Karel Heřmánek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Karel Heřmánek
Karel Heřmánek v roce 2015
Karel Heřmánek v roce 2015
Narození17. října 1947 (76 let)
Praha
Československo Československo
Alma materJAMU v Brně
Povoláníherec, televizní herec, divadelní herec a filmový herec
Manžel(ka)Hana Heřmánková
DětiKarel Heřmánek mladší
Josef Heřmánek
Karolína Heřmánková
František Heřmánek
Kristýna Heřmánková
OceněníZlatý střevíček (2022)
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karel Heřmánek (* 17. října 1947 Praha) je český herec, manžel televizní moderátorky Hany Heřmánkové a principál Divadla Bez zábradlí.[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

Karel Heřmánek se narodil 17. října 1947 v Praze. V roce 1972 absolvoval obor herectví na Janáčkově akademii múzických umění (JAMU) v Brně.[2] Po studiu působil v avantgardním Divadle Na provázku a v letech 19731976 pak v Činoherním studiuÚstí nad Labem. Poté se vrátil do Prahy a do roku 1991 hrál v Divadle Na zábradlí, kde vytvořil – zejména pod vedením režiséra Evalda Schorma – své nejdůležitější divadelní postavy.

Když se v roce 1990 rozpadla scéna Divadla Na Zábradlí, kde hrál, založil Karel Heřmánek jedno z prvních soukromých divadel u nás, které vtipně pojmenoval Divadlo Bez zábradlí. Část původního souboru tehdy přešla do Národního divadla, ovšem někteří kolegové (Jiří Bartoška, Pavel Zedníček) pomohli nové divadlo rozjet. Sídlem bylo nejprve Žižkovské divadlo, odtud se stěhovalo do divadla Ta Fantastika, po roce do Vysočan. A později se divadlo přestěhovalo do rozestavěného sálu Adrie v centru Prahy.

V roce 2004 získal Heřmánek do pronájmu Městské divadloKarlových Varech. O pronájem divadla měli kromě jiných zájem také herec a ředitel Divadla Na Fidlovačce Tomáš Töpfer. Stálý soubor divadla se musel rozpustit, ale nyní se divadlo znovu těší zájmu diváků, který v době, kdy bylo divadlo ještě příspěvkovou organizací, upadal.

Soukromí[editovat | editovat zdroj]

S řízením divadel mu pomáhá manželka, moderátorka a bývalá televizní hlasatelka Hana Heřmánková. On je ředitelem a hercem, ona manažerka. Seznámili se v 80. letech v dabingovém studiu.[zdroj?]

Po narození synů Karla (1989) a Josefa (1990) se herec a moderátorka rozhodli vstoupit do svazku manželského. Třetí syn se narodil v roce 2001. Z prvního manželství má Karel Heřmánek ještě dcery Kristýnu a Karolínu.

Sestrou Karla Heřmánka je Marie Mixová, která vlastní síť kadeřnických salónů značky „Franck Provost“.[3]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

V současné době je Karel Heřmánek ředitelem Divadla Bez zábradlí a Městského divadla v Karlových Varech. Pořád se ale cítí být více hercem než podnikatelem.

Povolání herce, ředitele a manažera dvou úspěšných divadel přináší i větší zodpovědnost a časovou náročnost. K tomu Heřmánek pravidelně spolupracuje s filmem a televizí.

Film a televize[editovat | editovat zdroj]

Dabing[editovat | editovat zdroj]

Práce pro rozhlas[editovat | editovat zdroj]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

  • cena Českého literárního fondu za herecký výkon v inscenaci Komenský: Diogenes cynik
  • cena na MFF v Portugalsku za mužský herecký výkon ve filmu Dobré světlo (1987)
  • cena Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež na Zlín Film Festivalu (2022)[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Hrát ve špatných? Raději se dívám na ty dobré, hodnotí Heřmánek český film. iDNES.cz [online]. 2022-10-17 [cit. 2022-10-18]. Dostupné online. 
  2. Vivat academia. Brno: Janáčkova akademie múzických umění v Brně, 1997. Dostupné online. S. 158. 
  3. FIKOTOVÁ, Jana. Pomoc druhým mi pomáhá v pochopení sebe samé, říká Dagmar Havlová. iDNES.cz [online]. 2018-07-07 [cit. 2018-07-07]. Dostupné online. 
  4. Zlínský Zlatý střevíček převezmou Heřmánek a Zedníček. Světovou premiéru bude mít Cesta do Tvojzemí. Česká televize [online]. 2022-05-05 [cit. 2023-07-13]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]