejně podporuje 14. dalajláma.[17]

Organizační struktura[editovat | editovat zdroj]

Hlavní stan Hnutí Brontosaurus je v Brně, regionální centra v Praze, Jeseníkách a na Podluží.[18]

V médiích[editovat | editovat zdroj]

Velmi čtená a sledovaná rubrika spojená s Hnutím Brontosaurus existovala od roku 1974 v časopisu Mladý svět; ten ji v srpnu 2023 obnovil (pod názvem Poradny).[19]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. O nás [online]. Hnutí Brontosaurus. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 
 2. SMATANA, Ľubomír. 17. den. O brontosaurech, Borůvkové hoře a jesenickém poutníkovi. Český rozhlas [online]. 2013-07-14. Dostupné online. 
 3. Struktura organizace. Hnutí Brontosaurus [online]. [cit. 2021-02-02]. Dostupné z archivu pořízeném podle originálu.
 4. Seznam základních článků a klubů
 5. Archivovaná kopie. www.brontosaurus.cz [online]. [cit. 2015-05-19]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2015-03-18. 
 6. SOCHA, Vladimír. Jak velký byl doopravdy Brontosaurus. OSEL.cz [online]. 12. července 2023. Dostupné online.  (česky)
 7. http://dort.brontosaurus.cz/2014/
 8. http://akce.brontosaurus.cz
 9. http://akcepamatky.cz
 10. JOCHIM, Vojtěch. Nadšení, dřina i archeologie. Jak Brontosauři pečují o památky. Poradny. Mladý svět. Praha: A 11, 27. červenec 2023, roč. 49, čís. 7, s. 92. ISSN 2695-1045.
 11. BRĎO - Brontosauří dětské oddíly. www.brdo.brontosaurus.cz [online]. [cit. 2017-01-21]. Dostupné online. 
 12. http://ekofor.brontosaurus.cz
 13. Máme rádi přírodu | Výtvarná, literární a fotografická soutěž. brdo.brontosaurus.cz [online]. [cit. 2017-01-21]. Dostupné online. 
 14. http://www.brontosaurus.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=4&Itemid=12
 15. http://www.brontosaurivhimalajich.cz/uvod-verejnost
 16. http://www.brontosaurivhimalajich.cz
 17. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/156516-sdruzeni-brontosaurus-podekovalo-dalajlamovi-za-financni-podporu/
 18. Hnutí Brontosaurus: Regionální centra[nedostupný zdroj]
 19. JOCHIM, Vojtěch. Tvořivé kavárny i pomoc s přechodem do praxe. Poradny. Mladý svět. Praha: A 11, 31. srpen 2023, roč. 49, čís. 8, s. 93. ISSN 2695-1045.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]