Cizinec (román)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cizinec
knižní vazba
Autor Albert Camus
Původní název L'Étranger
Země Francie
Jazyk francouzština
Žánr filozofický román a absurdist literature
Ocenění 100 nejdůležitějších knih 20. století podle Le Monde
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cizinec (francouzsky L’Étranger) je román/novela francouzského spisovatele Alberta Camuse z roku 1942.[1]

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Děj se odehrává v Alžíru ve třicátých letech. Dílo má dvě části.[2]

V první části líčí hlavní hrdina Meursault, jak se zúčastnil pohřbu své matky, ale bez jakýchkoli citů. Jistá lhostejnost až indolence charakterizuje i jeho další běžný život, kdy se seznámí se sousedem Raymondem, podezřelým z pasáctví, a pomůže mu se pomstít své arabské přítelkyni, která ho podvedla. Při nedělním výletu na pláž se spolu s Raymondem a jeho přítelem dostanou do potyčky s bratrem sousedovy expřítelkyně a jeho arabským přítelem. Bratr jeho bývalé milenky ho zraní nožem a jsou nuceni ustoupit. Meursault se jde poté projít po pláži a narazí na slunícího se Araba. Když ho Arab zpozoruje, vytáhne pro jistotu nůž, ale Meursault ho bez přemýšlení zastřelí.

Druhá část líčí soudní přelíčení, při němž se Meursault ani nehájí a nemůže ani poukázat na to, že by se před vraždou cítil skutečně ohrožen. Román končí Meursaultovými úvahami v cele, kde čeká na vykonání rozsudku.

Hodnocení[editovat | editovat zdroj]

Podle úsudku J.-P. Sartra je „Cizinec“ jedno z nejvýznamnějších děl raného existencialismu, Camus sám se však s existencialismem rozešel a svůj filosofický postoj charakterizoval spíš jako filosofii absurdity. Román byl přeložen do mnoha jazyků, několikrát zfilmován a inspiroval řadu dalších literárních děl.

Filmová adaptace[editovat | editovat zdroj]

V roce 1967 natočil stejnojmenné italsko-francouzské drama italský režisér Luchino Visconti s Marcello Mastroiannim v hlavní roli.

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Do češtiny bylo toto dílo poprvé přeloženo roku 1947 (přeložil Svatopluk Kadlec), další překlad Miloslava Žiliny vyšel poprvé roku 1966 a pak znovu 1988 a 2005.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PaedDr. Milan Zelenka: Příručka ke studiu české a světové literatury, ISŠT-COP Zlín, 2003, kap. Albert Camus, str. 139
  2. ISBN 978-80-7407-049-5, Rok vydání:2009 http://www.kniznikatalog.cz/cizinec-l´etranger[nedostupný zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]