Pražské jaro (festival)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o hudebním festivalu. O období politického uvolnění v Československu pojednává článek Pražské jaro.
Pražské jaro
Smetanova síň Obecního domu v Praze, místo tradičního zahájení festivalu
Smetanova síň Obecního domu v Praze, místo tradičního zahájení festivalu
LokacePraha
StátČesko
Založen1946
ZakladatelČeská filharmonie
Aktivní roky1946-součanost
ŽánrKlasická hudba
WebOficiální stránky festivalu

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro je pravidelná přehlídka vynikajících světových umělců, symfonických orchestrů a komorních těles. Koná se každoročně v Praze od 12. května (výročí úmrtí Bedřicha Smetany) do 3. června. Je od svého počátku reprezentativní přehlídkou světové hudební kultury a jejích nejnovějších trendů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První ročník se konal v roce 1946 pod záštitou prezidenta republiky Edvarda Beneše při příležitosti 50. výročí založení České filharmonie. Organizační výbor byl sestaven z významných osobnosti české hudby. Od roku 1952 je festival zahajován cyklem symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany a uzavírán 9. symfonií s ódou na radost od Ludwiga van Beethovena. Dnes už platí pouze zahájení Mou Vlastí.

Zahajovací koncert Pražského jara obvykle probíhá tradičně vždy 12. května ve Smetanově síni pražského Obecního domu.

Osobnosti na festivalu[editovat | editovat zdroj]

Na pražských festivalových pódiích přijímali nadšené ovace Karel Ančerl, Leonard Bernstein, Sir Adrian Boult, Hélène Boschi, John Eliot Gardiner, Rudolf Firkušný, Jaroslav Krombholc, Rafael Kubelík, Moura Lympany, Jevgenij Mravinskij, Charles Munch, Ginette Neveu, Jarmila Novotná, Lev Oborin, David Oistrach, Václav Hudeček, Jan Panenka, Pavel Štěpán, Aleš Bárta, Anne-Sophie Mutter, Nigel Kennedy a další.

Na festivalu se představují české i zahraniční orchestry: Berlínská filharmonie, English Baroque Soloists, Česká filharmonie, Musica Florea, Barocco sempre giovane, Il Giardino Armonico a další.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Festival vždy připomíná významná hudební výročí uváděním výběru skladeb jubilujících autorů, světové i české premiéry soudobých skladatelů. Ke koncertním vystoupením jsou zváni umělci a orchestry špičkových kvalit. Kromě vážné hudby bývá na programu festivalu v posledních letech vždy i několik koncertů jazzové hudby.

Od roku 2013 pořádá Pražské jaro pravidelně podzimní festival dedikovaný jednomu z největších českých klavíristů 20. století Rudolfu Firkušnému – Klavírní festival Rudolfa Firkušného.[1]

73. ročník 2018[editovat | editovat zdroj]

Hlavním tématem 73. ročníku Pražského jara konaného 12. 5 – 3. 6. 2018 byla oslava 100. výročí vzniku Československé republiky. Program festivalu tedy nabídl například díla Bohuslava Martinů, Leoše Janáčka a Eugena Suchoně, společně se skladbami jejich současných pokračovatelů mj. Marko Ivanoviče, Michala Nejtka či Lukáše Sommera.[2] Mezi další téma festivalu patřilo výročí 70 let od vzniku státu Izrael, při jehož příležitosti zazněla díla autorů s židovskými kořeny - houslový koncert e moll Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, kantáta Ten, který přežil Varšavu zkomponovaná v americkém exilu Arnoldem Schoenbergem a 3. symfonie "Kadiš" amerického skladatele a dirigenta Leonarda Bernsteina. Kromě zmíněných skladeb si návštěvníci festivalu také mohli vyslechnout např. Prokofjevovu "Klasickou" symfonii, operu Lohengrin od Richarda Wagnera, Modrouvousův hrad od maďarského neofolkloristy Bély Bartóka, nebo Dvořákovu kantátu Svatební košile mj. se solisty Adamem Plachetkou a jeho ženou Kateřinou Kněžíkovou v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu a Pražského filharmonického sboru.[3]

74. ročník 2019[editovat | editovat zdroj]

V roce 2019 se 74. ročník Pražského jara uskutečnil tradičně mezi 12. květnem a 4. červnem. Byl zahájen v Obecním domě německým orchestrem s českými kořeny - Bamberští symfonikové, kteří pod taktovkou svého šéfdirigenta Jakuba Hrůši zahráli Smetanovu Mou vlast.

Vystoupení Orchestru Národní akademie Svaté Cecílie bylo jedním z největších lákadel festivalu. Zahráli pod taktovkou svého šéfdirigenta sira Antonia Pappana. S newyorským Orpheus Chamber Orchestra přijel i klavírista Jan Lisiecki. Španělský temperament nabídlo těleso Orquestra de Cadaqués s dirigentem Jaime Martínem a hvězdnou houslistkou Leticií Morenovou. S francouzskou hudbou přijeli Les Arts Florissants, kteří uvedli Pařížské symfonie Josepha Haydna a autorův slavný violoncellový koncert. Předvedli i symfonii Leopolda Mozarta, na počest třístého výročí skladatelova narození.

Ensemble Intercontemporain představily soudobou hudbu. Poprvé v Evropě uvedly nové dílo Miroslava Srnky a v české premiéře Mantovaniho Cadenza č. 1. Poprvé se v Čechách představil Toulouský národní orchestr s šéfdirigentem Tuganem Sochijevem a se známými sólisty. Flétnista Emmanuel Pahud zahrál koncert Jacquese Iberta a houslista Renaud Capuçon zahrál v Dvořákově houslovém koncertu.

75. ročník 2020[editovat | editovat zdroj]

Jubilejní ročník 75. ročník se vzhledem k opatřením proti šíření koronaviru uskutečnil on-line. Festivalem provázel Ondřej Havelka. Na webových stránkách Pražského jara diváci bezplatně viděli jedenáct streamovaných koncertů. Zazněl pěvecký recitál basbarytonisty Adama Plachetky, který uvedl Zimní cestu Franze Schuberta. Dále se představil Brno Contemporary Orchestra se světovou premiérou díla Jana Ryanta Dřízala, soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704. Vrcholem byl sólový recitál houslisty Jamese Ehnese streamovaný ze Spojených států.

Jubilejní ročník měl přinést 53 koncertů široké palety klasické hudby. K zahájení festivalu byli přizvaní Berlínští filharmonikové, na program závěrečného koncertu se v rámci oslav 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena měla vrátit jeho Devátá symfonie s Ódou na radost v podání České filharmonie. Rezidenčním umělcem festivalu měl být klavírista sir András Schiff.

76. ročník 2021[editovat | editovat zdroj]

Pražské jaro v roce 2021 nabídne čtyřicet koncertů. V roli vypravěče se představí Martin Myšička. Českou filharmonii bude řídit britský dirigent Mark Wigglesworth a vystoupí Christine Rice a Štefan Margita.

Na zahajovacím koncertu zazní Smetanova Má vlast pod taktovkou Vladimira Jurowského v provedení Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin. Se svým novým šéfdirigentem sirem Simonem Rattlem se na festivalu představí London Symphony Orchestra. Hostovat bude i Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu s dirigentem Jakubem Hrůšou. Dirigent Iván Fischer a jeho Budapest Festival Orchestra přivezou ryze lisztovský program a sólistou bude vítěz Chopinovy soutěže z roku 2015 Seong-Jin Cho. Čistě mozartovský program přichystal Mahler Chamber Orchestra s klavíristou Leif Ove Andsnesem a sopranistkou Christiane Karg. Rezidenčním umělcem festivalu bude klarinetista a skladatel Jörg Widmann. Zúčastní se i houslista Gidon Kremer či klavírista Garrick Ohlsson.

Víkend komorní hudby nabídne sedm koncertů. Představí se špičkové smyčcové kvarteto Modigliani. Závěrečný koncert se bude věnovat hudbě Igora Stravinského a bude uvedena opera oratoria Oedipus Rex.

Bude představen nový projekt Prague Offspring věnovaný současné hudbě. Interpretaci staré hudby předvedou čtyři zahraniční soubory, dva z nich se v Česku představí vůbec poprvé.

Interpretační soutěž Pražského jara[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Pražské jaro (soutěž).

Festival Pražské jaro také pečuje o mladé interprety. Stejnojmenná interpretační soutěž byla založena rok po vzniku festivalu a koná se každoročně v různých nástrojových oborech před zahájením koncertního programu festivalu. Ocenění laureáti této soutěže jsou většinou předními interprety ve svém oboru. Např.: fagotisté L. Hucek a V. Vonášek, hobojisté J. Adamus a L. Séquardtová, houslisté I. Štraus, B. Matoušek a I. Ženatý, klavíristé M. Kasík a I. Kahánek, hornista R. Baborák, trumpetista Vl. Rejlek, varhaníci V. Rabas a A. Bárta, violoncellista M. Rostropovič či zpěvačka D. Pecková.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Klavírní festival Rudolfa Firkušného — Vstupenky v prodeji!. Klavírní festival Rudolfa Firkušného [online]. [cit. 2019-05-13]. Dostupné online. (česky) 
  2. Pražské jaro - MusicTravel. MusicTravel. Dostupné online [cit. 2018-06-07]. (česky) 
  3. Pražské jaro 2018 program. www.musictravel.cz [online]. [cit. 7.6.2018]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]