Přeskočit na obsah

Cizinec (román)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Cizinec
AutorAlbert Camus
Původní názevL'Étranger
ZeměFrancie
Jazykfrancouzština
Žánrfilozofický román a absurdist literature
Ocenění100 nejdůležitějších knih 20. století podle Le Monde
Datum vydání1942
Předchozí a následující dílo
Le Mythe de Sisyphe The Misunderstanding
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cizinec (francouzsky L’Étranger) je román/novela francouzského spisovatele Alberta Camuse z roku 1942.[1]

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Děj se odehrává v Alžírsku ve třicátých letech. Dílo má dvě části.[2]

V první části hlavní hrdina Meursault líčí, jak se zúčastnil pohřbu své matky, ale bez jakýchkoli citů. Jistá lhostejnost až indolence charakterizuje i jeho další běžný život, kdy se seznámí se sousedem Raymondem, podezřelým z pasáctví, a pomůže mu se pomstít své arabské přítelkyni, která ho podvedla. Při nedělním výletu na pláž se spolu s Raymondem a jeho přítelem dostanou do potyčky s bratrem sousedovy expřítelkyně a jeho arabským přítelem. Bratr jeho bývalé milenky ho zraní nožem a jsou nuceni ustoupit. Meursault se jde poté projít po pláži a narazí na slunícího se Araba. Když ho Arab zpozoruje, vytáhne pro jistotu nůž, ale Meursault ho bez přemýšlení zastřelí.

Druhá část líčí soudní přelíčení, při němž se Meursault ani nehájí, jediná jeho obhajoba zní, že byl oslepen sluncem a vystřelil vlastně omylem. Nemůže ani dokázat, že by se před vraždou cítil skutečně ohrožen. V předposlední kapitole státní zástupce během svého projevu přesvědčí porotu o Mersaultově vině, a ten je tudíž odsouzen k smrti. Román končí Meursaultovými úvahami v cele, kde čeká na vykonání rozsudku.

Hodnocení[editovat | editovat zdroj]

Podle úsudku J.-P. Sartra je „Cizinec“ jedno z nejvýznamnějších děl raného existencialismu, Camus sám však svůj filosofický postoj charakterizoval spíš jako filosofii absurdity. Román byl přeložen do mnoha jazyků, několikrát zfilmován a inspiroval řadu dalších literárních děl.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Ve Francii je tato kniha považována za jakousi zkoušku dospělosti, zralosti, každý Francouz by ji měl za svůj život přečíst.[zdroj?]

Filmová adaptace[editovat | editovat zdroj]

V roce 1967 natočil stejnojmenné italsko-francouzské drama italský režisér Luchino Visconti s Marcello Mastroiannim v hlavní roli.

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Do češtiny bylo toto dílo poprvé přeloženo roku 1947 (přeložil Svatopluk Kadlec), další překlad Miloslava Žiliny vyšel poprvé roku 1966 a pak znovu 1988 a 2005.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PaedDr. Milan Zelenka: Příručka ke studiu české a světové literatury, ISŠT-COP Zlín, 2003, kap. Albert Camus, str. 139
  2. 80-86379-94-9, Rok vydání:2005 Cizinec v Databázi knih

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]